Indonēzijā notiekošajā Āzijas-Āfrikas valstu galotņu sanāksmē izskanējuši aicinājumi mainīt pasaules ekonomisko kārtību, mazinot Pasaules Bankas un Starptautiskā Valūtas fonda ietekmi.
Konference Indonēzijas galvaspilsētā Džakartā sarīkota par godu 60.gadadienai kopš Āzijas-Āfrikas Konferences, pēc kuras pasaulē izveidojās plašā nepievienošanās kustība, kuras ietvaros Aukstā kara laikā vairāk nekā simt valstu pauda nevēlēšanos iesaistīties kādā no starptautiskajiem militārajiem blokiem.
Atklājot 2015.gada galotņu sanāksmi, Indonēzijas prezidents Joko Vidodo norādīja, ka tie, kuri joprojām uzstāj, ka pasaulē ekonomiskās grūtības var atrisināt vienīgi Pasaules Banka, Starptautiskais Valūtas Fonds un Āzijas Attīstības banka, iet novecojušu ideju pavadā.
«Ir nepieciešams, lai mēs izveidotu jaunu starptautisko ekonomisko kārtību, kas būtu atvērta jaunajām, augošajām ekonomiskajām varām,» tā Indonēzijas prezidents.
Kā vēsta Reuters, Vidodo savā uzrunā atturējās minēt Āzijas Infrastruktūras investīciju banku (AIIB), ko veido Ķīna, bet atbalstīt solījušas Indonēzija un vēl gandrīz 60 valstis. AIIB tiek uzskatīta par topošu konkurentu Pasaules Bankai un Āzijas Attīstības bankai, kurās dominē Rietumvalstu kapitāls.
Zimbabves prezidents Roberts Mugabe (Robert Mugabe) sanāksmes dalībniekiem sacījis, ka Āzijas un Āfrikas valstīm «vairs nevajadzētu piešķirt izejvielu eksportētāju un gatavas produkcijas importētāju lomu», ko tām savulaik piešķīrušas koloniālās varas.
Jāmin gan, ka no 22.-23.aprīlim notiekošās galotņu sanāksmes nozīmi mazina fakts, ka piedalīties tajā tika aicināti 102 valstu vadītāji, bet ieradušies ir 21 valsts līderi.
Ref: 111.111.103.1420