BNN PĒTA | Lietuvā noraida obligātu vakcināciju mediķiem, bet valsts dienā reģistrē 7 057 jaunus inficētos

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas Seima deputāti noraidījuši priekšlikumus ieviest obligātu kovida vakcināciju mediķiem, sociālajiem darbiniekiem un profesiju grupām. Tikmēr Lietuvas valdībai jādomā, ko darīt nedēļā, kad valstī sasniegts jauns vienas dienas inficēšanās antirekords – 7 057 jaunu ar koronavīrusu inficēto.

Ceturtdien, 20.janvārī, būtisku triecienu saņēmusi Lietuvas valdošā, liberāli konservatīvā koalīcija, kas, kā vērtē daļa politikas vērotāju, cīņā ar kovida izplatību visas cerības likusi uz vakcināciju, tostarp uz obligātu vakcināciju daļai profesiju. Likumdevēju vairākums tomēr nostājušies pret vakcinācijas pienākuma ieviešanu visiem Lietuvas medicīnas, sociālajiem darbiniekiem un citām profesijām, kurām nākas tikties ar cilvēkiem klātienē.

No 141 Seima deputāta priekšlikumus atbalstījuši 60, «pret» balsojuši 53 un atturējušies trīs likumdevēji.

«Lai samazinātu vīrusa izplatību, mums ir jāizmanto plašs pasākumu spektrs,» debatēs pirms balsojuma sacījis Liberālās kustības Seima frakcijas vadītājs Eugenijs Gentvils (Eugenijus Gentvilas). «Katra dzīvība ir to vērta, lai deputāti pacenstos un pieņemtu [epidemioloģiskos] pasākumus. Ja mēs tos neakceptēsim, tad mums būs jāuzņemas daļa atbildības par katru nāves gadījumu,» tā Gentvils.

Aicinot deputātus atbalstīt priekšlikumus no savas puses, Lietuvas premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) argumentējusi, ka ir svarīgi nodrošināt, lai mediķi var mierīgi un raiti strādāt un lai viņu apdraudējums būtu tik mazs, cik vien iespējams.

Opozīcijas nostāju ieskicējis Lietuvas Reģionu frakcijas pārstāvis Remigijs Žemaitaits (Remigijus Žemaitaitis). Viņš nopēlis vakcinācijas priekšlikumus, nosaucot tos par šķeltnieciskiem un tādiem, kas sabiedrībā raisa neuzticēšanos un naidīgumu. Pēc viņa teiktā, patlaban Lietuvā no ārstiem, kuri klātienē tiekas ar pacientiem, pret kovidu nav vakcinējušies tikai aptuveni viens procents ārstu.

Iepriekšējais veselības ministrs ir Aurēlijs Verīga (Aurelijus Veryga). Viņš 2020.gadā Lietuvā vadīja kovida apkarošanas pirmo posmu un šobrīd ir Seima opozīcijas deputāts no Zemnieku un zaļo savienības. Sarunā ar ziņu portālu BNN viņš aizstāvēja viedokli, ka koronavīrusa omikrona variants ir salīdzinoši retāk nāvējošs, tādēļ cīņā ar to nav nepieciešams tik stingri lēmumi.

«Turklāt tas būtu necienīgi pret mediķu vairākumu, kuri ir vakcinējušies un pārliecinoši iestājas par vakcināciju. Nodalīt mediķus no citām profesijām – man tas šķiet diskriminējoši», tā bijušais Lietuvas veselības ministrs.

Lūgts padomāt par šīs nedēļas milzīgajiem kovida izplatības rādītājiem, Verīga neizrādīja par tiem sevišķu satraukumu. «Iespējams, ka mēs pārlieku koncentrējamies uz kovida jaunajiem skaitļiem. Es drīzāk raudzītos, kā tie ietekmē mūsu slimnīcas. Tā kā omikorna varianta simptomi galvenokārt ir viegli, pagaidām ietekme nav bijusi ārkārtīgi apgrūtinoša. Runājot par valdības rīcību cīņā ar pandēmiju, man ir sajūta, ka tā ļauj lietām iet savu gaitu. Līdztekus obligātai vakcinācijai tā nav izdomājusi jaunus veidus, kā ar to cīnīties», tā Aurēlijs Verīga. Bijušais veselības ministrs arī vērtējis, ka Lietuvas nacionālais kovida sertifikāts, iespēju pase, ir sevi «izsmēlusi», jo šobrīd cilvēkiem iekštelpās obligāti jānēsā elpceļu maskas.

Lasiet arī: Ar Covid-19 inficētie Baltijā. Latvijā – 4 885, Lietuvā – 7 057, Igaunijā – 3 845

Ko paredzēja obligātās vakcinācijas priekšlikumi?

Valdība skaidrojusi, ka obligātas vakcinācijas mērķis ir nodrošināt, lai veselības un sociālās aprūpes iestādes varētu strādāt drošos apstākļos, kamēr valstī izplatās kovida omikrona variants.

Ja priekšlikumi tiktu pieņemti, tad kovida vakcinācija kļūtu obligāta ne tikai cilvēkiem, kuri strādā veselības un sociālās aprūpes iestādēs, bet arī tiem, kuri sniedz ar uzkopšanu un pārtikas nodrošināšanu saistītus pakalpojumus.

No prasības atbrīvoti savukārt būtu tie strādājošie, kuri nevar vakcinēties medicīnisku iemeslu dēļ vai kuri slimību ir nesen pārslimojuši.

Minētajās jomās nodarbinātajiem, kuri nepildītu vakcinācijas prasību, tiktu liegts veikt darbu klātienē. Ja darba specifika to ļautu, tad viņiem būtu jāstrādā attālināti vai jāpāriet uz citiem amatiem, kur nebūtu vajadzīgs obligāti vakcinēties. Ja nevakcinētajiem minētajās jomās strādājošajiem nebūtu šo alternatīvu, tad darba devējiem būtu viņi uz laiku jāatstādina no amata pienākumu veikšanas bez darba samaksas. Būtiski, ka trīs mēnešus pēc atstādināšanas no amata pienākumiem, darba devējiem būtu tiesības uzteikt darba attiecības bez iepriekšēja brīdinājuma vai uzteikuma kompensēšanas.

Lietuvas Seima noraidīto priekšlikumu pretinieki norādījuši, ka pandēmijas pārvaldības stratēģijas pamatā vajadzētu būt valdības uzticībai iedzīvotājiem, nevis piespiešanai.

Citās domās ir Eugenijs Gentvils (Eugenijus Gentvilas) no Liberālās kustības. Ietekmīgais Seima deputāts paudis pārliecību, ka tiesību aktu priekšlikumi ar laiku atkal nonāks balsošanai parlamentā. «[Tas būs tad,] kad cilvēkiem noskaidrosies prāts un kad jauno inficēšanās gadījumu skaits sniegsies desmitos tūkstošu, un kad strauji augs nevakcinēto cilvēku mirstība», prognozējis pozīciju pārstāvošais deputāts.

Lietuvas kovida sertifikātu uzskata par novecojušu

Pēdējā laikā kritiski vārdi veltīti Lietuvas kovida sertifikātam, iespēju pasei. Dokuments valstī tiek piešķirts un lietots kopš 2021.gada pavasara un tas tika izstrādāts koronavīrusa alfa varianta izplatības mazināšanai un vakcinācijas veicināšanai. Lietuvas prezidenta padomniece Irēna Šegalovičiene (Irena Šegalovičienė) norādījusi, ka iespēju pase vairs nav lietderīga pret omikrona mutāciju.

«Tā ir savu paveikusi. Mums ir jāmeklē jauni veidi, principiāli jāpārskata tā, lai atbildētu uz jautājumu, kā mēs turpmāk pārvaldīsim pandēmiju», padomniece izteikusies intervijā radio kanālam Žinių Radijas.

Lietuva ieviesa kovida iespēju pasi 2021.gada maijā. Dokuments tika piešķirts iedzīvotājiem ar imunitāti pret kovidu un tiem iedzīvotājiem, kuriem bija negatīvi kovida analīžu rezultāti.

Pēc Šegalovičienes teiktā, vakcinācija vairs nenodrošina aizsardzību pret inficēšanos ar vīrusu vai citu cilvēku aplipināšanu, turklāt, kā sacījusi padomniece, valdība ir izmantojusi kovida sertifikātu, lai izdarītu spiedienu uz iedzīvotājiem par labu vakcinācijai.

Veselības ministra prognoze un esošie rādītāji

Tikmēr pašreizējais veselības ministrs Arūns Dulks (Arūnas Dulkys) prognozējis, ka šī brīža rekordaugstie kovida izplatības rādītāji, visdrīzāk, vēl turpinās augt.

«Omikrona variants dominē tikai Viļņas, Kauņas un Klaipēdas rajonā, bet citur ne. Attiecīgi var sagaidīt [rādītāju] kāpumu,» sacījis Dulks un norādījis, ka šobrīd Lietuvas mazās slimnīcas labi tiek galā ar situāciju.

Lietuvā ir turpinājis augt 14 dienu inficēšanās rādītājs, sasniedzot 2 005 uz 100 000 cilvēku. Septiņu dienu pozitīvo vīrusa analīžu rezultātu īpatsvars ir sasniedzis 24,9%. Kopumā kopš pandēmijas sākuma inficēšanās ar vīrusu SARS-CoV-2 ir apstiprināta 589 100 iedzīvotāju, savukārt ar kovidu saistīto nāves gadījumu skaits jau sasniedzis 7 700.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas