Ekonomisti ar piesardzību vērtē atkārtotas krīzes iespējamību ASV

Visticamāk, pasaules ekonomiku sagaida lēna izaugsme, nevis atkārtota lejupslīde, par spīti nerimstošajām runām par atkārtota krīzes viļņa iespējamību ASV, uzskata banku ekonomisti Latvijā.

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis aģentūrai LETA atzīst, ka analītiķu un politiķu viedokļos joprojām saglabājas iespēja, ka ASV piedzīvos atkārtotu recesiju, un tās iespējamība tiek vērtēta robežās no 20% līdz pat 40%, taču, viņa skatījumā, nevajadzētu iestāties par tās neizbēgamību.

«Pašreizējo situāciju raksturo teiciens, ka atkārtotas recesijas, visticamāk, nebūs, tomēr tās iespējamība saglabājas. Baltais nams noteikti nav apmierināts ar ekonomikas atkopšanās gaitu, tādēļ ASV tiek un arī tiks darīts viss iespējamais, lai šāda situācija neīstenotos,» saka ekonomists.

Tanī pašā laikā viņš uzsver, ka pārlieka koncentrēšanās uz šo iespējamību var radīt pretēju efektu, jo veicina piesardzību uzņēmējos un patērētājos, kas var iedragāt pašreizējo atveseļošanās gaitu.

Swedbank vecākais ekonomists Dainis Stikuts savukārt norāda, ka straujā pasaules atkopšanas pēc recesijas vairoja cerības, ka visas problēmas nu ir galā. Tomēr pasaules izaugsme lielā mērā balstījās uz krājumu atjaunošanu, un šis ekonomiskās attīstības posms tuvojas beigām.

Pēc Stikuta sacītā, ekonomisko attīstību patlaban bremzē vājš darbaspēka tirgus un zems pieprasījums mājokļu tirgū. Turklāt Eiropā ļoti akūts ir valstu parādu lielais apjoms, kā ierobežošanai ir nepieciešami budžetu konsolidācijas pasākumi, kas bremzēs ekonomisko izaugsmi. Savukārt monetārie stimuli esot jau izsmelti zemo procentu likmju dēļ. «Tomēr, pateicoties Āzijas un citām attīstības valstīm, kuras diezgan veiksmīgi pārdzīvoja neseno pasaules krīzi, visticamāk, mēs piedzīvosim drīzāk ļoti lēnu pasaules izaugsmi, nevis atkārtotu recesiju, negatīvs iekšzemes kopprodukta pieaugums ir mazticams scenārijs,» spriež Swedbank ekonomists.

Komentējot, kā Latviju ietekmēs jaunas krīzes iespējamība ASV, eksperti norāda, ka pagaidām to ir grūti prognozēt, jo jautājums ir par tās apmēru un ietekmi uz pasaules ekonomiku. «Protams, jāturpina sekot līdzi ekonomikas attīstībai gan ASV, gan citviet, jo jaunas problēmas radīs ietekmi uz Latviju. Taču tam nebūs tādu grandiozu seku Latvijai, kā tas bija vērojams līdz šim. Ļoti svarīgi ir sabalansēt turpmāko izaugsmi un attīstīt tirdzniecības sakarus ar strauji augošajām valstīm, piemēram Ķīnu, Indiju, Brazīliju,» uzsver Gašpuitis.

SEB bankas eksperts arī atgādina, ka Latvijas uzdevumi ir pietiekami skaidri – nepieciešams turpināt darbu pie konkurētspējas un ražīguma kāpināšanas, jāsabalansē valsts finanses un jāatgūst uzticamība.

«Latvijai kā mazai un elastīgai ekonomikai ir jānodrošina prasmīga un efektīva valsts pārvalde. Turklāt jārēķinās, ka, pat saglabājoties ekonomikas izaugsmei pasaulē, diskusijas par un ap valstu parādiem, īpaši Eiropas Savienībā, būs vēl ilgi. Tādēļ nenoteiktība un spekulācijas dažādās formās un vietās saglabāsies vairākus gadus,» teic ekonomists.

Viņš arī aicina atcerēties, ka pieredzētā krīze Latvijā nav pēdējā un tā agri vai vēlu ārējo vai citu faktoru ietekmē atkārtosies. Tādēļ visam, kas tiek darīts šodien, ir jābūt ar mērķi nostiprināt tautsaimniecības efektivitāti un gatavību ilgtermiņā saskarties ar jauniem lejupslīdes draudiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas