Lai nodrošinātu, ka augu aizsardzības līdzekļu (AAL) izsmidzināšanas iekārtas darbotos precīzi un efektīvi, Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs ir jāveic AAL izsmidzināšanas iekārtu pārbaude, vēsta Zemkopības ministrijā (ZM).
Normatīvie dokumenti noteic, ka Latvijā līdz 2016.gada beigām vismaz vienu reizi bija jābūt pārbaudītām visām AAL izsmidzināšanas iekārtām (atskaitot rokas lietošanas iekārtas un smidzinātājus, kas pārnēsājami uz muguras) un šo iekārtu pārbaude jānodrošina to īpašniekam vai valdītājam.
«Neraugoties uz to, ka 2016. un 2017.gadā Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) eksperti organizēja seminārus, sniedza konsultācijas un skaidrojumus visos Latvijas reģionos, kuros informēja lauksaimniekus par pārbaužu nepieciešamību un to praktisko veikšanas kārtību, pašlaik Latvijā kopumā pārbaudītas 1 000 iekārtu, kas ir desmit procenti no visu iekārtu skaita valstī. Tā kā patlaban ir aktīvā lietošanas iekārtu pārbaužu sezona, pārbaudīto iekārtu skaits ik dienas aug,» stāsta ministrijā.
ZM atzīmē, ka daļa zemnieku izvēlas iegādāties jaunas iekārtas, kurām pirmā pārbaude jāveic pēc pieciem gadiem no iegādes brīža. Pagājušajā gadā, veicot AAL lietošanas uzraudzību, VAAD konstatēja, ka jaunas iekārtas iegādātas piektajā daļā saimniecību.
Tāpat ministrijā atgādina, ka, sākot ar 2018.gadu, par nepārbaudītu iekārtu lietošanu VAAD tās īpašniekam piemēro administratīvo sodu. Par AAL lietošanas prasību pārkāpšanu fiziskajām personām var piemērot naudas sodu līdz 350 eiro, juridiskām personām – līdz 700 eiro.
Lietotas iekārtas ir jāpārbauda vienu reizi trīs gados, bet jaunas iekārtas pārbaude pirmo reizi jāveic pēc pieciem gadiem no tās iegādes brīža.
«Iekārtu pārbaudi veic akreditētas iestādes, kuras ir saņēmušas VAAD izdotu sertifikātu pārbaužu veikšanai. Ja iekārta atbilst normatīvo aktu prasībām, pārbaudes veicējs to marķē ar uzlīmi. Sertificēto iekārtu pārbaužu veicēju saraksts un kārtība, kādā noris iekārtu pārbaudes, kā arī ieteikumi iekārtu pašpārbaudei pirms smidzināšanas uzsākšanas pieejami VAAD tīmekļvietnē,» skaidro ministrijā.