Nākamnedēļ tiks sākta advokātu biroju cenu aptauja, lai atrastu ekspertus, kuri izvērtēs iespējas juridiski vērsties pret bijušo SIA Rīgas satiksme (RS) valdi, tā žurnālistiem sacījis uzņēmuma pagaidu valdes vadītājs Ernests Saulītis.
Saulītis gribot izvērtēt, vai līgumu radītie zaudējumi RS ir valdes vaina, vai komercdarbības risks.
Trešdien, 6.martā, Rīgas domē notika Satiksmes un transporta lietu komitejas sēde, kuru rosināja sasaukt Jaunā konservatīvā partija. Partijas frakcijas vadītājs Jānis Ozols skaidroja, ka sēde bija nepieciešama, lai ar auditoru ziņojumu iepazīstinātu arī opozīcijas deputātus. Šada iespēja līdz šim esot bijusi liegta, lai gan iepriekšējais uzņēmuma vadītājs Anrijs Matīss sākotnēji to bija solījis.
Ķeroties klāt Saulīša iztaujāšanai, deputāte Baiba Broka (VL-TB/LNNK) vaicāja, vai Saulītis jau paspējis satikties ar kapitāldaļu turētāju Nilu Ušakovu (S). Pēc jaunā vadītāja teiktā, vienreiz abas amatpersonas esot tikušās un Saulītim dots uzdevums turpināt visu nepieciešamo darbu, lai nodrošinātu uzņēmuma funkcionēšanu.
Atbildot uz deputātu jautājumiem, Saulītis vairākkārt uzsvēra, ka līdz ar RS šī gada budžeta apstiprināšanu uzņēmumam maksātnespēja nedraud un arī kreditoriem tiks nodrošināti visi kredītmaksājumi.
Sēdes laikā viņš gan atkārtoti norādīja, ka uzņēmuma stabilitāte tiks nodrošināta tikai tad, ja pašvaldība apstiprinās uzņēmuma šī gada solīto dotāciju 130 miljonu eiro apmērā. «Šodien Licencēšanas komisija saskaņoja, ka brauciena pašizmaksa ir 1,42 eiro ar pievienotās vērtības nodokli. Šī pašizmaksa ir ierēķināta budžetā. Ja Finanšu departaments to tālāk saskaņos, līdzekļu pietiks,» sacīja Saulītis.
Klāstot savu viedokli par uzņēmuma auditu, Saulītis norādīja, ka paspējis iepazīties ar to tikai daļēji. Deputāts Vilnis Ķirsis (V) gan uzreiz prasīja, kā nākas, ka tikai pēc daļējas iepazīšanās Saulītis jau paspējis izteikties, ka ziņojumā ir tukšas frāzes.
«Ja runājam par iepirkumu komisiju – tās vadītāja vairs nav, arī viss komisijas sastāvs ir nomainīts. Es iepazinos ar līgumiem, kur it kā ir norādīta valdes atbildība, bet tur nav precizēts, vai tas ir balstoties uz Komerclikumu vai ko citu,» sacīja Saulītis.
Ķirsis gan informēja, ka pats iepazinies ar visu ziņojuma saturu, uzņēmumā pavadot vien pāris stundas.
Skats pa Rīgas satiksmes ēdnīcas logu- vismaz ar loģistikas izpratni Bemhenam&co viss kārtībā :-) pic.twitter.com/eXxr7pKE7C
— Vilnis Ķirsis (@VilnisKirsis) March 6, 2019
Jaunais RS valdes priekšsēdētājs Saulītis žurnālistiem iepriekš sacīja, ka uzņēmuma valde lēmusi, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvji drīkst nākt uz uzņēmumu un ar ziņojumu iepazīties. Tiesa, komitejas sēdē, kā novēroja BNN, Saulītis uzsvēra, ka ministrijas pārstāvji to varot darīt, tikai parakstoties par informācijas neizpaušanu. Pagaidu vadītājs atgādināja, ka audits saturot RS komercnoslēpumu.
Vienlaikus Saulītis atklāja, ka iepirkumam par personāla atlases kompāniju, lai atrastu jauno RS padomi un valdi, vajadzētu būs izsludinātam 6.martā.
Atbildot uz deputātu jautājumiem, uzņēmuma vadītājs skaidroja, ka patlaban viņa primārais darbs esot uzņēmuma stabilizēšana.
«Mans uzdevums ir panākt, ka brauciena pašizmaksa tiek apstiprināta 1,42 eiro līmenī. Tālāk man ir jāizvērtē riskantie līgumi – kur var ieekonomēt un ko var mainīt. Līdz jaunās valdes iecelšanai man jāizvērtē vai ir pamats celt kādas prasības pret bijušo valdi. Mūsu uzdevums ir sagatavot jaunajai valdei darba lauku,» uzskaitīja Saulītis.
Komitejā deputāti balsoja arī par deputāta Jurģa Klotiņa (VL-TB/LNNK) priekšlikumu no RS kapitāldaļu turētāja amata atsaukt Ušakovu. Ar koalīcijas deputātu balsu vairākumu šis priekšlikums tika noraidīts.
Kā ziņots, otrdien, 5.martā, Matīss paziņoja, ka nolēmis atstāt RS pagaidu vadītāja amatu, jo Rīgas dome viņam nesniedzot atbalstu to kapitālsabiedrības problēmu risināšanā, kas nav paša uzņēmuma pārziņā un kuru novēršana ir iespējama tikai ar pašvaldības lēmumiem. Rīgas mērs Ušakovs Matīsa vietā pagaidām iecēlis ilggadējo domes darbinieku Saulīti.
Paziņojot par atkāpšanos, Matīss intervijā Latvijas Radio apgalvoja, ka audita ziņojumā lūgts izvērtēt bijušās valdes atbildību par nesaimniecisku rīcību uzņēmumā, taču šādas izvērtēšanas vietā audita ziņojums nosūtīts atpakaļ RS ar «aptuvenu nostāju – vērtējiet paši», ko Matīss neuzskata par konstruktīvu rīcību.
Matīsa iepriekš skaidrojis, ka Ernst&Young ziņojums «ir ļoti kritisks» un tajā norādīta virkne pasākumu, kas jāveic, lai uzņēmums varētu turpināt funkcionēt.
Ieteikumi saistīti ar sadarbības partneru izvēli, pašizmaksu aprēķiniem un citiem procesiem. Vienlaikus auditori norādījuši, ka pēdējo piecu gadu periodā, bijušās uzņēmuma valdes vadībā, RS nodarīti desmitiem miljonu lieli zaudējumi.
Tikmēr VARAM pārstāvji ir nobažījušies par šī brīža komunikāciju ar Rīgas domes vadību, kā arī RS audita ziņojuma publiskošanas vilcināšanu, otrdien paziņoja ministra Jura Pūces (AP) pārstāve Agnese Vārpiņa.
Auditoru ziņojumu Rīgas dome sākotnēji sniegt atteikusies. Vārpiņa norādīja, ka Ušakovs uz vienu no ministrijas nosūtītajām vēstulēm februārī atbildējis, ka audita ziņojumā iekļauta konfidenciāla informācija, ko bez kompānijas Ernst&Young piekrišanas nedrīkstot izplatīt. Pēcāk auditoru kompānija gan norādīja, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem kapitālsabiedrība drīkst izgatavot ziņojuma kopiju un nosūtīt to ministrijai.