Līdz Jaunajam gadam apkures tarifiem nevajadzētu mainīties un pieaugt, un arī gāzes sektorā tarifs mainīts netiks.
«Tarifs ir noteikts kā režģis un ir pilnīgi atkarīgs no tirdzniecības cenas. Latvijas gāze katru mēnesi informē par gāzes cenu, kas lielajiem patērētājiem, rūpniekiem arī mainās katru mēnesi, bet mājsaimniecībām tā mainās tikai reizi pusgadā. Mūsu prognoze ir, ka lielajiem lietotājiem kopš jūnija noteiktajai cenai nevajadzētu mainīties visu šo gadu, varbūt pat tā nedaudz samazināsies,» laikrakstiem Diena norāda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas vadītāja Valentīna Andrejeva.
Pašas gāzes cenas svārstības ir atkarīgas no naftas cenām un eiro kursa attiecībā pret dolāru.
«Paredzētais akcīzes nodoklis gāzei apkures cenu sadārdzinātu par 3 līdz 6%, un, pēc mūsu domām, šādu slogu patērētājiem labāk būtu neuzlikt. Plānotās akcīzes mērķis ir ienākumi budžetā un zaļās enerģijas jeb atjaunojamo energoresursu (AER) atbalstīšana. Šeit jābūt skaidram, ka AER praktiski attiecas tikai uz apkuri, jo mājās ēdiena gatavošanai iedzīvotāji gāzes plīti varbūt varētu nomainīt pret elektrisko, bet ne jau nu pret malkas krāsni. Apkurē gan, ja cilvēki varētu sekot un izvēlēties, kurš resurss vai piegādātājs viņiem ir izdevīgāks, varētu būt konkurence,» teic Andrejeva.
Viņa uzskata, ka nebūtu pareizi visu akcīzes nodokli atlikt līdz 2014. gadam un tad visu uzreiz piemērot. «Fiskālais efekts, ko no akcīzes gāzei varētu iegūt, šogad būtu 3-5 miljoni latu, kas nav daudz, un, ja tas būtu izdarīts pirms gada, neviens to īsti pat ievērojis nebūtu. Tagad tas ir sakritis ar paaugstināto Gazprom gāzes pārdošanas cenu, tāpēc arī viss šis troksnis.»