Brīdina par nedrošiem ātrvārāmajiem katliem un gāzes plītiņām Latvijas tirgū

Šogad no Latvijas tirgus izņemtas 11 ātrvārāmo katlu modeļu 393 vienības, bet gāzes plītiņu un iebūvējamo gāzes plīts virsmu 14 modeļu 87 vienību turpmākā realizācija ir apturēta. Sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldi, veicot preču kontroli uz robežas, 300 ātrvārāmo katlu vienības, kas neatbilda noteiktajām prasībām, tika aizliegts importēt Latvijā.

Lai panāktu ātrvārāmo katlu un gāzes iekārtu augstu drošuma līmeni, normatīvie akti nosaka stingras prasības tirgū piedāvātajām precēm. Ražotājiem ir jāveic atbilstības novērtēšana, iesaistot neatkarīgas novērtēšanas institūcijas, tas ir, paziņotās iestādes, un jāmarķē preces ar nepieciešamajiem brīdinājumiem, lietošanas instrukcijām un CE marķējumu, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).

Kopumā PTAC tirdzniecības vietās šogad pārbaudīja 29 ātrvārāmo katlu modeļus (no tiem 22 neelektriskos un septiņus elektriskos ātrvārāmos katlus) un pieci ātrvārāmo katlu modeļi bija izņemti uz ekspertīzi.

Pārbaužu rezultātā tika konstatēts, ka 11 ātrvārāmo katlu modeļiem nav pierādīta atbilstības novērtēšanas veikšana, to skaitā trīs modeļi nebija nodrošināti ar CE atbilstības marķējumu.

PTAC vērš uzmanību, ka, ja precei nav veikta atbilstības novērtēšana, tad nav pierādīta preces atbilstība būtiskajām drošuma prasībām! Ņemot vērā preces tehnisko izpildījumu – preces gatavošanu zem spiediena, tad neatbilstošu, nenovērtētu iekārtu lietošana rada bīstamību cilvēka dzīvībai, veselībai, personas mantai un videi.

Testēšanas rezultātā trīs modeļiem tika konstatētas būtiskas neatbilstības drošuma prasībām. Rezultātā no tirgus ir izņemtas 11 ātrvārāmo katlu modeļu 393 vienības. Tā, piemēram, neelektriskā ātrvārāmā katla Banquet modelim Allegro, 9L katla vāku bija iespējams noņemt – pirms spiediens katlā bija samazinājies līdz pieļaujamajam. Gadījumā, ja katlu piepilda līdz ietilpībai 6L, tad to ir iespējams atvērt, spiedienam esot lielākam par pieļaujamo, un tiek konstatēta verdoša satura izspiešanās no katla; Savukārt elektriskā katla Polaris modelim PPC 0305AD, 5L drošības vārsta pilna nostrāde notiek pie spiediena, kas ir par 20% un vairāk lielāks par maksimāli pieļaujamo, līdz ar to drošības vārsts nenodrošina paredzēto aizsardzību pret pārspiedienu, kā arī temperatūras vadības ierīces darbība ir nestabila un neprognozējama.  Elektriskā ātrvārāmā katla ProfiCook modelim PC-DDK 1048, 4,4L ir konstatēts sildīšanas (spiediena) vadības ierīces bojājums, līdz ar to katla darbība ir neprognozējama, jo vadības ierīce veic gan elektriskās sildīšanas, gan spiediena kontroles funkciju.

Tāpat projekta ietvaros PTAC pārbaudīja 11 gāzes plītiņu modeļus un sešus iebūvējamos gāzes plīts virsmu modeļus. Preču zīmolu AMRI, Comfort, DEA, Zilan, Kumpa gāzes plītiņu astoņiem modeļiem un preču zīmolu Schadler un Vera Italia iebūvējamo gāzes plīts virsmu sešiem modeļiem tika konstatētas neatbilstības normatīvo aktu prasībām – nepieciešamā marķējuma trūkums, tajā skaitā preču zīmola Zilan gāzes plītiņas divi modeļi un Schadler iebūvējamas gāzes plīts virsmas četri modeļi nebija nodrošināti ar CE atbilstības marķējumu un lietošanas un montāžas instrukcijām.

Pārbaužu rezultātā tika konstatēts, ka astoņiem gāzes plītiņu un sešiem iebūvējamo gāzes plīts virsmu modeļiem nav pierādīta atbilstības novērtēšanas veikšana saskaņā ar piemērojamo normatīvo aktu prasībām. Uz šo brīdi šo 14 modeļu turpmākā realizācija ir apturēta, kopumā 87 vienības.

PTAC informē, ka visi prasībām neatbilstošie modeļi ir uzskatāmi par līguma noteikumiem neatbilstošiem. Līdz ar to, tie patērētāji, kuri tādus ir iegādājušies, var realizēt savas tiesības un vērsties pie atbildīgā komersanta.

Ref: 102.000.102. 14141

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas