Latvijas Republikas Saeimas nams pirms Jāņu nedēļā pamatīgi satracināts. Neskatoties uz to, ka pieņemta virkne ilgi gaidītu lēmumu, arī paši deputāti nonākuši «prožektoru gaismās». Cik nu kurš pamatoti un kurš izsprucis sveikā, par to liecinās nākotnes fakti.
Par diviem ministriem šonedēļ noticis neuzticības balsojums, kuru gan ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, gan tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs izturējis.
KNAB roka ar dažādu stiprumu «pieķērusies» diviem deputātiem. KPV LV partijas biedrs, deputāts Artuss Kaimiņš par savu aizturēšanu uzzinājis, steidzoties uz Rasnača demisijas balsojumu. Tikmēr Zaļo un zemnieku savienības deputātam Askoldam Kļaviņam par kratīšanu pavēstīts jau Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē.
Tāpat Saeima aizvadītajā nedēļā lēma gan par priekšlikumu tabaku veikalos tirgot tikai pēc cenu lapām, gan par Mārtiņu Kazāku kā Latvijas Bankas padomes locekli, gan papildu brīvdienu Latvijas tautai Pāvesta vizītes laikā, gan sieviešu tiesībām lemt par savu ķermeni.
Visbeidzot spraigajā jūnija nedēļā paziņots arī Rīgas Apgabaltiesas spriedums apelācijas instancē par digitalizācijas lietu, kurā Jurģis Liepnieks, Andrejs Ēķis un virkne advokātu joprojām atzīti par vainīgiem.
SPRIEDUMS: Maigāki sodi digitālās televīzijas krimināllietā apsūdzētajiem; idejas autori cietumsodu nesaņem
Rīgas apgabaltiesa 20.jūnijā pasludināja saīsināto spriedumu tā dēvētās digitālās televīzijas lietā, ar kuru attaisnoti četri no iepriekš ar pirmās instances tiesas spriedumu notiesātajiem apsūdzētajiem, taču piemēroja ievērojamus naudas sodus diviem no apsūdzētajiem un arī reālu brīvības atņemšanu septiņiem citiem apsūdzētajiem.
Rīgas apgabaltiesa ir pasludinājusi attaisnojošu spriedumu Ojāram Rubenim, Didzim Jonovam, Valdim Purvinskim un Adrianam Boldanam, bet kriminālprocess daļā pret Māri Pauderu par viņam inkriminēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu ir izbeigts. Pirmās instances spriedums daļā par attaisnotajiem Mārtiņu Kvēpu un Juri Ulmani atstāts negrozīts.
Savukārt apsūdzētajam Jurģim Liepniekam piespriests 67 080 eiro liels naudas sods, bet Andrejam Ēķim – 40 850 eiro liels naudas sods.
Guntaram Spundem noteikts deviņus mēnešus ilgs cietumsods un naudas sods 26 230 eiro apmērā.
Tiesa nolēma atstāt spēkā ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Izziņas nodaļas vadītāja lēmumu uzlikto arestu Maltā reģistrētās kompānijas Digital International Limited kontā esošajiem finanšu līdzekļiem 3 318 829,87 ASV dolāru apmērā un nosprieda konfiscēt šos finanšu līdzekļus kā noziedzīgi iegūtu mantu.
Vairāk uzziniet: šeit.
POSTENIS: Saeima par Latvijas Bankas padomes locekli apstiprina Mārtiņu Kazāku
![Foto: Ieva Leiniša / LETA Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU](https://bnn.lv/wp-content/uploads/2018/06/LET_20962106-1.jpg)
Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, par Latvijas Bankas (LB) padomes locekli apstiprinājusi Mārtiņu Kazāku, ziņo Saeimas Preses dienests.
Jauns centrālās bankas padomes loceklis bija jāapstiprina, jo pilnvaras beigušās līdzšinējam centrālās bankas padomes loceklim Edvardam Kušneram. Jau ziņots, ka Saeimas vairākums nolēma neapstiprināt Kušneru uz vēl vienu pilnvaru termiņu Latvijas Bankas padomes locekļa amatā.
Vairāk uzziniet: šeit.
MEDIJI: Turpmāk sabiedriskie mediji vairs nebūs reklāmas tirgū
Saeima otrajā lasījumā steidzamības kārtā atbalstījusi grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā, kas paredz sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu iziešanu no reklāmas tirgus visās platformās no 2021.gada, vēsta Saeimas Preses dienests.
Tāpat grozījumi paredzēti, lai stiprinātu Latvijas informatīvo telpu, veicinot kvalitatīva un uzticama satura plašāku pieejamību elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmās.
Vairāk uzziniet: šeit.
SAEIMAS UZTICĪBA: Ašeradens un Rasnačs iztur neuzticības balsojumu
![Foto: LETA/ kolāža BNN Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU](https://bnn.lv/wp-content/uploads/2018/06/rasnacs_aseradens.png)
Saeima noraida opozīcijas deputātu pieprasījumu par ekonomikas ministra Arvila Ašeradena (V) demisiju. Tāpat arī Dzintara Rasnača (VL–TB/LNNK) demisijas pieprasījums netika pieņemts.
Jau ziņots, ka Saeimā iesniegts desmit opozīcijas deputātu parakstīts pieprasījums par ekonomikas ministra Ašeradena demisiju jeb atbrīvošanu no amata. To parakstījuši deputāti Artuss Kaimiņš (KPV LV), partijas Saskaņa frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs un deputāti Andris Morozovs, Sergejs Mirskis, Jānis Ādamsons, Jānis Tutins, Artūrs Rubiks, Sergejs Potapkins, Ivans Klementjevs un Ivars Zariņš.
Viens no Rasnača demisijas pieprasījumiem tika iesniegts pēc parlamenta deputāta Romāna Mežecka iniciatīvas un to parakstījuši 16 opozīcijas deputāti, tajā skaitā no partijām Saskaņa un No sirds Latvijai un pie frakcijām nepiederošie deputāti, un pats Mežeckis. Savukārt Latvijas Reģionu apvienība (LRA) ir iesniegusi atsevišķi savu Rasnača demisijas pieprasījumu, ko parakstījuši desmit deputāti.
Vairāk uzziniet: šeit un šeit.
KNAB VIZĪTES: Kaimiņš un Kļaviņš – atrodi atšķirības
![Foto: LETA/ kolāža BNN Baltic news, News from Latvia, BNN.LV, BNN-NEWS.COM, BNN-NEWS.RU](https://bnn.lv/wp-content/uploads/2018/06/kaimins_klavins.png)
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki pēc Saeimas sēdes 21.jūnijā aizturēja parlamentārieti Artusu Kaimiņu (KPV LV).
Pēc aizturēšanas deputātam tika nolasītas viņa tiesības. Kaimiņš sniedza intervijas plašsaziņas līdzekļiem, bet KNAB darbinieki tikmēr viņu gaidīja dažus soļus nostāk. Kaimiņš sacījis, ka nevarot sniegt komentārus par tiesībsargājošo institūciju apsūdzībām, jo nezinot to saturu.
Viņš zināja teikt, ka uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) izsaukta partijas grāmatvede, un piebilda, ka nespējot saprast, kāpēc birojs to darījis, jo partijai tā dēvētās «melnās kases» neesot.
Saeimas deputāti 22.jūnijā deva atļauju uzsākt kratīšanu arī Zaļo un zemniekusavienības (ZZS) deputāta Askolda Kļaviņa deklarētajā dzīvesvietā un automašīnā.
Deputāts Ringolds Balodis debatēs norādīja, ka tieši tā – ar iesniegumu, paskaidrojumu – nevis tā kā tas notika ar Artusu Kaimiņu, būtu jālemj par šādiem jautājumiem. Viņš atzīmēja, ka iepriekšējā dienā parlaments balsoja nezinot, par ko tiek lemts.
Vairāk uzziniet: šeit un šeit.
CĪŅA: Protestētāji sadzirdēti – priekšlikums liegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas noraidīts
Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, atteicās no iepriekš atbalstītā nosacījuma, ka dzimumšūnas var ziedot tikai tās sievietes, kuras ir dzemdējušas. Tāpat kā līdz šim, par dzimumšūnu donoru varēs būt veseli cilvēki – vīrieši vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sievietes vecumā no 18 līdz 35 gadiem.
Kā atzīst par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, komisija ar šo likumprojektu strādājusi jau ilgāku laiku, rūpīgi izskatot arī virkni neviennozīmīgi vērtētu priekšlikumu. Konsultējoties ar nozares profesionāļiem un nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, komisijas deputātu vairākums sliecās neatbalstīt iesniegtos priekšlikumus, kas paredzētu izmaiņas grūtniecības mākslīgās pārtraukšanas regulējumā. Tostarp nav atbalstīts priekšlikums ieviest obligātu konsultāciju pirms pirmās grūtniecības mākslīgas pārtraukšanas un pagarināt pārdomu periodu pirms aborta izdarīšanas no 72 līdz 120 stundām, likumprojekta virzību raksturo komisijas priekšsēdētāja.
Vairāk uzziniet: šeit.
KALENDĀRS: Pāvesta vizītes laikā Latvijā būs brīvdiena
Ir nolemts noteikt par brīvdienu 24.septembri, kad Latviju apmeklēs pāvests Francisks.
Šo priekšlikumu Saeima vispirms nodeva izskatīšanai komisijās, bet vēlāk atbalstīja arī pirmajā un otrajā lasījumā, pieņemot likuma grozījumus steidzamības kārtībā.