Capitalia: viens miljons no riska kapitālu fonda nozīmē 50 jaunas darba vietas

 

Capitalia vadītājs Juris Grišins

Katrs riska kapitāla fondu ieguldītais miljons rada 50 jaunas darba vietas, intervijā biznesa ziņu portālam BNN.LV norādījis Latvijas Riska Kapitāla asociācijas valdes priekšsēdētājs, REA mentoru kluba biedrs un investīciju kompānijas Capitalia vadītājs Juris Grišins.

Viņš arī piebildis, ka viens no Latvijas «Ahileja papēžiem» konkurencē ar kaimiņvalstīm ir tas, ka šeit grūti atrast nozari, ar kuru Latvija izceltos Baltijas valstu vidū, kaut arī pēdējos gados investoru interesi pastiprināti piesaistījis enerģētikas sektors.

Šobrīd ekonomisti uzsver, ka Latvijas ekonomikas attīstība ir galvenokārt atkarīga no investoriem? Cik lielā mērā, Jūsuprāt, investori var sekmēt ekonomikas attīstību, vai tas tiešām ir svarīgākais faktors?

Jaunu līdzekļu pieplūdums ekonomikā viennozīmīgi to stimulē. Jaunu investīciju veikšana veicina jaunu darba vietu izveidi, kā arī nodrošina patēriņa izaugsmi. Piemēram, Latvijas Riska Kapitāla asociācijas nesenais pētījums liecina, ka katrs riska kapitāla fondu ieguldītais miljons latu rada 50 darba vietas, kā arī vidēji nodrošina uzņēmumu apgrozījuma un peļņas pieaugumu par trīs līdz četrām reizēm.

Kas ir tas noteicošākais, kas piesaista ārzemju investorus Latvijā?

Ārzemju investori pamatā lūkojas uz relatīvi liela izmēra investīciju iespējām (virs 10 miljoni) un tos piesaista nozares, kas var nodrošināt labu izaugsmes perspektīvu. Faktori, kas veicina ārvalstu investoru interesi ir ģeogrāfiskā lokācija, relatīvi lētākās izmaksas un ekonomiskās izaugsmes temps, kas (neskatoties uz svārstībām) tuvojas Eiropas Savienības vidējiem rādītājiem.

Kuras ir tās nozares, kuras Latvijā šobrīd investoriem būtu vispievilcīgākās? Un kuras šobrīd palikušas novārtā?

Pēdējos gados lielu investīciju interesi ir piesaistījis enerģētikas sektors. Pašreiz ir grūti izcelt kādas citas ekonomikas jomas, kas būtu saņēmušas īpašu investoru uzmanību.

Vai ir kāda pozīcija, kurā Latvija, vērtējot Baltijas reģionu kopumā, guvusi priekšroku un ir veiksmīgāka, attiecībā uz investīciju piesaisti? Kas, savukārt, būtu mūsu «Ahileja papēdis» konkurencē ar Igauniju un Lietuvu?

Diemžēl ir grūti atrast kādu nozari, ar kuru Latvija īpaši izceltos pārējo Baltijas valstu starpā. Iespējams, šādu acīmredzamu nozares klasteru trūkums varētu būt viens no Latvijas «Ahileja papēžiem». Starp pārējām valstīm investīciju un uzņēmumu starptautiskās attīstības jomā visaktīvākā ir Igaunija. Šajā valstī ir aktīvākā akciju fondu birža un tā daudzās jomās kalpo kā investīciju un finanšu centrs Baltijas valstīs.

Vai varat minēt, kādu aptuveni daļu jeb pozīciju no investēšanas projektiem Latvijā ieņem riska kapitāls? Vai uzskatāt, ka šobrīd pēckrīzes periodā riska investori kļūs vai jau ir kļuvuši aktīvāki?

Latvijas riska kapitāla fondi pagājušā gada laikā (2010. gadā) veica nedaudz zem 10 ieguldījumiem. Attiecīgi, uzņēmumi salīdzinoši reti ir izmantojuši riska kapitāla līdzekļus, lai finansētu kompāniju attīstību. Tipiskākais investīciju (naudas) avots joprojām ir banku kredīti. Tajā pašā laikā, ja salīdzina riska kapitāla investoru aktivitāti 2008 vai 2009 gadā, tad ir novērojama būtiski pieaugoša investīciju aktivitāte, kas skaidrojama ar vairāku jaunu fondu izveidi 2010. gadā.

Attiecībā uz pašmāju investoriem. Cik aktīvs ir šis sektors un kādas valstis un nozares ir pievilcīgas Latvijas investoriem?

Darījuma skaitu ziņā pašmāju investori noteikti ir visaktīvākie pašu kapitāla ieguldītāji Latvijā. Pēdējos gados īpašu interesi ir piesaistījuši investīciju projekti, kuru realizācijai ir nepieciešami salīdzinoši nelieli līdzekļi, 5 līdz 50 tūkstoši lati. Nozaru ziņā populāras ir jomas, kuras ir relatīvi vienkārši pārvaldāmas (krogi, frizētavas u.tml.), kā arī sektori ar augstām izaugsmes iespējām (internets).

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas