Apdraudēta piektā daļa ES putnu sugu

Kākaulis (Clangula hyemalis)

Eiropas Savienības (ES) valstīs apdraudēti 18% putnu sugu, savukārt visas Eiropas mērogā kopumā – 13% sugu. Tā liecina Eiropas putnu sarkanais saraksts, ko publicējusi Starptautiskā dabas aizsardzības organizāciju savienība BirdLife International.

Šajā dokumentā atbilstoši starptautiski pieņemtajiem IUCN (Starptautiskās dabas un dabas resursu aizsardzības savienības) kritērijiem novērtēts putnu sugu izmiršanas risks, informē Latvijas Ornitoloģijas biedrība.

Ziņojumā novērtēts 451 ES regulāri sastopamo putnu sugu (533 sugu Eiropā kopumā) stāvoklis. No šīm sugām 82 sugas uzskatāmas par apdraudētām, no tām 11 ir kritiski apdraudētas. No ES apdraudētajām putnu sugām 13 sastopamas Latvijā, piemēram, melnā puskuitala, kākaulis, kuitala, ķikuts un pelēkā zīlīte.

Galvenie draudi Eiropas putnu populācijām ir bioloģisko resursu izmantošana (galvenokārt nelikumīga putnu nogalināšana) un lauksaimniecība un akvakultūra (galvenokārt pārmaiņas lauksaimniecībā – gan lauksaimniecības intensifikācija, gan lauksaimniecības zemju pamešana), kam seko klimata pārmaiņas, piesārņojums, svešzemju sugas un citi draudi.

«Latvijai ir būtiska loma Eiropas Savienības putnu aizsardzībā. Lai nodrošinātu putnu sugu labvēlīgu aizsardzības stāvokli, nepieciešams pilnvērtīgi ieviest ES Putnu direktīvu – veikt putnu uzskaites, ņemt vērā dabas aizsardzības vajadzības citu politikas virzienu (jo īpaši mežsaimniecības un lauksaimniecības) plānošanā, stiprināt dabas aizsardzības likumu izpildi uzraugošās institūcijas. Lai gan īpaši aizsargājamās dabas teritorijas ir ļoti svarīgas, ar tām vien nepietiks pilnvērtīgai Latvijas putnu aizsardzībai,» komentē Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Šobrīd Eiropas Komisija apsver iespēju pārstrādāt Putnu direktīvu un arī otru no galvenajiem ES dabas aizsardzības tiesību aktiem – Biotopu direktīvu. Šie plāni rada ES vides organizācijām bažas par dabas aizsardzības prasību vājināšanu, kas varētu kavēt apdraudēto sugu stāvokļa uzlabošanu.

Ref: 102.000.102.10044

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas