BNN PĒTA | Lietuvas uzņēmums apņēmies ražot Covid-19 medikamentu, pildīšanu apsver Latvijā

Lins Jegelevičs (Linas Jegelevičius) speciāli BNN

Lietuvas biotehnoloģiju uzņēmums Northway Biotech ir piesaistījis lielu mediju uzmanību ar paziņojumu, ka sadarbībā ar Šveices partneriem ir radījis medikamentu pret pandēmijas vaininieku – koronavīrusu SARS-CoV-2.

«Mēs to iesniedzām šveiciešiem klīnisko izmēģinājumu veikšanai. Attiecīgi uz jautājumu, vai zāles pret koronavīrusu ir izstrādātas Lietuvā, es varu atbildēt: «Jā». Tās ir izstrādātas līdz stadijai, ka ar tām tagad veic klīniskos izmēģinājumus,» medijos citēts uzņēmuma Northway Biotech valdes priekšsēdētāja Vlada Bumeļa (Vladas Bumelis) teiktais.

Iepriekš Northway Biotech darbojās ar citu, Lietuvā pazīstamāku nosaukumu – Biotechpharma.

Uzņēmējs sacījis, ka pētījuma rezultāti par preparāta iedarbīgumu ir gaidāmi 2021.gada nogalē.

Uzņēmums bez tam apsver iespēju izstrādāt vēl vienu medikamentu pret Covid-19 izraisošo vīrusu, tā Bumels.

«Mēs atkal sāksim no nulles, sadarbojoties ar kādu amerikāņu uzņēmumu,» skaidrojis Northway Biotech valdes priekšsēdētājs. Pēc viņa teiktā, Lietuvas laboratorijā izstrādātais medikaments varētu būt pirmais šāda tipa preparāts pasaulē.

Pēc sākotnējā paziņojuma, kas izplatīts pagājušajā ceturtdienā, valstī labi pazīstamais uzņēmējs uzsvēris, ka izstrādāt to, kas medijos nosaukts par «lietuviešu vakcīnu» nevar veikt viņa uzņēmums saviem spēkiem vien.

«Tas nebūtu precīzi teikt, ka esam to radījuši. Mums ir jāsadarbojas ar tiem, kuriem ir lielāks ražošanas potenciāls un lielāki resursi. Būtībā cilvēkam ir jābūt ellīgi bagātam, lai to radītu. Vai zināt, cik valsts [ASV – L.J.] ir iedevusi [ASV zāļu ražotājam] Pfizer, lai to izstrādātu? Vienu miljardu [ASV dolāru],» dārdzību un sadarbības nepieciešamību farmācijas jomā ieskicējis Bumels.

Uzņēmējs tomēr teicis labus vārdus par Lietuvas augsto tehnoloģiju nozari un tās vadošajiem uzņēmumiem.

«Dažreiz man ir iespaids, ka mēs, lietuvieši, pat nezinām un dažreiz nenovērtējam, ko mēs šeit esam sasnieguši,» viņš sacījis.

Lietuvas vakcīnas izstrādē, pēc uzņēmēja teiktā, tiktu iesaistīti ne tikai Šveices partneri, bet arī latvieši.

«Lietuvā mums pietiek jaudas izstrādāt medikamenta aktīvās vielas, bet mums nav ceha, kur tam saražot zāļu pudelītes un veikt to pildīšanu. Mums tās būtu jāsaražo un jāuzpilda vairāku miljonu lielā apmērā. Mūsu brāļi latvieši allaž bijuši pazīstami ar viņu pildīšanas jaudām. Dzirdēju, ka viņi šobrīd paplašina darbību, gan citu iemeslu dēļ,» tā lietuviešu uzņēmējs.

«Ja mēs varētu apvienot mūsu spēkus, tas būtu liels ieguldījums visas Eiropas cīņā pret globālo pandēmiju,»

norādījis Northway Biotech valdes priekšsēdētājs. «Koronavīrusam šobrīd nav ārstēšanas metodes. Tās, ko mēs izstrādājam, agri vai vēlu būs jāievieš, jo ne visi cilvēki vēlēsies vakcinēties. Ja neesi vakcinēts un saslimsti, vajadzēs kaut ko, ar ko tevi ārstēt,» topošo produktu lietderību skaidrojis Vlads Bumels.

Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministre Aušine Armonaite (Aušrinė Armonaitė) tikās ar uzņēmēju otrdien, 11.maijā, lai uzzinātu no pirmavota, kādas ir iespējas Lietuvā ražot Covid-19 vakcīnu.

Pēc tikšanās ministrija nāca klajā ar paziņojumu presei, kur teikts, ka iestāde «tiecas izveidot vislabvēlīgākos apstākļus mūsu valsts uzņēmumu un zinātnes dalībai Eiropas vakcīnu ražošanas procesos».

«Lietuvā ir uzņēmumi, kas spēj ražot aktīvo vakcīnu materiālu, taču trūkst vakcīnu pildīšanas līnijas,» teikts paziņojumā presei.

Valsts premjerministre Ingrīda Šimonīte (Ingrida Šimonytė) trešdien, 12.maijā, paziņoja, ka valdība ir uzsākusi sarunas ar Northway Biotech par Covid-19 vakcīnu ražošanu valstī.

«Valdība rosās gan apspriedēs ar uzņēmumiem, gan ar Eiropas Komisiju, konkrēti, ar [iekšējā tirgus – L.J.] komisāru Tjerī Bretonu (Thierry Breton), lai izmantotu Lietuvai esošo potenciālu šeit ražot vakcīnas,» norādījusi Šimonīte.

Sarunā ar ziņu portālu BNN Lietuvas iepriekšējais veselības ministrs Aurēlijs Verīga (Aurelijus Veryga) nosauca šosjaunumus par patīkami satraucošiem.

«Esmu pārliecināts, ka paziņojums ir ļoti nopietns. Uzņēmumi ar lielu vārdu nemētājas ar solījumiem un neatklāj savas ieceres, ja vien tās jau nav nopietnā izstrādes stadijā. Esmu daudzkārt runājis ar Bumeļa kungu par virkni dažādu izgudrojumu. Godīgi sakot, es tomēr neatminos, ka būtu ar viņu runājis par zālēm pret koronavīrusu,» Verīga sacīja BNN.

Uzņēmums Biotechpharma par tā zīmola maiņu uz Northway Biotech paziņoja 2020.gada beigās.

Uzņēmējs Bumels skaidrojis, ka tas ir saistīts ar uzņēmuma paplašināšanos ārpus Lietuvas – firma patlaban strādā, lai atvērtu jaunu bioražošanas cehu Valthemas pilsētā, ASV.

Ar jauno zīmolu Northway Biotech tiks apvienotas uzņēmuma Viļņas un Valthemas ražotnes. Tā centrālā darbības joma saglabāsies biotehnoloģisko medikamentu ražošanas procesi.

Northway Biotech ražotne ASV vēl top.

Kā norādīts uzņēmuma tīmekļa vietnē, Valthemā plānots nodarboties ar to, lai izstrādātu, attīstītu un pildītu produktus, kuru pamatā ir mikrobu un zīdītāju šūnu kultūras. Ražotnes ēka tiks uzcelta un tajā pilna apjoma darbība tiks sākta līdz gada beigām.

Ieguldījumu apjoms jaunajā ASV uzņēmumā būs 40 miljoni dolāru. Paralēli Northway Biotech ir ieguldījis 50 miljonus eiro tā ES darbības centrā, Viļņā.

Lietuvā veic liela apjoma Covid-19 analīzes

Tikmēr Lietuvas veselības nozare turpina cīņu ar jauno koronavīrusu, saslimstībai ar to valstī saglabājoties augstākajai Baltijas valstu vidū.

Rekordlielā apjomā tiek veikta iedzīvotāju analīžu ņemšana. Tā kā pie paaugstinātas paraugu analīžu ņemšanas jauno pozitīvo gadījumu skaits neaug, var secināt, pandēmijas izplatība Lietuvā kļūst gausāka, trešdien, 12.maijā paziņoja valdība.

Pagājušajā nedēļā Covid-19 analīzes tika ņemtas aptuveni 150 000 cilvēku ar rekordlielu dienas analīžu vidējo skaitu – virs 22 000.

Lietuvas Nacionālais sabiedrības veselības centrs pavēstījis, ka imunitāti pret koronavīrusu ir sasnieguši vismaz 35% valsts iedzīvotāju, jo tie ir saņēmuši vismaz vienu vakcīnas devu vai pēdējo sešu mēnešu laikā ir pārslimojuši Covid-19.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas