Parasti pasaule šajā brīdī pievērstu uzmanību tam, ka sākas Ziemas paraolimpiskās spēles Pekinā, taču šo notikumu ļoti nomāc karš Ukrainā.
Katru dienu tiek saņemtas arvien jaunas vēstis par bojāgājušiem karavīriem un civiliedzīvotājiem. Taču pasaule, jo īpaši Eiropa, jūt līdzi Ukrainai un palīdz tai visdažādākajos veidos – ar humāno palīdzību, vedot cilvēkus no robežas uz patvēruma valstīm, ziedojot naudu, piedāvājot pagaidu mītni u.c.
Eiropas Savienība arī lēmusi par smagām sankcijām Krievijai un Baltkrievijai. Krievijas bankas atslēgtas no starptautiskās maksājumu sistēmas SWIFT. Tas viss ļoti ietekmējis arī Krievijas rubļa vērtību – tā ļoti kritusies. Vairāki lieluzņēmumi, piemēram, Spotify, IKEA, pametuši Krievijas tirgu, tādējādi nosodot karu Ukrainā.
Krievijā ir diezgan daudz krievu, kuri bezbailīgi iet ielās un protestē pret pašlaik notiekošo un Putina režīmu. Taču valstī ir milzīgs dezinformācijas ugunsgrēks, kuru apslāpēt ir ļoti grūti. Cilvēki meklē visdažādākos veidus, kā iepludināt patieso informāciju Krievijā par to, kas notiek Ukrainā, izmantojot Google atsauksmes restorāniem un iepazīšanās lietotni Tinder.
Ukraina cenšas panākt mierizlīgumu ar Krieviju, taču līdzšinējās sarunas nonākušas tik līdz tam, ka Krievija atļāvusi izveidot humānās palīdzības koridoru. Cilvēki gan atgādina, ka 2014.gadā, kad ukraiņu armija prasīja krievu separātistiem zaļo koridoru, tas izrādījās slazds – ukraiņu koridorā gaidīja smagā tehnika. Tāpēc palīdzības sniedzēji aicināti būt īpaši piesardzīgiem.
BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Kara pretinieki, Gāzes cenas, Kara noziegumi, Pekina 2022, Sankcijas Krievijai, Latvijas ekonomika, Kovida ierobežojumi Latvijā un Alga Latvijā.
KARA PRETINIEKI
Krievu miljardieri izsakās pret karu
Divi no Krievijas vadošajiem uzņēmējiem, miljardieri Mihails Frīdmans un Oļegs Deripaska nākuši klajā ar nostāju pret karu, ko Krievija atkārtoti izvērsusi kaimiņvalstī Ukrainā, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.
Vairāk uzziniet šeit.
GĀZES CENAS
Gāzes cena Eiropā sasniedz rekordaugstu līmeni
Gāzes cena Eiropas biržās trešdien, 2.martā, pieaugusi par aptuveni 50% un sasniegusi rekordaugstu līmeni, ņemot vērā bažas par piegādēm Ukrainas kara dēļ.
Vairāk uzziniet šeit.
KARA NOZIEGUMI
Starptautiskā Krimināltiesa izmeklēs noziegumus Krievijas karā pret Ukrainu
Starptautiskās Krimināltiesas prokurors paziņojis, ka veiks izmeklēšanu par iespējamiem noziegumiem Krievijas karā pret Ukrainu, cik ātri vien iespējams.
Ukrainas valdība ir vērsusies tiesā ar divām deklarācijām par iespējamiem noziegumiem Ukrainas teritorijā no 2013.gada 21.novembra līdz 2014.gada 22.februārim un par periodu no 2014.gada februārim līdz šim brīdim.
Vairāk uzziniet šeit.
PEKINA 2022
Krievijas un Baltkrievijas sportistiem liedz piedalīties paraolimpiskajās spēlēs Pekinā
Krievijas un Baltkrievijas sportistiem liegts piedalīties Pekinas Paraolimpiskajās spēlēs, par Starptautiskās Paraolimpiskās komitejas lēmumu vēsta theguardian.com.
Paraolimpiskās komitejas lēmums liedz spēlēs piedalīties 83 sportistiem.
Vairāk uzziniet šeit.
SANKCIJAS KRIEVIJAI
Rietumvalstis vienojušās atslēgt vairākas Krievijas bankas no SWIFT
Rietumvalstis vienojušās par jaunām finanšu sankcijām, kas paredz atslēgt vairākas Krievijas bankas no starptautiskās maksājumu sistēmas SWIFT un liegt Krievijas centrālajai bankai izmantot starptautisko finanšu sistēmu rubļa kursa atbalstīšanai
Vairāk uzziniet šeit.
LATVIJAS EKONOMIKA
Latvijas IKP pērn audzis par 4,8%
Latvijā 2021.gadā iekšzemes kopprodukts (IKP) palielinājās par 4,8% salīdzinājumā ar 2020.gadu. IKP faktiskajās cenās pērn bija 32,9 miljardi eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati.
Vairāk uzziniet šeit.
KOVIDA IEROBEŽOJUMI LATVIJĀ
Latvijā no 1.marta virkne kovida ierobežojumu vairs nav spēkā
No 1.marta darbu atsāks atrakcijas un izklaides pasākumu organizēšanas vietas iekštelpās, kā azartspēļu vietas un naktsklubi. Pakalpojumu sniegšana šajās vietās organizējama epidemioloģiski drošajā jeb zaļajā vidē, vienlaikus ievērojot visas noteiktās epidemioloģiskās drošības prasības.
Tāpat no 1.marta tiek atcelta prasība pēc kovida sertifikāta pakalpojumiem, kas tiek sniegti ārā, tirdzniecībā, kā arī individuāli sniegtos pakalpojumos, kur tiek lietota sejas maska un nav tiešs kontakts ar pakalpojumu sniedzēju.
Vairāk uzziniet šeit.
ALGA LATVIJĀ
Statistika par algām 2021.gadā Latvijā. Cik saņēmām, un kāds bijis reālais kāpums?
Latvijā pagājušajā gadā mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu bija 1 277 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Salīdzinot ar 2020.gadu, mēneša vidējais atalgojums palielinājās par 135 eiro jeb 11,8%, bet samaksa par vienu nostrādāto stundu pirms nodokļu nomaksas – par 7,1% (no 7,97 līdz 8,54 eiro).