BNN nedēļas apkopojums: Okupācijas pieminekļa nojaukšana. Inflācijas augstumi Latvijā. Somija NATO

Šonedēļ Latvijas sabiedrības uzmanība bija ļoti koncentrēta uz to, kas notiek un notiks ar «Uzvaras» pieminekli. Saeima galīgajā lasījumā pieņēmusi likuma grozījumus, kas ļauj nojaukt «okupācijas stabu» Pārdaugavā.

Latvijas iedzīvotāji arī nesnauž un aktīvi vāc ziedojumus pieminekļa demontāžai. Diennakts laikā tika savākti vairāk nekā 100 000 eiro šim mērķim.

Šī gada 9.maija atzīmēšana neparedzēti ievilkās arī 10. un 11.maijā, kad pēc «īstās svinību dienas» cilvēku straumes plūda uz Uzvaras laukumu, lai noliktu pie tur esošā pieminekļa ziedus, jo 9.maijā bija liegts ko svinēt un pienākt padomju pieminekļiem tuvāk par 200 metriem. Policija cilvēku plūsmu neapturēja, par ko policistiem un iekšlietu ministrei Marijai Golubevai tiek pārmesta nespēja rīkoties. Nacionālā apvienība (NA) pēc notikušā izteikusi ultimātu – vai nu Golubeva atkāpjas, vai NA pamet koalīciju.

Centrālā statistikas pārvalde paziņojusi, ka aprīlī Latvijā inflācija bijusi 13% apmērā. Pārtikai cenas kāpušas par 17,4% un degvielai – par 45,7%.

Šonedēļ Somijas valdība paziņojusi par vēsturisku lēmumu pievienoties NATO. Krievija, protams, nav ar to mierā. Sagaidāms, ka arī Zviedrija arī varētu paziņot par vēlmi iestāties NATO.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā Pieminekļa nojaukšana, 10.maija izgāšanās, Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027, Lielais cenu kāums, Sejas maskas, Krievija – teroristi un NATO.

 

PIEMINEKĻA NOJAUKŠANA

Saeima atceļ likumu, kas liedza nojaukt pieminekli Pārdaugavā

Ziedot.lv, Okupācijas piemineklis, Uzvaras parks, Uzvaras parka piemineklis
Foto: Paula Čurkste/LETA

Saeima ceturtdien, 12.maijā, galīgajā lasījumā pieņēmusi Ārlietu komisijas virzītos likuma grozījumus, ar ko tiek atcelti juridiskie šķēršļi Pārdaugavā, Uzvaras parkā, esošā padomju pieminekļa nojaukšanai.

Tikmēr Latvijas iedzīvotāji ir sarosījušies un portālā ziedot.lv savākuši pamatīgu summu, kas paredzēta pieminekļa nojaukšanai.

Vairāk uzziniet šeit.

 

10.MAIJA IZGĀŠANĀS

Nacionālā apvienība prasa Golubevas demisiju vai sola pamest koalīciju

Marija Golubeva, Nacionālā apvienība, demisija, 9.maijs, Uzvaras diena, Valsts policija, atbildība, valsts drošība, Ministru kabinets, paskaidrojumi, okupācija, karš, Ukraina, nostāja, Krievija, Putina atbalstītāji,
Iekšlietu ministre Marija Golubeva. Foto: Evija Trifanova/LETA

Nacionālās apvienības (NA) Saeimas frakcija un valde ir nolēmusi pieprasīt Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) atbrīvot no amata iekšlietu ministri Mariju Golubevu (AP) saistībā ar situāciju 9. un 10.maijā pie padomju pieminekļa Pārdaugavā, informē NA pārstāve Laima Melkina.

NA paziņojumā uzsver – ja premjers un koalīcijas partneri šajā jautājumā neņems vērā NA viedokli, partijas valde neredz iespēju turpināt darbu šajā valdībā un lems par savu ministru atsaukšanu.

Vairāk uzziniet šeit.

 

EIROPAS KULTŪRAS GALVASPILSĒTA 2027

Par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2027 kļuvusi Liepāja

Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027, Valmiera, Daugavpils, Liepāja, konkurss, uzvarētājs, Kultūras ministrija, kultūra,
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2027 kļuvusi pilsēta, kurā piedzimst vējš, – Liepāja! Tas nozīmē, ka Liepājai būs gods pārstāvēt Latviju Eiropas kultūras kontekstā 2027.gadā.

Vairāk uzziniet šeit.

 

LIELAIS CENU KĀPUMS

Latvijā inflācija sasniegusi jau 13%

inflācija, CSP, statistika, patēriņa cenas, kāpums, degviela, apavi, pārtika, alkohols, tabaka,aprīlis, medicīna,
Foto: Sintija Zandersone/LETA

Latvijā šī gada aprīlī, salīdzinot ar 2021.gada aprīli, inflācija bijusi 13% apmērā, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 17,4%. 

Vairāk uzziniet šeit.

 

SEJAS MASKAS

No 15.maija Latvijā nebūs jāvelk sejas maskas sabiedriskajā transportā

sejas maskas, 15.maijs, sabiedriskais transports, kovids, atceļ, valdība,
Foto: Edijs Pālens/LETA

No 15.maija sabiedriskajā transportā vairs nebūs obligāti jāvalkā sejas aizsargmaskas, paredz otrdien, 10.maijā, Ministru kabinets atbalstītie grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Vairāk uzziniet šeit.

 

KRIEVIJA – TERORISTI

Arī Lietuva Krieviju atzīst par teroristisku valsti

Lietuva, Seims, parlaments, teroristi, Krievija, Ukraina, karš, slepkavības, noziegumi, rezolūcija,
Lietuvas Seima sēde. Foto: V. Chorna/Seims

Lietuvas parlaments otrdien, 10.maijā, vienbalsīgi nobalsojis par rezolūciju, ar kuru Kremļa karš Ukrainā tiek atzīts par ukraiņu tautas genocīdu un Krievija – par terorismu atbalstošu un īstenojošu valsti.

Rezolūcija tika pieņemta ar 128 Seima deputātu atbalstu, neviens no klātesošajiem deputātiem nebalsoja pret un neatturējās.

Vairāk uzziniet šeit.

 

NATO

Somijas līderi pauž atbalstu dalībai NATO

Somija, NATO, Sanna Marina, Sauli Nīniste, politika, aizsardzība, drošība, Baltijas jūra, Krievija
Somijas prezidents Sauli Nīniste (pa labi) un premjerministre Sanna Marina. Foto: REUTERS/SCANPIX

Baltijas jūras reģiona drošībai nozīmīgu paziņojumu pauduši Somijas politiskie līderi, prezidentam Sauli Nīnistem (Sauli Niinistö) un premjerministrei Sannai Marinai (Sauli Niinistö) ceturtdien, 12.maijā, paužot atbalstu tam, lai Ziemeļvalsts pieteiktos dalībai militārajā aliansē NATO, vēsta raidorganizācija YLE.

Nīniste un Marina skaidrojuši, ka nākuši pie šāda secinājuma pēc tam, kad Somijā notikusi plaša mēroga diskusija par valsts drošības politiku pēc tam, kad Krievija atkārtoti iebrukusi Ukrainā.

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas