Eiropas Parlaments (EP) otrdienas, 15.decembra, plenārsēdē pieņēma pārskatīto Dzeramā ūdens direktīvu, ar kuru plānots garantēt visiem Eiropas iedzīvotājiem drošāku piekļuvi ūdenim, nodrošinot arī visaugstākos dzeramā ūdens standartus pasaulē saskaņā ar Eiropas Zaļajā kursā nosprausto nulles piesārņojuma mērķi – no toksikantiem brīvu vidi.
Kā informēja Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā pārstāve Kristīne Liepiņa, vienošanās pamatā ir EK 2018.gada februārī publiskotais priekšlikums, kas tieši izriet no pirmās sekmīgās Eiropas pilsoņu iniciatīvas Right2Water.
Teksts, par kuru panākta vienošanās, balstās uz Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem par dzeramā ūdens nekaitīguma standartiem.
Tajā ir iekļauti noteikumi ne tikai par krāna ūdens kontroli, bet arī par dzeramā ūdens avotu un sadales sistēmu kontroli nolūkā samazināt piesārņojuma kaitīgās ietekmes risku cilvēka veselībai un ūdens resursiem. Pārstrādātajā direktīvā, ko atzinīgi novērtējusi EK, uzmanība pievērsta potenciāli problemātiskām piesārņojošām vielām, kā mikroplastmasa un endokrīnie disruptori, kā arī jauna veida ķīmiskām vielām.
Pēc EK paustā, direktīva ievieš pienākumu dalībvalstīm uzlabot vai saglabāt piekļuvi drošam dzeramajam ūdenim visiem, īpašu uzmanību pievēršot neaizsargātām un atstumtām sabiedrības grupām. Tajā paredzēta arī labāka iedzīvotāju piekļuve informācijai par ūdens piegādātājiem, piemēram, par dzeramā ūdens kvalitāti un apgādi viņu dzīvesvietā. Plānots, ka direktīva uzlabos patērētāju uzticēšanos dzeramajam ūdenim no krāna, samazinot atkritumu daudzumu, ko rada plastmasas pudelēs pildīta ūdens patērēšana.
Turklāt šajā tiesību aktā ir paredzēts noteikt sīki izstrādātas higiēnas prasības attiecībā uz materiāliem, kas nonāk saskarē ar dzeramo ūdeni, un Eiropas Ķimikāliju aģentūrai ir piešķirta galvenā loma nodrošināt, ka ūdens caurulēs un krānos, kas nonāk saskarē ar ūdeni, tiek izmantotas tikai nekaitīgas vielas, atzīmēja EK.
Pēc trešdien saņemtā apstiprinājuma EP pārskatītā Dzeramā ūdens direktīva tagad ir pieņemta. Tiklīdz EP priekšsēdētājs un Eiropas Savienības (ES) Padomes priekšsēdētājs būs kopīgi parakstījuši tiesību aktu, tas tiks publicēts ES Oficiālajā Vēstnesī un stāsies spēkā pēc 20 dienām.
Pēc šīs direktīvas stāšanās spēkā dalībvalstīm būs divi gadi, lai izpildītu pārskatītās Dzeramā ūdens direktīvas prasības.
EK norādīja, ka lielākajai daļai ES iedzīvotāju jau tagad ir ļoti laba piekļuve augstas kvalitātes dzeramajam ūdenim, un to jau vairāk nekā 30 gadus veicinājuši ES tiesību akti dzeramā ūdens kvalitātes jomā. Reaģējot uz Eiropas pilsoņu iniciatīvu Right2Water, EK 2018.gadā ierosināja pārskatīt Dzeramā ūdens direktīvu. Priekšlikums izriet no Dzeramā ūdens direktīvas REFIT izvērtējuma, un tam pievienots Ietekmes novērtējums, turklāt priekšlikums ir saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem.