Aicina pievērst īpašu uzmanību grila aizdedzināšanas šķidruma lietošanā

Veselības inspekcija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem un pievērst uzmanību izmantoto ķīmisko maisījumu marķējumā norādītajai informācijai – ne tikai pareizai lietošanai un drošai uzglabāšanai, bet arī bīstamības piktogrammām un citiem brīdinājumiem.

No 1.jūnija visiem ķīmiskajiem maisījumiem un vielām jābūt marķētiem un klasificētiem atbilstoši CLP regulai – iepriekš izmantotajām oranžajām bīstamības zīmēm ir jābūt aizvietotām ar baltām piktogrammām sarkanā rombveida rāmī, stāsta inspekcijā.

Tāpat eksperti skaidro, ka, piemēram, izsaukuma zīme sarkanā rombveida rāmī norāda, ka ķīmiskā viela vai maisījums var izraisīt alerģisku ādas reakciju vai nopietnu acu kairinājumu, var būt kaitīgs, ja norij vai iekļūst elpceļos.

Inspekcija atgādina komersantiem, ka atbilstoši REACH* regulas prasībām grila aizdedzināšanas šķidrumus atļauts tirgot tikai melnos necaurredzamos traukos, ar tilpumu, kas nav lielāks par vienu litru, jo degmaisījums satur ķīmiskas vielas, kas norijot produktu rada nopietnus plaušu bojājumus.

«Šāds degmaisījuma iepakojums neizraisa bērna interesi un samazina iespēju, ka degmaisījumu varētu sajaukt ar pārtikas produktu un nejauši iedzert. Savukārt ierobežojums grila aizdedzināšanas šķidruma iepakojuma izmēram (līdz vienam litram) paredzēts, lai degmaisījums no oriģinālā iepakojuma netiktu pārliets mazākos traukos, kuriem nav bērniem nepieejama aizdare (t.i. korķis, kuru bērni nevar atvērt) un atbilstošs marķējums,»

Veselības inspekcijā uzsver, ja tomēr tiek konstatēts, ka bērns ir iedzēris grila aizdedzināšanas šķidrumu, bērns nekavējoties jānogādā slimnīcā vai jāizsauc Neatliekamā medicīniskā palīdzība. «Sekmīga ārstēšana būs iespējama, ja ārstam būs zināma precīza informācija par iedzerto līdzekli. Tādēļ, dodoties uz slimnīcu, nepieciešams ņemt līdzi un ārstniecības personai uzrādīt konkrētā produkta iepakojumu.»

Šī gada sākumā inspekcijas veiktā iedzīvotāju aptaujā par sadzīves ķīmijas līdzekļu lietošanas un uzglabāšanas paradumiem atklājās, ka iedzīvotāji biežāk pērk jau iepriekš izmēģinātus sadzīves ķīmijas līdzekļus un nelasa informāciju, kas norādīta marķējumā. Tādā veidā palielinās risks iedzīvotāju veselībai un drošībai gadījumos, ja ražotājs maina ķīmiskā maisījuma sastāvu vai citu svarīgu marķējumā norādītu informāciju.

*REACH sistēmas ietvaros, uzņēmumiem, kas ražo vai importē ķīmiskās vielas daudzumā lielākā par vienu tonnu gadā, nepieciešams reģistrēt šo vielu jaunizveidotajā Eiropas Ķīmisko vielu aģentūras datu bāzē. Aģentūra atrodas Helsinkos.

Ref:224.000.103.1145

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas