No Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) saņemtie analīžu rezultāti apstiprina, ka daudzdzīvokļu nama ūdensvadā Aizkrauklē izplatījusies leģionāru slimību izraisošā baktērija, informē pašvaldības pārstāve Zanda Bistere.
Pēc pašvaldības rīcībā esošā informācijas bērnam, kurš dzīvo Lāčplēša ielas 9.namā, apstiprināta leģionāru slimība, bet signāli no citiem iedzīvotājiem par iespējamo saslimšanu nav saņemti.
Legionelozes baktērija dažādās koncentrācijas atklāta gan daudzdzīvokļu mājas Lāčplēša ielā ūdensvadā pagrabā, gan pašā dzīvoklī, kur saslimis bērns. Citur pilsētā analīzes ņemtas netika, jo to neparedz normatīvie akti.
SPKC konkrēto gadījumu nekomentēja, tomēr informēja, ka šogad pavisam valstī ir konstatēti astoņi saslimšanas gadījumi ar leģionāru slimību. Pērn kopumā reģistrēti 24 šādi saslimšanas gadījumi.
Tikmēr sociālajā tīklā Facebook kāda sieviete no Aizkraukles raksta, ka šī baktērija izraisījusi smagu infekciju plaušās viņas jaundzimušajam dēlam. Svētdien publicētajā ierakstā, viņa norāda, ka «cīņa» sākusies 10.februāri, kas ir 13 dienas pēc mazuļa dzimšanas. Bērns jau mēnesi ir pavadījis jaundzimušo intensīvajā terapijā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, raksta sieviete.
Bērna māte arī norāda, ka ģimenei telefoniski ticis paziņots, ka bīstamā baktērija ir atrasta viņu dzīvoklī, kā arī konkrētās dzīvojamās mājas pagraba centrālajā trubā.
Lai izvairītos no baktērijas izplatīšanās, visā Aizkraukles ūdensvadā līdz 60 grādiem paaugstināta karstā ūdens temperatūra. «Ja iedzīvotāji nevēlas lietot tik karstu ūdeni, viņi par to var lemt māju sapulcēs,» pauda Bistere.
Tāpat, lai nepieļautu baktērijas izplatīšanos, iedzīvotājiem ieteikts biežāk dezinficēt dušas uzgaļus, krānus. Savukārt ūdensvada apsaimniekotājs ūdensapgādes sistēmu dezinficē divreiz gadā, kā to nosaka normatīvi, skaidroja pašvaldības pārstāve.
BNN jau ziņoja, ka Aizkraukles novada pašvaldība pagājušajā nedēļā saņēmusi signālu par iespējamu leģionāru slimības inficēšanās gadījumu kādā no Aizkraukles pilsētas daudzdzīvokļu namiem, kur esot saslimis bērns.
Balstoties uz iegūto neoficiālo informāciju, pašvaldība un iesaistītie uzņēmumi ir sākuši profilaktiskos pasākumus šīs slimības izraisošās baktērijas likvidēšanā.
Atsaucoties uz masu mediju un iedzīvotāju pastiprinātu interesi par legionelozi, SPKC informē, ka Latvijā nav novērots saslimšanas gadījumu pieaugums vai palielināta legionelozes izplatība.
Epidemiologi atgādina, ka legioneloze ir obligāti reģistrējama infekcijas slimība un tās izplatība tiek kontrolēta.
«Legioneloze bieži norit kā pneimonija (plaušu karsonis). Infekcijas slimība ir bīstama cilvēkiem ar jau eksistējošām saslimšanām – piem., respiratorām slimībām un kopumā novājinātu imūnsistēmu. Saslimšanas gadījumā pēc iespējas drīzāk jāvēršas pie sava ģimenes ārsta un jāuzsāk ārstēšana,» norāda SPKC.
Ref:224.000.103.614