Kibernoziedzība Latvijā kļūst arvien izplatītāka

80% jauniešu regulāri saskaras ar dažādiem apdraudējumiem Internetā, bet 20% bērnu nav informēti par tiem un nedarītu neko, ja ar tiem sastaptos, liecina Latvijas Interneta asociācijas apkopotie dati.

Šāda situācija var kļūt par iemeslu nopietnam kaitējumam ne tikai skolēniem, bet arī mācību iestādēm, biznesa portālam BNN norādīja SIA Intec Latvia sabiedrisko attiecību un mārketinga projektu vadītāja Diana Germane.

Aptaujas rezultāti rāda, ka vairākums skolēnu vecumā no 10 līdz 18 gadiem ir saskārušies ar draudiem Internetā, kā kaitējumu minot personas datu pieejamību plašam lietotāju lokam, datorvīrusus, mēstules, pornogrāfiska rakstura reklāmas u.c. Turklāt, tika minēts, ka ir iespējami arī materiālie zaudējumi, ja Interneta vietnes tiek apmeklētas neapdomīgi.

Vaicāti, pie kā vērstos pēc palīdzības, lielākā daļa bērnu un jauniešu norādīja, ka tie būtu vecāki un skolotāji. Savukārt, aptaujājot skolotājus un vecākus par viņu zināšanām par drošu Interneta un datora lietošanu, 28% vecāku un 15% skolotāju atzina, ka viņiem nav šādu zināšanu.

«Bērni nelieto Internetu tikai mājās, pie draugiem vai datoru salonos. Internets tiek aktīvi lietots arī skolās un, nezinot kā izvairīties no datoru draudiem, intereses vadīts skolēns ar vienu vienīgu klikšķi var sagādāt nepatikšanas ne tikai sev, bet arī skolai, piemēram, pakļaujot datorus ļaunprātīgu programmu uzbrukumiem, kā arī padarot skolu par kibernoziedznieku apdraudējumu mērķi», uzskata Svens Kinsigo (Sven Kinsigo), datoru drošības risinājumu kompānijas ESET pārstāvis Latvijā.

Valsts policijas apkopotie dati liecina, ka 2010.gada pirmajā pusgadā valstī tika reģistrēts 151 notikums saistībā ar kibernoziedzību. Par 66 no tiem uzsākti kriminālprocesi un tiek veikta izmeklēšana. Valsts Policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Aleksandrs Buko komentē: «Šie dati norāda uz pārkāpumu Interneta vidē pakāpenisku un stabilu pieaugumu, kā rezultātā kibernoziedzība kļūst arvien izplatītāka un sabiedrībai kaitīgāka, palielinoties arī nodarīto zaudējumu apmēram. Ja kibenoziedzības pirmsākumos galvenais motīvs bija atsevišķiem kibernoziedzniekiem pašapliecināties, tad šobrīd galvenais motīvs ir prettiesiska mantiska labuma ieguve.»

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas