Lai arī spekulatīvo lopbarības graudu cenu dēļ situācija nozarē ir sarežģīta, Latvijas iedzīvotāji, krīzes ietekmē atgriezušies pie tradīcijas gatavot mājās, olas pērk labi. Tā, piemēram, pērn saražoti 500 miljoni olu – katram Eiropas Savienības iedzīvotājam pa vienai, intervijā biznesa ziņu portālam BNN.LV atzīst Balticovo vadītājs Arnis Veinbergs.
Svarīgākie notikumi Jūsu pārstāvētajā nozarē pēdējā laikā?
Noslēgumam tuvojas šķidro olu jeb melanžas ceha celtniecība, kurā investīcijas sasniedz apmēram divus miljonus eiro. Tajā spēsim saražot produktu ar pievienoto vērtību. Plānojam eksportēt 95% no kopējā saražotā apjoma, jo Rietumeiropā pieprasījums pēc melanžas ir liels. Jauda jaunajā cehā būs piecas tonnas melanžas stundā.
Ja runājam par situāciju nozarē kopumā, tad spekulatīvo lopbarības graudu cenu dēļ pēdējais gads nav bijis no vieglākajiem. Tajā pašā laikā ekonomiskās krīzes apstākļos cilvēki olas pērk ļoti labi, jo daudzi ir atgriezušies pie tradīcijas gatavot ēdienu mājās. Turklāt ola joprojām ir lētākais dzīvnieku izcelsmes proteīna avots.
Vai izjūtat kvalificēta darbaspēka trūkumu?
Nē, neizjūtam.
Kādas izmaiņas Latvijas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?
Turpmāk lielāka vērība jāpievērš valsts funkciju izvērtēšanai, jo, šķiet, funkciju audits ir bijis formāls. Vēlreiz ir jāvērtē, vai valsts kontrolējošo iestāžu resursu izmantošana ir lietderīga. Tām būtu jāveic savas pamatfunkcijas, veidojot vienlīdzīgu uzņēmējdarbības vidi, nevis ar represīvām metodēm pildot valsts kasi. Piemēram, būtu jāmaina PVN iekasēšanas kārtība, jo šobrīd valsts joprojām iekasē šo nodokli par vēl nenotikušiem darījumiem.
Kā krīze ietekmēja Jūsu pārstāvēto nozari?
Neraugoties uz to, ka pagājušajā gadā spējām saražot 500 miljonus olu – iznāk katram Eiropas Savienības iedzīvotājam pa vienai olai – pērn, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, apgrozījums samazinājies par 5,8%. Apgrozījuma kritums ir skaidrojums ar cenu svārstībām olu tirgū, ko izraisīja spekulatīvās lopbarības graudu cenas un citi ekonomikas lejupslīdes izraisīti apstākļi. Lai gan ražošanas apjoms mūsu uzņēmumā pagājušajā gadā palielinājās par 10% un gadā saražojam pusmiljardu olu, apgrozījums samazinājās tādēļ, ka olu pārdošanas cena samazinājās visā Eiropas Savienībā.
Kad Jūsu uzņēmums varētu sasniegt pirmskrīzes rādītājus?
Tas būs atkarīgs no ekonomikas atlabšanas procesa, kā arī daudz mērenākām spekulācijām lopbarības graudu tirgū.
Kā vērtējat valdības īstenoto ekonomikas politiku, lai uzlabotu ekonomisko situāciju valstī?
Pagaidām vērtēju negatīvi, jo praktiski nekas netiek darīts uzņēmējdarbības vides uzlabošanā. Iespēja dibināt mikrouzņēmumus ir tikai piliens darāmo darbu jūrā.
olas ir produkts, ko Latvijas iedzīvotāji, manuprāt, pirks vienmēr.