BNN nedēļas apkopojums: Elektroenerģijas cenas Baltijā. Valsts atbalsts rudenī. Pārdaugavas staba demontāža

Lai gan rudens un apkures sezona vēl nav sākusies, elektroenerģijas cenas gan Latvijā, gan pārējās Baltijas valstīs turpina strauji augt. Jūlijā visu trīs Baltijas valstu teritorijās elektroenerģijas cenas sasniedza jaunas cenu virsotnes par megavatstundu (MWh), un cenu rekordi krita. Lai gan visās Baltijas valstīs cena ir kāpusi, visvairāk to izjūt tieši Latvija un Lietuva, kur vidējā mēneša cena par elektroenerģiju bija attiecīgi 304,96 eiro un 305,36 eiro par MWh.

Tāpat šonedēļ Ekonomikas ministrija paziņoja, ka tā ir izveidojusi detalizētus atbalsta saņemšanas nosacījumus mājsaimniecībām, lai kompensētu energoresursu cenu sadārdzinājumu rudenī un apkures sezonā kopumā. Plānots, ka Ministru kabinets šo regulējumu skatīs 9.augustā, savukārt Saeima 11.augustā.

Tuvojoties rudenim, sabiedrības acīs aktuālas ir ne tikai energoresursu cenas un valsts piedāvātie atbalsta mehānismi, bet arī tā sauktais piemineklis Uzvaras parkā, kas jādemontē līdz 15.novembrim. Šonedēļ Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis un pilsētas izpilddirektors Jānis Lange informēja par aktualitātēm, kas saistītas ar demontāžas procesu. Pēc Staķa teiktā secināms, ka ar lielu varbūtību līdz 1.oktobrim pieminekļa ansamblis pilsētas iedzīvotājiem vairs nebūs redzams.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Jauni elektroenerģijas cenu rekordi Baltijā, Valsts atbalstīs apkures sezonā, Pārdaugavas stabs drīzumā kritīs, No Valsts aizsardzības dienesta izvairīties nevarēs, Graudi pamet Odesu, ASV dod «zaļo gaismu» Somijai un Zviedrijai.

 

Jauni elektroenerģijas cenu rekordi Baltijā

Latvijā elektroenerģijas cena jūlijā, salīdzinot ar pērno gadu, pieaugusi par 245%

Baltija, elektroenerģija, augsta cena, AST, Augstsprieguma tīkls, birža, rudens, ziema, karš, sankcijas, svarīgi
Foto: Unsplash

2022.gada jūlijā vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā palielinājās līdz 304,96 eiro par megavatstundu (MWh), kas jau otro mēnesi ir vēsturiski augstākā mēneša vidējā cena kopš elektroenerģijas tirgus atvēršanas, informē Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS Augstsprieguma tīkls (AST).

Arī pārējās Baltijas valstīs vidējās mēneša cenas sasniegušas vēsturiski augstākos līmeņus – Lietuvā 305,36 EUR/MWh, bet Igaunijā – 233,21 EUR/MWh.

Vairāk uzziniet šeit.

 

Valsts atbalstīs apkures sezonā

Sagatavoti atbalsta saņemšanas nosacījumi mājsaimniecībām energoresursu cenu kāpuma kompensācijai

energoresursi, siltums, apkure, atbalsts, Ekonomikas ministrija, cenu pieaugums, briketes, elektroenerģija, dabasgāze, siltumsūknis, atbalsts, svarīgi
Foto: Unsplash

Ekonomikas ministrija (EM) ir sagatavojusi regulējumu, kas noteiks detalizētus atbalsta saņemšanas nosacījumus mājsaimniecībām energoresursu cenu pieauguma kompensēšanai, informē EM.

Tostarp sagatavots regulējums arī malku un koksnes briketes apkurē izmantojošo mājsaimniecību atbalstam un pilnveidots atbalsta mehānisms dabasgāzes izmantotājiem.

Plānots, ka šo regulējumu skatīs Ministru kabinetā 9.augustā, savukārt Saeimā – 11.augustā.

Vairāk uzziniet šeit.

 

Pārdaugavas stabs drīzumā kritīs

Staķis: Padomju armijas slavinošā pieminekļa demontāža drīzumā tiks sākta

Mārtiņš Staķis, Jānis Lange, Rīgas dome, Okupācijas piemineklis, Uzvaras parks, demontāža, 15.novembris, 9.maijs, Padomju savienība, svarīgi
Rīgas domes mērs Mārtiņš Staķis. Foto: Paula Čurkste/LETA

Kopējās tā sauktā Uzvaras pieminekļa demontāžas un teritorijas labiekārtošanas projekta izmaksas ir 2 131 899 eiro, 4.augsutā preses konferencē informēja Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis.

Pēc Staķa teiktā, lai paspētu līdz 15.novembrim demontēt Uzvaras parkā esošo pieminekli un līdz 2023.gada jūnijam labiekārtot teritoriju, darbi ir jāsāk tuvāko nedēļu laikā.

Staķis arī uzsvēra, ka šī summa nav par viena objekta demontāžu, bet gan par visu projektu kopumā.

Vairāk uzziniet šeit.

 

No Valsts aizsardzības dienesta izvairīties nevarēs

Par izvairīšanos no valsts aizsardzības dienesta varētu piespriest līdz pat trim gadiem cietumā

Aizsardzības dienesta ieviešana, sods, Aizsardzības ministrija, jaunieši, VAD, karavīri
Foto: Edijs Pālens/LETA

Iesaukšanai Valsts aizsardzības dienestā (VAD) karavīrus vērtēs ģimenes ārsti, dienestā nonākušajiem jauniešiem iespējami «papildus bonusi», bet par izvairīšanos no dienesta varētu piemērot līdz trīs gadu cietumsodu, liecina Aizsardzības ministrijas (AM) sagatavotā VAD reforma.

Vairāk uzziniet šeit

 

Graudi pamet Odesu

Kopš kara sākuma izbrauc pirmais Ukrainas graudu kuģis no Odesas ostas

pārtikas krīze, graudi, osta, Ukraina, graudu produkti, karš
Foto: Ieva Lūka/LETA

Ukrainas un Turcijas amatpersonas ziņo, ka pirmdien, 1. augustā, no Ukrainas Odesas ostas uz Libānu, saskaņā ar vienošanos par drošu caurbraukšanu, ir izbraucis kuģis ar labību, ziņo aģentūra Reuters.

Šis ir pirmais labības kuģis, kas ir izbraucis kopš Krievijas iebrukuma un kuģošanas caur Melno jūru bloķēšanu. Ukrainas ārlietu ministrs nosauca šo dienu par «atvieglojuma dienu pasaulei», jo īpaši valstīm, kurām pārtraukto sūtījumu dēļ draud pārtikas trūkums un bads.

Vairāk uzziniet šeit.

 

ASV dod «zaļo gaismu» Somijai un Zviedrijai

ASV Senāts apstiprina Zviedrijas un Somijas dalību NATO

NATO, balsojums,NATO dalībvalstis, ASV senāts, ASV, Zviedrija, Somija, balsojums, Svarīgi,
Foto: Flickr

ASV Senāts trešdien, 3.augustā, ar pārliecinošu balsu pārsvaru 95 pret 1 apstiprināja Zviedrijas un Somijas pievienošanos Ziemeļatlantijas līguma organizācijai, tādējādi paužot spēcīgu divpartiju atbalstu Rietumu alianses paplašināšanai, ziņo  raidorganizācija Voice of America (VOA)

Pirms balsojuma Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Bobs Menendezs (Bob Menendez) sacīja, ka balsojums Senātā būs spēcīgs nosodījums Krievijas agresijai Ukrainā:

«Balsojums dos spēcīgu signālu pasaulei, ka NATO dalībvalstis apvienosies pret tiem, kuri cenšas destabilizēt pārtikas piegādi un kuri domā, ka var vienkārši iebrukt kaimiņvalstī bez jebkādām sekām.»

Vairāk uzziniet šeit.

 

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas