Pēc eiro ieviešanas Latvijā var nākties veikt kārtējās korekcijas nodokļos, piemēram, lai izvairītos no nesamērīga pārtēriņa kāpuma, pievienotās vērtības nodokli atkal celt, vai arī atcelt samazinātās PVN likmes, vērtējot Finanšu ministrijas ideju jau no šā gada 1.jūlija PVN samazināt no 22% līdz 21%, atzīst SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis.
Pēc viņa domām, PVN samazināšana ierobežos budžeta iespējas daudzu akūto problēmu risināšanai. «Visam naudas budžetā nepietiks un spriedze ap budžetu būs pietiekami liela, lai samazināšana tiktu veikta pārdomātāki. Tas noteikti rada politiskos riskus, ko valdībai tomēr vajadzētu ņemt vērā,» sacīja ekonomists.
Viņš FM ierosinājumu samazināt PVN aicina skatīt vienīgi kontekstā ar vēlmi palielināt inflācijas kritērija izpildes iespēju. “Plānotajiem pasākumiem izteikta birokrātiska pieeja,” uzsvēra Gašpuitis.
Ekonomists FM iniciatīvu vērtē kā riskantu, jo tā nesniedz garantijas, ka tiks panākts vēlamais rezultāts, turklāt iniciatīva nav vērtējama kā ilgtspējīgas ekonomiskās politikas solis.
«Lai arī tirgotāju pārstāvji pauduši atbalstu šai iniciatīvai un izteikuši gatavību samazināt arī cenas, tad tas drīzāk notiks fragmentāri, visticamāk atsevišķu produktu grupās. Šaubos, vai visu kategoriju preču un pakalpojumu tirgotāji uzņemsies preču pārcenošanas izmaksas eiro ieviešanas mērķa vārdā. Jo īpaši sfērās, kur cenas tiek vairāk piekoriģētas acij un uztverei nekā ekonomiskajam pamatojumam,» stāstīja Gašpuitis. Viņš ieteica saglabāt tādas politikas attīstības vektoru, kas vērsts uz darbaspēka nodokļu samazināšanu.
Arī DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš atzina, ka jebkāda nodokļu samazināšana ir patīkama, tomēr PVN samazināšana Latvijas ekonomikai būtībā nav vajadzīga. Arī Strautiņš uzsvēra, ka lielāks uzsvars būtu jāliek uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu, turklāt to sākot ar neapliekamā minimuma celšanu nevis likmes samazināšanu.
Jau ziņots, ka Finanšu ministrija (FM) rosina jau no šā gada 1.jūlija pievienotās vērtības nodokli (PVN) samazināt no 22% līdz 21%, bet IIN no nākamā gada 1.janvāra – no 25% līdz 24%.
Ref: 102.000.102.1604