Katrs tiesnesis tiesas zālē ir Latvijas tieslietu sistēmas seja visiem tiem cilvēkiem, kas ir vērsušies tiesā un bieži vien tur nonākuši vienīgo reizi dzīvē, tā 7.septembrī notikušajā Tiesnešu konferencē pauda Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs.
Savā uzrunā Bičkovičs atskatījās uz paveikto tiesu jomā kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Viņš izcēla 1992.gadā pieņemto tiesu pamatlikumu Par tiesu varu, 1995.gadā izveidoto trīspakāpju tiesu sistēmu, administratīvo tiesu izveidošanu, 2006.gadā pabeigto pāreju uz tīro trīs instanču tiesu sistēmu, kā arī šogad pabeigto tiesu teritoriālo reformu.
AT priekšsēdētājs arī slavēja Tieslietu padomes paveikto, norādot, ka tā ir veidojusi un attīstījusi dialogu par tiesnešu lomu mūsdienu demokrātiskā valstī, kā arī aizstāvējusi un paudusi tiesu varas nostāju dažādos jautājumus. Kā piemērus Bičikovičs izceļ analīzi par tiesneša amata kandidātu atlasi un jauno tiesnešu apmācības kārtību, plānoto reformu zemesgrāmatu nodaļu tiesnešu integrēšanā rajonu (pilsētu) tiesās un vairākus citus veikumus.
Bičkovičs uzsver arī tieslietu sistēmas darba efektivitāti, norādot, ka Latvijā kopumā nav raksturīga ilgstoša lietu «glabāšana skapjos», piemēram, neizskatīto administratīvo lietu uzkrājums Latvijā ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā.
Pievēršoties sabiedrības uzticības jautājumam, AT priekšsēdētājs atzīmēja, ka tas ir zemāks nekā citās Baltijas valstīs, taču pieļāva, ka tas varētu būt saistīts ar sabiedrības ticību valsts institūcijās kopumā, un norādīja, ka šis jautājums ir visām valsts varām jārisina kopā.
Ieskicējot nākotnes plānus, Bičkovičs norādīja, ka arvien lielāka sabiedrības uzmanība tiek pievērsta tiesnešu pašpārvaldes institūciju darbam. Īpaši, viņa ieskatā, tas attiecas uz Tiesnešu Kvalifikācijas kolēģiju, Disciplinārkolēģiju, kā arī Ētikas komisiju. Bičkovičs sacīja, ka nākotnē šo institūciju loma un arī atbildība par tieslietu sistēmas attīstību tikai pieaugs.
Jau vēstīts, ka piektdien, 7.septembrī, notiek Latvijas tiesu simtgadei veltītā Latvijas tiesnešu konference, kurā ar pamatziņojumiem uzstājas Satversmes tiesas tiesnese Sanita Osipova un Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits.
Tiesnešu konference ir tiesnešu pašpārvaldes institūcija, ko ne retāk kā reizi gadā sasauc Tieslietu padome. Konferences darbā piedalās rajonu un pilsētu tiesu, to zemesgrāmatu nodaļu, apgabaltiesu un Augstākās tiesas tiesneši. Kā viesi uz konferenci aicināti Tieslietu padomes locekļi, ST tiesneši un Goda tiesneši.
Atvainojiet tā nav seja bet gan ielas meitas struktūra, šitais man iedeva naudiņu lemsim par labu viņam, šitais mums atteicās maksāt lemsim par sliktu, tas ne kas ka likums ir viņa pusē bet savējos nevar iegāst. Atklāti ielasmeitas gājieni šitais samaksāja iedosim, šitais nesamaksāja nedosim visa tiesnešu, policistu, prokuratūras, un tiesnešu loģika un likumi kuri neatbilst nevienai LR. Likuma pantam. Bičkovič tu vadot tiesu sistēmu esi konkrēti apdirsies, un tava manta pieder nevis tev bet gan latvijas iedzīvotājiem un jeb kurš Latvijas pilsoni drīkst ierasties un paņemt to ko sirds kāro, tā lūk tiesneši,prokurori, policija un arī tieši tu likuma kropli tūlko likumu. Ja esie sapīpējušies iznīcinot spaisikus, tapēc no jūsu patvaļas nav jācieš latvijas pilsoņiem un nodokļu maksātājiem, UN LIELS IETEIKUMS BEIDZIET PĪPĒT LABOJIET SAVAS KROPLĪBAS UN SĀKAT STRĀDĀT KĀ LIKUMS TO PAREDZ