Kalifornijā zinātnieki uzsākuši celtniecības materiālu izturības pētījumus, pakļaujot piecstāvu, ar slimnīcas aprīkojumu pilnu ēku mākslīgai zemestrīcei.
«Slimnīca» ir uzbūvēta uz milzīga kustīga «galda», ar kura palīdzību ir iespējams ēku pakļaut kustībai, kas līdzinās īstai zemestrīcei, ziņo BBC.
Zinātnieki veic testus, lai noskaidrotu, vai slimnīca, kas uzbūvēta uz gumijas gultņiem spēj pilnvērtīgi funkcionēt arī pēc zemestrīces.
Šādi gumijas gultņi bieži tiek likti ēku pamatos zemestrīču bieži piemeklētajā Japānā. Tie «nošķir» ēku no zemes kustībām, to it kā uzliekot uz sava veida skrituļslidām.
ASV zinātnieki gan norāda, ka līdz šim vairāk uzmanības pievērsts pašas ēkas izturībai, taču maz pētīta ēkas «satura», piemēram, kāpņu un liftu, izturība, kas ir svarīga, lai ēka arī pēc zemestrīces varētu normāli funkcionēt.
Pirmajā testa dienā ēka pakļauta grūdieniem, kas atbilst 1994.gada 6,7 ballu zemestrīcei Losandželosā un 2010.gada 8,8 ballu stiprajai Čīles zemestrīcei.
Tika noskaidrots, ka gumijas gultņi pasargā ēku ne tikai no konstrukcijas bojājumiem, bet arī saglabā gandrīz neskartu ēkas «saturu». «Ja ēkā būtu bijis aprīkojums, kas uzturētu cilvēkus, šie pamati būtu izglābuši viņu dzīvības,» zinātnieki apgalvo.
Ref.110.000.103.826.