Novembra pirmā nedēļa vēl pamatā aizritēs bez būtiskiem nokrišņiem – izmaiņas, iespējams, aizsāksies vien pašās nedēļas beigās, kad no rietumiem Latvijas teritoriju atkal sasniegs lietus mākoņi.
Ilgtermiņa prognozes gan vēsta, ka stabilākas atmosfēras cirkulācijas pārmaiņas Ziemeļeiropā kopumā gaidāmas novembra otrajā pusē, kad anticikloni no mūsu reģiona atkāpsies un pamatā pār laika apstākļiem valdīs tā sauktie Atlantijas cikloni, biežāk nesot mākoņus un nokrišņus, iespējami arī stiprāki vēji, liecina Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.
Ja oktobra pēdējās naktis ir bijušas ļoti dzestras, nesot pat -7…-9 grādus stipru salu un atsevišķās novērojumu stacijās arī jaunus temperatūras rekordus, tad novembra pirmajā nedēļā atkal kļūs siltāk. To sevišķi sajutīsim nakts un rīta stundās, jo sals nav gaidāms, bet dienas laikā gan temperatūra būs vien par pāris grādiem augstāka nekā šajās dienās, jo debesis aizklās biezāka mākoņu sega, caur kuru saules stari izspraukties reti, iespējamas arī miglas, kas veidosies ne vien nakts un rīta stundās, bet varētu saglabāties arī dienas laikā.
Sinoptiķi norāda, ka oktobri noteikti varēs saukt par vissausāko oktobri meteoroloģisko novērojumu vēsturē Latvijā, sevišķi sausas bija tā pirmās divas dekādes, kad lietus praktiski nelija. Savukārt trešajā dekādē valsts teritoriju šķērsoja divas nokrišņu zonas, tomēr to nestais nokrišņu daudzums būtiski sausumu nesamazināja – kopumā šajā mēnesī būs nolijuši vien 13% no ierastā nokrišņu daudzuma.
Arī kopumā pirmie divi rudens mēneši (septembris un oktobris) liecina par būtisku mitruma deficītu – šajā periodā ir nolijuši vien 54% no ierastā nokrišņu daudzuma, un tikai četras reizes šis periods Latvijā bijis sausāks nekā šogad – 2000., 1976., 1975. gadā, kā arī 1951.gadā.
Ref: 102.000.102.11073