BNN pēta | Kā Lietuvas skolas pielāgojas satraucošai COVID-19 izplatībai?

Zinību diena pamatskolā Viļņā

Lins Jegelevičs speciāli BNN

Šāda 1.septembra Lietuvā vēl nav bijis. Zinību dienas svinības skolēniem, vecākiem un skolotājiem ir aizēnojusi jaunā koronavīrusa izplatība, kas valstī nemainīgi augsta kopš augusta vidus, tomēr izglītības sistēma ir pielāgojusies un ir apņēmības pilna turpināt kvalitatīvu darbu arī vēl smagākos apstākļos.

Galvenās rekomendācijas no ministrijas

Lietuvas Izglītības un zinātnes ministrija ir informējusi mācību iestādes par pamata noteikumiem, kuri ir jāievēro, sākot jauno mācību gadu. Tie ir: izvairīties no lielas pulcēšanās, ievērot fizisku distanci, pastiprināti rūpēties par higiēnu un, kad iespējams, nēsāt elpceļu masku. Vienlaikus Lietuvas skolās pagaidām nav obligāta prasība nēsāt elpceļu maskas.

«Vien pirms pāris gadiem ieteikumi un rīkojumi, kādus saņēmām pirms šī mācību gada, varbūt būtu padarījuši daudzu skolu direktorus un skolotājus trakus, taču, kad ir pārdzīvots jaunā koronavīrusa pandēmijas pirmais vilnis un esam attiecīgi pielāgojuši mācību procesu, ierobežojumi šobrīd šķiet daudz vienkāršāki un izdarāmas,» tā sarunā ar ziņu portālu BNN sacīja Palangas Vecās Ģimnāzijas direktors Leons Šidlausks (Leonas Šidlauskas).

Šajā tāpat kā citās vispārējās izglītības skolās valstī, mācības šogad ir sāktas klātienē – klasēs.

«Izglītības apguve mūsu skolā būs kombinācija no parastajām klātienes stundām dezinficētās klasēs un attālinātām mācībām, kas pēc sabiedrības veselības krīzes ir kļuvušas ļoti izplatītas,» skaidroja direktors.

Lasiet arī: Jaunie COVID-19 gadījumi Baltijā. Latvijā – 4, Lietuvā – 20, Igaunijā – 26

Atšķirībā no iepriekšējiem mācību gadiem, kad, beidzoties mācību stundai, skolēniem bija jāsaliek mantas somā un jāiet uz citu klasi, šogad skolēniem būs jāpaliek vienā klasē visu dienu, līdz beigsies visas mācību stundas. Tagad tie būs skolotāji, kuriem būs jādodas no vienas klases uz citu.

«Tomēr izdarījām dažus izņēmumus. Piemēram, tas ir, ja konkrētam mācību priekšmetam ir vajadzīgs konkrēts kabinets, kā tas ir ar fizikas vai ķīmijas kabinetiem,» norādīja Šidlausks.

Attiecībā uz pusdienu pārtraukumiem tie skolās šogad būs jūtami ilgāki. «Tas ļaus mūsu skolēniem ne tikai ieturēt ēdienreizi, bet arī atpūsties un mazliet uzturēties ārā,» par izmaiņām starpbrīžu plānojumā stāstīja Palangas Vecās ģimnāzijas direktors.

Lai arī ministrija uzstāj, ka skolēniem pusdienas būtu jānodrošina klasēs, nevis skolu ēdnīcās, kā bija pierasts, vairākas skolas Lietuvā secinājušas, ka šo ieteikumu ir grūti īstenot.

Vienu dienu nedēļā būs attālinātas mācības

Kas atšķir jauno mācību gadu no iepriekšējiem, ir tas, ka neatkarīgi no situācijas ar slimības izplatību, skolēniem ir pienākums vienu skolas dienu nedēļā mācīties attālināti. Dažos gadījumos skolēniem tiks prasīts strādāt attālināti ar apjomīgākiem mācību uzdevumiem, kuros nepieciešama lielāka sagatavošanās un ilgāka koncentrēšanās.

Lai izpildītu Lietuvas Izglītības un zinātnes ministrijas ieteikumus sabiedrības kopējā cīņā pret COVID-19, visām vispārizglītojošām skolām valstī līdz 1.septembrim bija uzdots izstrādāt skolēnu pārvietošanās virtuālās kartes. Tiek uzskatīts, ka tās palīdzēs skolu vadītājiem novērot un regulēt skolēnu pārvietošanos un panākt, ka nenotiek drūzmēšanās.

Starp galvenajiem ministrijas ieteikumiem ir mācību stundu rīkošana ārpus telpām, protams, ja to pieļauj laikapstākļi.

«Jebkurā gadījumā pāreja uz pilnībā attālinātām mācībām būs kā iespēja, uz kuru pārslēgties mums būs jābūt gataviem jebkurā brīdī, jo sevišķi, ja COVID-19 situācija saasināsies un kļūs nekontrolējama,» uzsvēra Šidlausks.

Elpceļu maskas var kļūt nepieciešamas

Attiecībā uz elpceļu masku nēsāšanu skolas var ieviest šādu obligātu prasību atkarībā no vīrusa izplatības katrā pašvaldībā.

Par šo tēmu Lietuvas izglītības ministrs Aļģirts Monkevičs (Algirdas Monkevičius) sacīja, ka ministrija ir noteikusi divus COVID-19 izplatības sliekšņus, kad pastiprināti vērsties pret vīrusa izplatību skolās: «Ja inficēto cilvēku skaits sasniegs 16 uz katriem 100 000 un vismaz 10% [no jaunajiem inficēšanās gadījumiem] netiks lokalizēti vīrusa perēkļos, tad elpceļu masku iespēja tiks izskatīta kā obligāta prasība. Ja konkrētā pašvaldībā būs 25 inficētie uz 100 000 cilvēku un 10% gadījumu netiks izsekoti līdz lokāliem perēkļiem, tad tiks apsvērta pāreja uz attālinātām mācībām pašvaldībā vai pat lokāli – attiecīgajā vietā,» tā otrdien, 1.paziņoja Monkevičs. Ministrs informēja, ka, neraugoties uz to, ka vīrusa izplatība valstī ir smagākā Baltijā, «neviena pašvaldība patlaban neatbilst šiem kritērijiem un nav pamata uzskatīt, ka situācija varētu pēkšņi mainīties».

Skolas gan slēdz, gan atver jaunas

Lietuvas Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas departaments pavēstīja ziņu portālam BNN, ka mācības Lietuvas vispārizglītojošās skolās Zinību dienā ir uzsākuši vairāk nekā 27 000 pirmklasnieku un ap 19 700 12.klašu skolēni, kuri pavasarī beigs skolu. Par viņu izglītošanu gādās aptuveni 27 200 skolotāji.

Būtiskas pārmaiņas Lietuvā novērotas profesionālās izglītības mācību iestādēs. Kopumā 57 profesionālās izglītības skolās dokumentus profesijas apguvei ir iesnieguši 17 500 jaunieši.

Vispārizglītojošo skolu skaits Lietuvā samazinās, tomēr 2020.gadā ir atvērtas vairākas jaunas šī tipa skolas. Viļņā ir atvērta viena. Viena sākumskola vērusi durvis Utenas pilsētā valsts ziemeļaustrumos, un Kauņā ir atvērta jauna privātskola.

Augstākajā izglītībā uzņemšana tiks pabeigta 10.septembrī, un jaunais akadēmiskais gads sāksies 14.septembrī. Skaitliski līdzīgi kā pagājušajā gadā tiek lēsts, ka Lietuvas augstākajā izglītībā darbosies 41 augstskola un universitāte, kur 10 000 mācībspēku būs pieejami kopumā 103 200 studentiem.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas