Diskusijas ar Austrijas uzņēmēju Martinu Šlafu par Ventspils tranzītbiznesa aktīvu pārdošanu šobrīd norit pilnā sparā, tomēr ir tikai sākotnējā stadijā un nekas nav izlemts.
To intervijā BNN norāda AS Ventbunkers, Latvijas naftas tranzīts (LNT) un Ventspils tirdzniecības ostas (VTO) padomes priekšsēdētājs Rūdolfs Meroni. Viņš uzskata, ka gadījumā ja darījums notiks, M. Šlafs pārvaldīs Ventspils tranzītbiznesu dažus gadus un būtiski uzlabos tā darbību.
Jūs TV apstiprinājāt, ka Ventspils nafta (VN) un Latvijas kuģniecība (LK) tiks pārdoti austriešu uzņēmējam Martinam Šlafam. Cik drīz darījums varētu notikt?
Nē, tas nav tas ko es teicu. TV3 pārraidīja tikai vienu teikumu no krietni garākas intervijas. TV3 izņēma vienu teikumu no konteksta, kas pats par sevi jau izkropļo teikto. Tas ko es teicu, ka šobrīd notiek pārrunas. Tomēr nekas vēl nav izlemts. Es tikai apstiprināju to, kas tika ziņots daudzās avīzēs jau vairākas nedēļas.
Tad kurš īsti ir potenciālais pircējs?
Potenciālie pircēji ir no Austrijas. Tas ir investīciju fonds, kas ir ļoti pietuvināts Austrijas uzņēmējam Martinam Šlafam.
Kad darījums tiks noslēgts? Tika ziņots, ka tas varētu notikt jau tuvākajās nedēļās.
Nē, tas nav iespējams. Darījums var notikt tikai pēc tam, kad būs panākta vienošanās starp pircēju un pārdevējiem. Tas prasīs vismaz vēl vairākus mēnešus. Šobrīd nekāda vienošanās nav panākta.
Klīst baumas, ka darījumā iesaistīts arī Grigorijs Lučanskis. Ja jā, kāda ir viņa loma darījumā?
Man nekas tāds nav zināms. Man nav nekādas informācijas par Lučanska kunga dalību šajā darījumā.
Kāda varētu būt šī darījuma vērtība?
Par to nevaru runāt. VN un LK ir biržā kotētas kompānijas. Es nevaru spekulēt par cenu, par kuru vēl nav panākta vienošanās. Investors veiks due diligence pārbaudi kompānijās, no kā daudz kas būs atkarīgs.
Vai varat paskaidrot, kā tas bija iespējams, kas visas iesaistītās puses varēja spēja “sadraudzēties” un vienoties par šo darījumu, ja ņem vērā Ventspils tranzītbiznesa konfliktus?
Neviens nav “sadraudzējies”. Konflikts starp AS Ventbunkers patiesā labuma guvējiem palicis nemainīgs. Var pat teikt, ka pēdējo nedēļu laikā konflikts ir saasinājies. Bet Šlafa kungs ir spējīgs runāt ar visām iesaistītajām pusēm. Viņš ir ļoti prasmīgs un pieredzējis šādu sarežģītu pārrunu vadītājs.
Vai varat apstiprināt TV3 ziņoto par Šlafa saistību ar vācu Stasi vai arī Izraēlas slependienestu Mossaad. Vai arī viņa līdzdalību korupcijas skandālos?
Nē, tas ir pilnīgas muļķības, ko viņi ziņoja. Es nekad ko tādu neesmu teicis. Šlafa kungs ir godīgs uzņēmējs, bet viņam par nelaimi ļoti bagāts.
Kādā veidā gan tā būtu problēma?
Viņš ir bagāts, tāpēc avīzes ziņo visa veida muļķības par viņu. Dažu pēdējo nedēļu laikā viņš ļoti bieži ticis minēts avīzēs. Tika ziņots, ka Izraēlā notikusi izmeklēšana, kurā mēģināts viņu sasaistīt ar kaut kādu maksājumu veikšanu politiķiem. Esmu lasījis dažus no šiem rakstiem, un tajos atkārtojas vieni un tie paši vecie stāsti. Šlafa kungu nekad neviens nav atzinis par vainīgu šādās darbībās, un pat izmeklētāji šķiet nav atraduši nekāda veida pierādījumus jebkādām nelikumībām.
Uzskatu, kā tā ir dezinfromācijas izplatīšana, ziņot par nepierādītiem apvainojumiem, kuriem nav nekāda pamata. Viens gan ir tiesa – Šlafa kungam ir daudz labu kontaktu visā pasaulē, ieskaitot politiķus.
Atgriežoties pie darījuma. Cik procenti no VN un LK akcijām varētu tikt pārdoti? Vai tiks pārdotas visas kompānijas vai tikai to daļas?
Cik noprotu, tad, gadījumā ja darījums notiks, tiks pārdotas VN, LK Ventbunkers un visi šo kompāniju meitas uzņēmumi. Tomēr es vēlreiz atkārtoju, ka šobrīd notiek tikai pārrunas ar dažādām iesaistītajām pusēm. Nekas nav izlemts.
Mediji ziņo, ka Šlafam ir lieliskas attiecības ar Gazprom. Vai viņš vēlas kompāniju patiešām nopirkt, vai arī pārdot to tālāk?
Šlafa kungs ir ļoti pieredzējis investors. Viņš nopērk uzņēmumus, uzlabo to darbību, un, ja iespējams, pārdod tos, kad ir pienācis īstais laiks. Tas ir ļoti labs bizness. Nevaru viņam neko pārmest. Nedomāju, ka viņš darbojas kā starpnieks kādai Krievijas kompānijai.
Šobrīd lielākā problēma Ventspilī ir tas, ka patiesā labuma guvēji visdažādākajos veidos zog naudu no uzņēmumiem. AS Ventbunkers es cenšos cīnīties pret zagšanu cik vien varu. Nevaru apgalvot, ka esmu to jau paveicis. Šī ir Ventspils uzņēmumu lielākā problēma – tas būtiski ierobežo veiksmīgu uzņēmumu darbību un samazina to vērtību.
Šlafa kungs spēs apturēt zagšanu, un uzņēmumi uzrādīs pavisam citus darbības rādītājus. Tas nesīs labumu arī Latvijas valstij, jo kompānijas strādās krietni labāk, nodarbinās vairāk cilvēku, un maksās lielākus nodokļus. Savukārt pircējam vissvarīgākais būs tas, ka kompāniju vērtība krietni pieaugs.
Tomēr atgriežoties pie iepriekš teiktā… Klīst runas, ka gala pircējs Ventspils uzņēmumiem būs Gazprom vai Rosneft. Ko tas nozīmētu Latvijas biznesam? Vai tas varētu nozīmēt, ka pa cauruļvadu atkal plūdīs nafta?
Cik saprotu nekas šajā ziņā nav nolemts vai pat paredzēts. Pat darījums ar Šlafa kungu nav vēl drošs. Jūs spekulējat par kautko, kas ir desmit soļus tālāk. Jebkurš Krievijas naftas pārstrādātājs vai ieguvējs būtu ieinteresēts iegādāties Ventspils uzņēmumus, līdz ko tajos iestāsies miers. Notiekošā cīņa ir milzīgs mīnuss Ventspils uzņēmumiem. Tas iznīcina biznesu visiem, kā arī izposta Ventspils tranzītbiznesa reputāciju.
Latvijas valsts ir akcionārs Latvijas kuģniecībā. Vai šīs akcijas arī varētu tikt pārdotas? Vai par to runāts ar valdības pārstāvjiem?
Ja Austrijas investīciju fonds iegādāsies lielāko daļu LK akciju, tad viņiem būs jāizsaka obligātais akciju izpirkšanas piedāvājums mazākuma akcionāriem. Redzēsim vai pārrunas būs veiksmīgas. Tuvākā nedēļas to parādīs.
* Due diligence ir padziļinātā izpēte jeb uzticamības pārbaude ir process, ko privātais investors veic, lai izlemtu par turpmākas sadarbības veidošanu ar projekta attīstītāju. Pasaules pieredze liecina, ka vidēji tas prasa 3.5 mēnešus. Ja tiek pieņemts lēmums par sadarbību, seko tālākas sarunas par konkrētu investīciju veikšanu, uzņēmuma idejas, vērtību, investīciju veidu, apjomu, privātā investora statusu un līdzdalību, un tiek atrunāts līgums. Avots: Wikipedia