Britu tiesa atļauj izdot WikiLeaks Asanžu tiesāšanai ASV

Tiesa Londonā atļāvusi Lielbritānijai izdot trauksmes cēlēju organizācijas WikiLeaks dibinātāju Džulianu Asanžu (Julian Assange) tiesāšanai ASV, kur viņam draud ilgs cietumsods par ASV valsts noslēpumu izpaušanu saistībā ar Afganistānas un Irākas karu, vēsta britu ziņu portāls The Guardian.

Piektdien, 10.decembrī, Anglijas Augstā tiesa lēmusi apmierināt ASV apelācijas sūdzību un atcelt zemākas instances tiesas spriedumu, ar ko savukārt tika liegts Asanžu izdot ASV. Iepriekšējā spriedumā lēmums atteikt izdošanu pamatots ar ieslodzījumā turētā Austrālijas pilsoņa garīgās veselības stāvokli, kam iespējama nonākšana ASV stingra režīma cietumā varētu izrādīties nāvējoša.

Lasiet arī: Asanžs nav izdodams ASV, nolemj britu tiesnese

Britu tiesas piektdien pasludinātais spriedums nopietni apdraud vīrieša iespējas izvairīties no izdošanas ASV, kur Asanžs tiek vainots spiegošanā. Viņa dzīvesbiedre Stella Morisa (Stella Moris) gan norādījusi: «Mēs pārsūdzēsim šo nolēmumu pie pirmās izdevības.» Uzskatot, ka tiesa rīkojusies netaisni, Morisa sacījusi preses pārstāvjiem: «Kā gan tas var būt godīgi, kā tas var būt pareizi, kā tas var būt iespējams izdot Džulianu tai pašai valstij, kura plānoja viņu nogalināt?»

Spriedumu pasludinājušais tiesnesis, lords Īens Bērnets (Ian Burnett), par Asanža iespējamu dzīvības apdraudējumu savukārt sacījis: «Mūsuprāt, šo risku izslēdz piedāvātās garantijas. No tā izriet, ka esam pārliecināti, ka tad, ja [iepriekšējās instances] tiesnesei būtu sniegtas garantijas, viņa uz attiecīgo jautājumu būtu atbildējusi citādi. Ar šo secinājumu pietiek, lai lemtu šo apelācijas sūdzību par labu ASV.»

BNN jau vēstīja, ka ASV ierosinātā krimināllieta attiecas uz WikiLeaks veikto liela apjoma nopludinātu dokumentu un diplomātiskās sarakstes publicēšanu 2010. un 2011.gadā. Dokumenti bijuši saistīti ar Afganistānas un Irākas kariem, un atklājuši ASV militārpersonu darbību neglaimojošā gaismā.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas