ĀM iesniegtas sūdzības par Latvijas darbinieku apkrāpšanu Eiropas valstīs

Gan Latvijas pārstāvniecības ārvalstīs, gan Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments saskaras ar darba meklētāju no Latvijas apkrāpšanas gadījumiem un visbiežāk sūdzības par darba meklētāju apkrāpšanas gadījumiem tiek saņemtas no Īrijas, Lielbritānijas, Spānijas, Itālijas, Vācijas, Zviedrijas un Norvēģijas.

Visbiežāk Latvijas iedzīvotāju apkrāpšanas gadījumi notiek, ja persona ir sākusi darba attiecības bez darba līguma vai darba līgums nav bijis pareizi noformēts, norādīja ĀM preses sekretārs Jānis Sīlis.

ĀM atzīmē, ka, sākot jebkuras darba attiecības gan Latvijā, gan arī ārvalstīs, ir jābūt darba līgumam, un tam ir jābūt parakstītam pirms darba pienākumu sākšanas, pat pirms izceļošanas no Latvijas.

Nav pieļaujama situācija, ka darba līgums tiek solīts kaut kad vēlāk pēc ierašanās, pēc darba pabeigšanas vai tamlīdzīgi. Nepieciešams rūpīgi iepazīties ar visiem darba līguma nosacījumiem, uzsvēra Sīlis.

Daudzi ir uzticējušies viltus darba piedāvājumiem, kad darbu ir solījušas gan Latvijas darbā iekārtošanas aģentūras, gan cilvēki paši ir devušies uz ārvalstīm ar cerību atrast darbu, nepārzinot ekonomisko situāciju konkrētajā valstī, bezdarba līmeni, kā arī nepārvaldot svešvalodu. Nereti tieši valodas zināšanu trūkums un likumdošanas nepārzināšana neļauj apkrāptajiem darbiniekiem pilnība izmantot savas tiesības.

Lai cīnītos pret krāpnieciskiem darījumiem darbā iekārtošanā ārvalstīs, ĀM aicina personas ziņot par šādiem pārkāpumiem.

Ja darbā iekārtotājs ir Latvijas firma, tad personai ar iesniegumu, kurā aprakstīta situācija, ir jāvēršas vai nu vēstniecībā, ja persona joprojām atrodas ārvalstīs, vai Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) un/vai Valsts policijā, ja persona ir jau atgriezusies Latvijā. Iesniegumam jāpievieno līguma kopija, kas parakstīts ar Latvijas darbā iekārtošanas firmu. Ja tiek konstatēts, ka darbā iekārtošanas firma pakalpojumu sniegusi nekvalitatīvi, tai var tikt anulēta licence darbā iekārtošanai ārvalstī, kā arī var tikt izskatīts jautājums par personai radīto zaudējumu kompensāciju.

Ja darbā iekārtotājs ir ārvalstu firma, tad ar iesniegumu jāvēršas ārvalsts kompetentajās iestādēs: policijā, attiecīgajos dienestos, kas atbild par darbā iekārtošanās firmām.

Latvijas pārstāvniecības var palīdzēt nelaimē nokļuvušajiem sazināties ar radiniekiem un draugiem, lai meklētu iespējas saņemt finansiālu palīdzību no Latvijas. Iespēju robežās apkrāptajām personām tiek meklēta pagaidu dzīvesvieta sociālās aprūpes centros, bet šie centri nereti ir pārpildīti ar imigrantiem un ne vienmēr spēj uzņemt papildu iemītniekus. Pārstāvniecība šādos gadījumos arī informē kompetentās ārvalsts iestādes par konstatēto nelegālas nodarbinātības gadījumu.

ĀM speciālisti iesaka pirms izceļošanas ļoti rūpīgi iepazīties ar nākamo darba devēju, atalgojumu, dzīvošanas apstākļiem, nepieciešamajiem izdevumiem, kā arī informēt ģimenes locekļus un draugus par uzturēšanās vietu ārvalstīs. Nepieciešams parūpēties par rezerves finanšu līdzekļiem krīzes situācijai, reģistrēties ĀM Konsulārajā reģistrā un nodrošināties ar pases kopiju, apdrošināt dzīvību, veselību un mantu.

Informācija par darba tirgus situāciju, vakancēm, padomi un cita noderīga informācija darba meklētājiem pieejama NVA pie Eiropas darba mobilitātes portāla konsultantiem, kā arī aģentūras mājaslapā.

Ref: 102.000.102.146

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas