Banku analītiķi pirmajā ceturksnī prognozē Latvijas IKP pieaugumu par 4,3–5%

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad pirmajā ceturksnī varētu būt pieaudzis par 4,3–5% salīdzinājumā ar 2021.gada attiecīgo periodu, prognozē Latvijas banku analītiķi.

Bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš sacīja, ka 2022.gada pirmajā ceturksnī Latvijas IKP pieaugums salīdzinājumā ar 2021.gada attiecīgo periodu varētu būt bijis 4,5–5% apmērā, bet salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni – 2021.gada ceturto ceturksni – Latvijas ekonomikā varētu būt bijis pieaugums par 1–1,5%.

«Domāju, ka šā gada pirmā ceturkšņa IKP rādītāji būs pozitīvi,» sacīja Āboliņš. 

Viņš norādīja, ka labais ekonomikas sniegums gan lielā mērā ir saistīts ar zemo ekonomisko aktivitāti pagājušā gada sākumā, kad daudzās nozarēs bija apjomīgi Covid-19 pandēmijas ierobežojumi. «Tādēļ tirdzniecībā un mazākā mērā pakalpojumu nozarēs pirmajā ceturksnī būs liels kāpums, jo Covid-19 ierobežojumi šogad bija mazāki nekā pērn,» pauda Āboliņš. 

Tāpat viņš minēja, ka kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ir pasliktinājušies iedzīvotāju un uzņēmēju noskaņojuma rādītāju, taču citos ekonomikas rādītājos izmaiņas nav vērojamas. «Patēriņš aug, bezdarbs samazinās un elektrību tērējam vairāk nekā iepriekšējos gados. Un pat tranzīta kravas ir nedaudz pieaugušas,» klāstīja Āboliņš.

Viņš arī atzīmēja, ka recesija Latvijā noteikti nav sākusies un pirmajā ceturksnī arī rūpniecība būs vismaz nelielos plusos.

Būvniecībā gan pirmais ceturksni varētu būt ar mīnusu, taču otrajā ceturksnī šajā nozarē sāksies daudz jūtamāks kāpums, jo valsts budžetā šogad ir būtiski palielināti investīciju izdevumi.

Savukārt SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis prognozēja, ka šogad pirmajā ceturksnī Latvijas IKP varētu būt audzis par apmēram 4,3% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu.

Lasiet arī: Pasaules Banka: Pasauli apdraud lielākais enerģētikas satricinājums kopš 70.gadiem

«Gads ekonomikā iesākās uz spēcīgas nots, ko stiprināja optimisms par normalizēšanos pēc Covid-19 ierobežojumos pavadītās ziemas. Tas labi bija vērojams mazumtirdzniecības datos un nodokļu ieņēmumos. Atzīstama izaugsme turpinājās apstrādes rūpniecībā, bet augsts pieauguma temps turējās eksportā. Negaidīti labi veicās arī tranzītā. Negatīvu ietekmi veidos strauji pieaugušie importa apjomi. Tas viss pamazām ir iegājis pārejas posmā, un krietni atšķirīgāka situācija jau gaidāma gada beigās,» sacīja Gašpuitis. 

Centrālā statistikas pārvalde 2022.gada pirmā ceturkšņa Latvijas IKP ātrā novērtējuma datus paziņos ceturtdien, 28.aprīlī.

Latvijas IKP pagājušajā gadā pieauga par 4,8%, salīdzinot ar 2020.gadu. 2021.gadā Latvijas IKP faktiskajās cenās bija 32,917 miljardi eiro.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas