Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) ir gatava iesaistīties jaunajā valdībā, tā trešdien, 4.decembrī, pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu sacīja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.
Viņš norādīja, ka vēlas to skaidri un gaiši paziņot, lai viss būtu skaidrs.
Tomēr pašlaik vēl ir vairāk nezināmā nekā atbilžu, pauda Brigmanis, atgādinot par šodien notiekošajām Vienotības un ZZS sarunām.
Politiskā spēka mērķis ir, lai nākamā valdība strādā atbildīgi un bez strīdēšanās. Līdz ar to nepieciešams ļoti precīzi uzzīmēt attiecīgu valdības ceļa karti par darāmajiem darbiem, norādīja politiķis. Jāvienojas, kā tiks atjaunots dialogs ar sociālajiem partneriem un kādi būs ļoti nopietni soļi AS Liepājas metalurgs lietā, sacīja Brigmanis.
Viņš vēlētos, lai Vienotība būtu izvirzījusi vienu premjera amata kandidātu, nevis trīs.
Brigmanis norādīja, ka ZZS valdes priekšsēdētājs Uldis Augulis, runājot par iespējamajiem ministra posteņiem, nav paudis apvienības nostāju, bet izteicis savu iekšējo izjūtu.
Augulis iepriekš sacīja, ka, ja ZZS darbotos valdībā, tā vēlētos uzņemties Zemkopības ministrijas (ZM), Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM), kā arī Satiksmes ministrijas (SM) vadību.
Taujāts par noziegumos apsūdzētā Ventspils mēra Aivara Lemberga (Latvijai un Ventspilij) lomu, Brigmanis norādīja, ka viņš ir ZZS sadarbības partneris. ZZS frakcijas priekšsēdētājs arī atsaucās uz Lemberga augsto popularitāti sabiedrībā.
Kā ziņots, uzņemoties politisko atbildību par traģēdiju Zolitūdē, premjers Valdis Dombrovskis 27.novembrī paziņoja par demisiju. Viņš norādīja, ka pašreiz ir nepieciešama jauna valdība, kurai ir skaidrs Saeimas vairākuma atbalsts un kura ar jaunu uzticības mandātu spēs risināt valstī esošās problēmas. Dombrovskis, kurš paziņoja par demisiju, nav gatavs vadīt nākamo valdību.
Partijas Vienotība valde ir nolēmusi Ministru prezidenta amatam piedāvāt trīs kandidātus – pašreizējo aizsardzības ministru Arti Pabriku, Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu un premjera padomnieku Intu Dālderi.
BNN jau vēstīja, ka veidu, kā lielveikala jumta iebrukšanu pārvērst «politiskā jumta» sabrukšanā atradis un nav laidis garām smagos noziegumos apsūdzētais Ventspils mērs Aivars Lembergs. Ceturtdienas, 21.novembra, vakarā iebruka lielveikala Maxima jumts Rīgas mikrorajonā Zolitūdē, bet jau piektdien, 22.novembrī, Ventspils pilsētas domes sēdē pēkšņi nepiedalījās ne Lembergs, ne arī viņa vietnieki Jānis Vītoliņš un Guntis Blumbergs, kas it kā aizbraukuši uz Rīgu.
BNN rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka Lembergs, izmantojot 21.novembra traģēdiju, bija pieņēmis lēmumu gāzt valdību, lai nākamo veidotu nu jau ar Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) piedalīšanos. Viņam esot bijušas konsultācijas ar Valsts prezidenta Andra Bērziņa biroja pārstāvjiem, tostarp, iespējams, arī Valsts prezidenta kancelejas vadītāju Gundaru Daudzi un pašu valsts galvu.
Lai arī jaunajam Ministru kabinetam būs visai īss mūžs – tikai līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām, gāzt valdību jau tagad bijusi vitāla nepieciešamība. Kuluāros runā, ka Lembergam arvien vairāk sāk aptrūkties finanšu līdzekļu, kas tiek izlietoti politiķu «barošanai», PR kampaņas veidošanai un Ventspilī sabūvētās infrastruktūras uzturēšanai. Turklāt viņam uz papēžiem neatlaidīgi min tiesībsargājošās instances.
Ventspils politiskajai virtuvei tuvu stāvošas personas, piebilstot, ka domes vadītājs no Ventspils brīvostas ik gadu savām vajadzībām tērē aptuveni divus miljonus latu, portālam BNN norāda, ka Lembergam ir svarīgi, lai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), būtu viņa pārraudzībā, jo, iegūstot savā kontrolē VARAM, viņam būtu iespēja apturēt vēršanos pret apsūdzētu personu atrašanos valsts pārvaldē. Turklāt stresu Lembergam varētu radīt arī apstāklis, ka bijušais VARAM saimnieks Edmunds Sprūdžs ir pārsūdzējis Liepājas tiesas lēmumu lietā par Lemberga atstādināšanu no amata, un pastāv varbūtība, ka nākamās instances lēmums Ventspils baronam būs nelabvēlīgs. Tāpat VARAM, Satiksmes un Ekonomikas ministrijas viņam nepieciešamas, lai Ventspils brīvostas valdē atgrieztos viņam pakļautie valsts pārstāvji, un tiktu apstādinātas iesāktās ostu reformas, teic zinātāji.
«Lemberga un viņa vietnieku vadītie basketbola un futbola klubi ik gadu no brīvostas kopā saņem no 0,5 līdz 0,75 miljoniem latu. Mārketingam, tostarp Lemberga tēla spodrināšanai, brīvosta tērē vēl aptuveni miljonu latu gadā. Tāpat brīvosta dāsni pabalsta arī Ventspils pilsētas domes iestādes – Komunālo pārvaldi, Municipālo policiju un citas, tām ar brīvostu slēdzot sadārdzinātus līgumus par pakalpojumiem, kuru lietderība ir apšaubāma. Papildus brīvosta ar savu finansējumu atbalsta ar tranzīta nozari nesaistītus, bet ar Lembergu un viņa vietniekiem saistītus investīciju projektus, kas pašai brīvostai nes ievērojamus zaudējumus un kas nespēj nomaksāt pret brīvostu uzņemtās saistības. To vidū kompānijas Arbo, Dendrolight, kam jau ir ierosināts tiesiskās aizsardzības process,» portālam BNN atklāj Ventspils politikai pietuvinātas personas.
«Ja šos brīvostas maksājumus kāds aptur, Lemberga impērija sevi vairs nevarēs uzturēt un sāks ātrā tempā brukt. Papildus Lembergam ir vitāli svarīgi tikt pie Eiropas Savienības fondu līdzekļiem, pat ja tas tiek darīts uz citu reģionu un pašvaldību rēķina. Ja ministrijas šo naudu sāktu dalīt godīgi, Lembergam atkal rastos naudas problēmas, jo vairs nevarētu pabalstīt ar viņu saistītās būvkompānijas, piemēram, Ostas celtnieks, Pilsbūve un citas, kuras pateicībā daļu no summas pārskaita uz Lilitas Seimuškānes pārstāvēto biedrību Ventspils Attīstības aģentūra. Tādējādi caur šo aģentūru nodrošinot Lemberga PR un pilsētas mēram, kā biedrības vadītājam, maksājot ik mēnesi aptuveni 10 000 latu lielu algu,» portālam BNN stāsta anonīmi avoti.
102.000.102.6016
tā taču nebūtu ZZS, ja nerautos pie Lembim tik ļoti vajadzīgajām ministrijām. Smieklīgākais, ka viņi to pat necenšas notušēt
ja ZZS šīs ministrijas dabūs, tiks sperts solis, ja ne vairāki, atpakaļ…