Baltkrievijas-Krievijas tuvināšanās plāni. Lietuvas prezidenta un ekspertu viedoklis

Baltkrievijas premjerministrs Segejs Rumass (pa kreisi) un Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Baltkrievijas un Krievijas paziņojums par ciešu ekonomisko tuvināšanos muitas, tirdzniecības, finanšu un enerģētikas jomā no 2021.gada ir pamanīts arī Lietuvā. Prezidents Gitans Nausēda (Gitanas Nausėda) norādījis, ka nevēlas garāku robežu ar Krieviju, bet pieredzējis diplomāts aicina par gaidāmo spriest pēc darbiem, ne vārdiem.

Prezidents: Labāk garu robežu ar Baltkrieviju

Kamēr abu draudzīgo kaimiņvalstu valdības nav publicējušas noslēgtās vienošanās tekstu, vienošanās būtība ir izskaidrota Krievijas laikrakstā Kommersant, kur tā salīdzināta ar sadarbību, kas būtu ciešāka nekā Eiropas Savienībā.

Lietuvas prezidents, lūgts komentēt abās kaimiņvalstīs notiekošo, piesardzīgi atbildējis, ka ir pāragri vērtēt «nepārbaudītu informāciju», taču uzsvēris, ka Lietuvas interesēs ir, lai Baltkrievija saglabātu savu suverenitāti tik, cik vien iespējams.

«(..) Mēs esam ieinteresēti, lai mums būtu gara robeža ar Baltkrieviju. Mums jau ir viena ar Krieviju. Mēs arī gribam, lai mums būtu robeža ar Baltkrieviju, nevis ļoti gara robeža ar Krieviju,» tā prezidents Nausēda.

Apvienošanās plāni nav pirmie

Povils Gilis (Povilas Gylys), kurš ir Lietuvas bijušais ārlietu ministrs un bijušais Seima deputāts, vērtē, ka pēdējo 20 gadu laikā doma par kopēju Krievijas un Baltkrievijas valsti ir izskanējusi tik bieži, ka šobrīd tai tic «retais».

«Ļaujiet man atgādināt, ka 1999.gadā starp Krieviju un Baltkrieviju noslēgta vienošanās paredzēja izveidot valstu savienību ar kopēju valūtu, juridisko sistēmu, vienotu aizsardzības un ārlietu politiku. Lēmums tomēr nepiepildījās,» sarunā ar portālu BNN norādīja Gilis.

Saiknes ar Minsku cenšas atjaunot ASV

Sakritība vai ne, bet otrdien, 17.septembrī, Minskā viesojās Amerikas Savienoto Valstu ārlietu ministra vietnieks politiskajos jautājumos Deivids Heils (David Hale). Pēc 11 gadus ilga attiecību «sasaluma» ASV paziņojušas, ka atkal norīkos vēstnieku uz Baltkrieviju.

Eksperts: Lukašenko patiesībā nevēlas tuvināties Maskavai

Septembra sākumā Lietuvas prezidents rīkoja diskusiju par Baltkrieviju un par Lietuvas iespējām uzlabot savas vēsās attiecības ar kaimiņvalsti. Diskusijā piedalījās arī Kauņas Vītauta Lielā Universitātes asociētais profesors Andžejs Pukšto (Andžej Pukšto).

Sarunā ar portālu BNN viņš bija skeptisks par Baltkrievijas nodomiem tuvināties Krievijai.

«Ja vārdiem nesekos rīcība, tad es neticēšu, ka tas tiešām notiks. Tā, kas grib apvienošanos, noteikti ir Krievija, nevis Baltkrievija. Esmu pārliecināts, ka [Baltkrievijas prezidents Aleksandrs – BNN] Lukašenko pretosies šiem jauniem centieniem ar visiem līdzekļiem, un esmu pārliecināts, ka starptautiskā sabiedrība neklusēs. Redzējām ASV amatpersonas vizīti pie Lukašenko šonedēļ – ASV skaidri dod vēstījumu, ka vēlas, lai Baltkrievija paliktu neatkarīga valsts,» tā Pukšto.

«Jocīgā kārtā, Lukašenko, kurš tik daudzus gadus pelts par autoritāro vadības stilu un opozīcijas apspiešanu, šobrīd, izskatās, ir vienīgais Baltkrievijas neatkarības garants,» vērtēja eksperts.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas