BNN nedēļas apkopojums: Politiķu izglītības līmenis. Inflācija. Valsts atbalsts apkures sezonā

Straujiem soļiem tuvojas rudenī gaidāmās 14.Saeimas vēlēšanas, kas notiks 1.oktobrī un kurās startēs 19 politisko spēku saraksti. Latvijas pilsoņiem būs jāveic izvēle – kurai partijai uzticēt savu balsi un dot iespēju vadīt valsti. BNN šonedēļ aplūkoja, cik izglītoti ir savu kandidatūru pieteikušie politiķi. Rezultāti liek aizdomāties par to, cik kvalitatīvi konkrētas partijas spēs strādāt valsts labā. Kā tika noskaidrots, no visiem 1 832 kandidātiem tālāk par vidējo izglītību nav tikusi ceturtā daļa.

Tāpat šonedēļ Centrālā statistikas pārvalde (CSP) paziņoja, ka jūlijā Latvijas gada inflācija ir sasniegusi 21,5%. Salīdzinot ar šī gada jūniju, inflācija ir palielinājusies par 2,2%. Savukārt gada griezumā vislielāko cenu pieaugumu ir piedzīvojušas tieši ar mājokli saistītās preces un pakalpojumi.

Tuvojoties gaidāmajai apkures sezonai, šonedēļ ārkārtas Saeimas sēdē tika pieņemti likuma grozījumi, kas paredz veikt virkni atbalsta pasākumu siltumapgādes un apkures izmaksu pieauguma daļējai segšanai mājsaimniecībām. Atbalsts nosaka sešu veidu virzienus – centralizētā siltumapgāde, dabasgāze, ko izmanto apkurei, elektroenerģija, ko izmanto apkurei, kā arī koksnes granulas, koksnes briketes un malka.

Tāpat šīs nedēļas ārkārtas Saeimas sēdē likumdevējs oficiālā paziņojumā atzina Krievijas vardarbību pret Ukrainas un arī citu valstu civiliedzīvotājiem par terorismu, bet pašu Krieviju – par terorismu atbalstošu valsti. Saeima aicina arī citas līdzīgi domājošas valstis paust šādu atzinumu, ka Krievija ir terorismu atbalstoša valsts.

BNN sniedz apkopojumu par šīs nedēļas aktuālākajiem notikumiem, kas skaidroti tādās tēmās kā 14.Saeimas vēlēšanas: Cik izglītoti ir kandidāti?, Jūlijā gada inflācija Latvijā – 21,5%, Valsts sniegs daļēju atbalstu apkures sezonā, Krievija – terorismu atbalstoša valsts, Igaunijā ieceļot vairs nevarēs, Centieni atjaunot konstitūciju un likumību Baltkrievijā, Pamiers Tuvajos Austrumos.

 

14.Saeimas vēlēšanas: Cik izglītoti ir kandidāti?

Ceturtajai daļai no visiem 14.Saeimas kandidātiem nav iegūta augstākā izglītība

CVK, vēlēšanas, izglītība, izglītības līmenis, 14.Saeimas vēlēšanas, vēlēšanas 2022, 14.Saeimas vēlēšanas, augstākā izglītība, kandidāti, Republika, Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija, Apvienotais saraksts, Apvienība Latvijai, Attīstībai/Par!, Progresīvie, Katram un katrai, Konservatīvie, Latvija pirmajā vietā, Nacionālā apvienība, Vienoti Latvijai, Tautas varas spēks, Stabilitātei!, Saskaņa, Kristīgi progresīvā partija, Suverēnā vara, Tautas kalpi Latvijai, Zaļo un zemnieku savienība, Latvijas Krievu savienība, Jaunā vienotība,
Dati: CVK. Foto: BNN

Šoruden gaidāmās 14.Saeimas vēlēšanas solās būt īpaši izaicinošas, jo ir ārkārtīgi daudz — veseli 19 — politisko spēku, no kuriem jāizvēlas, un apmeklējums arī varētu būt vēl mazāks nekā 13.Saeimas vēlēšanās. Aplūkojot izglītības līmeni kandidējošās partijās, rodas nopietnas pārdomas, cik kvalitatīvi šīs partijas spētu strādāt valsts labā.

Vairākās partijās aptuveni trešajai daļai kandidātu nav augstākās izglītības, tikai vidējā vai pat pamatizglītība, liecina Centrālās vēlēšanu komisija publiskotie dati. Ir gan arī partijas, kurās tikai desmitā daļa kandidātu līdz šim dzīvē iztikuši ar vidējo izglītību.

Kopumā augstākā izglītība ir 74,6% kandidātu, kas nozīmē, ka atlikušajiem 25,4% ir vidējā vai pamatizglītība.

Vairāk uzziniet šeit.

 

Inflācija Latvijā

Jūlijā gada inflācija Latvijā – 21,5%

inflācija, pārtikas preču cenu kāpums, jūlijs, degviela, dabasgāze, skaistumkopšana, CSP, alkohols, cigaretes, benzīns, auto gāze, dīzelis, apģērbs, apavi,
Foto: Unsplash

Pēc jaunākajiem Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem, šī gada jūlijā, salīdzinot ar 2021.gada jūliju, vidējais patēriņa cenu līmenis ir palielinājies par 21,5%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā ir palielinājies par 50,7%. Gada griezumā dīzeļdegviela ir sadārdzinājusies par 57,4%, benzīns – par 45,8%, bet auto gāze – par 30,1%.

Vairāk uzziniet šeit.

 

Apkures sezona

Saeima atbalsta daļēju rēķinu pieauguma izmaksu segšanu apkures sezonā

valsts atbalsts, limits, gāze, elektrība, briketes, kā saņemt valsts atbalstu, apkures sezona, pašvaldība, bez čeka, granulas, malka, apjoms, briketes, pensionāri, limits, mājsaimniecība, rēķini,
Foto: Unsplash

Saeima ceturtdien, 11.augustā, galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, paredzot veikt virkni pasākumu siltumapgādes un apkures izmaksu pieauguma daļējai segšanai mājsaimniecībām.

Grozījumi Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā veikti, lai mazinātu negatīvo sociālekonomisko ietekmi uz iedzīvotāju ienākumiem, kas saistīti ar iepriekš nepieredzētu energoresursu strauju cenu kāpumu.

Atbalsts siltumapgādes un apkures nodrošinājuma izmaksu segšanā mājsaimniecībām risinājums nosaka sešus atbalsta veidu virzienus – centralizētā siltumapgāde, dabasgāze, ko izmanto apkurei, elektroenerģija, ko izmanto apkurei, kā arī koksnes granulas, koksnes briketes un malka.

Vairāk uzziniet šeit.

 

Krievija – terorismu atbalstoša valsts

Saeima atzīst Krieviju par terorismu atbalstošu valsti

Ukraina, karš, Krievija, terorisms, Kremlis, Saeima, teroristu valsts, karš, agresija
Foto: Unsplash

Saeima ceturtdien, 11.augustā, oficiālā paziņojumā atzina Krievijas vardarbību pret Ukrainas un arī citu valstu civiliedzīvotājiem par terorismu, bet pašu Krieviju – par terorismu atbalstošu valsti.

Saeima norāda, ka Krievija mērķtiecīgi vēršas pret Ukrainas civiliedzīvotājiem, izmantojot ciešanas un iebiedēšanu kā instrumentu savos mēģinājumos demoralizēt Ukrainas tautu un bruņotos spēkus, paralizēt valsts rīcībspēju, lai okupētu Ukrainu.

Dokumentā aicināts arī citas līdzīgi domājošas valstis paust šādu atzinumu, ka Krievija ir terorismu atbalstoša valsts.

Vairāk uzziniet šeit

 

Igaunijā ieceļot vairs nevarēs

Igaunija liegs Krievijas pilsoņiem ieceļošanu ar Igaunijā izsniegtām vīzām

vīza, zuturēšanās atļauja, Igaunijas vīza, aizliegums, robeža
Foto: Unsplash

Igaunija aizliegs iebraukt valstī Krievijas pilsoņiem ar Igaunijas izsniegtām Šengenas vīzām, ceturtdien, 11.augustā, paziņojusi valdība. Šis noteikums neattiecas uz pastāvīgajiem iedzīvotājiem, un tas stāsies spēkā 18.augustā, informē raidorganizācija ERR.

«Šī sankcija nozīmē, ka vīzas paliks derīgas, bet vīzu turētājiem tiks piemērotas sankcijas, iebraucot Igaunijā, viņiem nebūs atļauts iebraukt Igaunijā,» valdības iknedēļas preses konferencē paziņoja Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu (Urmas Reinsalu).

Vairāk uzziniet šeit.

 

Centieni atjaunot konstitūciju un likumību Baltkrievijā

Baltkrievijas opozīcija Viļņā izsludina pagaidu Ministru kabinetu

Baltkrievija, opozīcija, ministru kabinets, Svjatlana Cihanouska, vēlēšanas
Foto: Unsplash

Baltkrievijas opozīcija Viļņā ir paziņojusi par pagaidu Ministru kabineta izveidošanu, kuru vadīs Svjatlana Cihanouska, bijusī 2020.gada augusta prezidenta vēlēšanu favorīte, informē Lietuvas sabiedriskais medijs LRT. 

«Ministru kabinets ir ļoti svarīgs solis. Taču tikai tā izveide neatrisinās visas problēmas,» sacīja Cihanouska.

Vairāk uzziniet šeit.

 

Pamiers Tuvajos Austrumos

Iestājies pamiers starp Izraēlu un palestīniešu kaujiniekiem

Palestīna, Izarēla, pamiers, džihāda kustība, kaujinieki, Gazas josla,
Foto: Unsplash

Izraēlas un palestīniešu kaujinieku vienošanās par pamieru stājās spēkā pēc trīs dienu apšaudēm, kuras laikā gāja bojā vismaz 43 cilvēki, ziņo raidorganizācija BBC.

Ar Ēģiptes starpniecību vadīto sarunu rezultātā svētdien, 7.augustā, plkst. 23.30 pēc vietējā laika tika noslēgts pamiers. Izraēlas premjerministra birojs apstiprināja pamieru.

Vairāk uzziniet šeit.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas