Brīvdienās strauji pieaudzis ar Āfrikas cūku mēri saslimušo mājas un meža cūku skaits

Brīvdienās ir palielinājies ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) saslimušo mājas un meža cūku skaits, Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) saņemot laboratorisko analīžu rezultātus, kas apstiprina vīrusa klātbūtni trīs cūku saimniecībās.

Saslimšana konstatēta Krāslavas novada Piedrujas un Kalniešu pagastā, kā arī Dagdas novada Bērziņu pagastā, informē PVD.

Par mājas cūku saslimšanu Dagdas novada Bērziņu pagastā veterinārārstu informēja dzīvnieku īpašnieks. Novietnē bija 41 cūka, no kurām ĀCM vīruss laboratoriski apstiprināts vienai cūkai. Cūku novietne un dzīvnieki bija reģistrēti Lauksaimniecības datu centrā (LDC). Tāpat ĀCM apstiprināts divās Krāslavas novada pagastu piemājas saimniecībās, kur kopumā bijušas piecas mājas cūkas. Iznīcinātas tiks visas – kopumā 46 mājas cūkas.

Savukārt no četrām ar vīrusu inficētajām meža cūkām, divas atrastas Krāslavas novada Ķepovas pagastā, bet pa vienai Bērziņu un Indras pagasta pierobežā.

Līdz ar to šobrīd ĀCM vīruss apstiprināts 22 meža cūkām un piecās mājas cūku turētāju saimniecībās.

Līdz 14.jūlijam PVD inspektori ĀCM aizsardzības un uzraudzības zonā ir pārbaudījuši 3 776 mājas, no kurām cūkas tiek turētas 564 saimniecībās un kur kopējais mājas cūku skaits 2 186.

Laboratoriskai izmeklēšanai ir noņemti 1 444 asins paraugi. Pārbaužu laikā inspektori konstatējuši 323 dažādu pārkāpumu, tostarp nereģistrētus dzīvniekus un pārkāpumus cūku pārvietošanā.

BNN jau ziņoja, ka līdz šim Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā «Bior» veikts 8 261 mežacūku un mājas cūku laboratoriskais izmeklējums saistībā ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM). Savukārt par analīzēm no valsts budžeta samaksāti 191 245 eiro no iepriekš iedalītajiem 192 061 eiro.

Bīstamā slimība Latvijā tika konstatēta 26.jūnijā, kad PVD dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju trim mežacūkām konstatēja ĀCM. Tāpat vīrusa klātbūtne tika apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.

Slimības uzraudzības zona tika noteikta plašā teritorijā, kas atbilst platībai, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija, un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu. Teritorijā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas, notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.

Inficētajā teritorijā iekļauti šādi Latvijas novadi – Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu, Viļakas, Ciblas, Zilupes, Dagdas, Aglonas, Krāslavas, kā arī 12 Daugavpils novada pagasti – Višķu, Ambeļu, Biķernieku, Naujenes, Dubnas, Maļinovas, Tabores, Vecsalienas, Salienas, Skrudalienas, Laucesas, Demenes, trīs Rēzeknes novada pagasti – Kaunatas, Pušas un Mākoņkalna, septiņi Ludzas novada pagasti – Istras, Rundēnu, Pildas, Nirzas, Ņukšu, Isnaudas, Briģu – un divi Alūksnes novada pagasti – Pededze un Liepna.

ĀCM Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts. Slimība nav bīstama cilvēkiem, tikmēr kaites skartajā fermā jāizkauj un jāsadedzina visas cūkas.

Ref: 102.000.102.7690

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas