Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien, 19.aprīlī, pieņēma jaunus noteikumus, kam jānodrošina augstas kvalitātes bioloģiskā pārtika un jāveicina tās ražošana, BNN informē EP Informācijas birojā Latvijā.
Parlaments ar 466 balsīm pret 124, 50 deputātiem atturoties, atbalstīja Eiropas Savienības (ES) bioloģiskās ražošanas un bioloģisko produktu marķēšanas noteikumus. Parlamenta un ES Padomes sarunu dalībnieki par tiem vienojās pagājušā gada jūlijā.
Būtiskākie uzlabojumi – stingras, uz risku balstītas pārbaudes visā piegādes ķēdē. Pateicoties Parlamenta uzstājībai, visu ražošanas ķēdē iesaistīto dalībnieku pārbaudes paredzētas vismaz reizi gadā vai reizi divos gados, ja pēdējos trīs gados nav fiksēti pārkāpumi. Tāpat importētajiem produktiem jāatbilst ES standartiem. Pašreizējie «ekvivalences» noteikumi liek ne-ES valstu ražotājiem ievērot līdzīgus, bet ne identiskus standartus. Šie noteikumi tiks aizstāti piecu gadu laikā, atzīmē EP.
EP vēlas stiprināt bioloģiskās pārtikas ražošanu Eiropā. Proti, plašāks bioloģisko sēklu un bioloģiski audzētu dzīvnieku piedāvājums: izņēmumi, kas pieļauj nebioloģisko sēklu un nebioloģiski audzētu dzīvnieku izmantošanu, tiktu atcelti 2035.gadā. Jaukta tipa saimniecības: saimniecības, kas nodarbojas kā ar tradicionālo, tā bioloģisko lauksaimniecību, to drīkstēs darīt arī turpmāk, ja bioloģiskā saimniekošana tiks skaidri un efektīvi nodalīta no tradicionālās. Tāpat vienkāršāku mazo saimniecību sertifikāciju: jauna grupu sertificēšanas sistēma mazajām saimniecībām ļaus ietaupīt laiku un naudu, atzīmē EP.
Parlamentā vēlas arī novērst piesārņojumu ar pesticīdiem vai sintētiskajiem mēslošanas līdzekļiem. Proti, veikt drošības pasākumums: lauksaimniekiem un citiem nozares dalībniekiem būs jāīsteno jauni drošības pasākumi. Ja produktā tiks konstatēts neatļauts pesticīds vai mēslošanas līdzeklis, produktu izmeklēšanas laikā nedrīkstēs pārdot kā bioloģisku. Piesārņojumam izrādoties tīši radītam vai konstatējot drošības pasākumu neievērošanu, produktam tiks atņemts bioloģiskās pārtikas sertifikāts.
EP atzīmē, ka dalībvalstis varēs noteikt slieksni, līdz kuram bioloģiskajā pārtikā pieļaujams piesārņojums, ja vienlaikus atļaus ievest citu ES valstu pārtiku, kas atbilst ES noteikumiem.
Četrus gadus pēc regulas stāšanās spēkā Eiropas Komisijai būs jāziņo par ES noteikumu un valstu noteikto sliekšņu darbību, nepieciešamības gadījumā ierosinot tos harmonizēt.
Noteikumi vēl oficiāli jāapstiprina ES Padomei. Tie stāsies spēkā 2021.gada 1.janvārī.