Ar Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas (Theresa May) parakstītu vēstuli Lielbritānija izteikusi Eiropadomes priekšsēdētājam Donaldam Tuskam (Donald Tusk) oficiālu lūgumu izstāties no Eiropas Savienības, tā aizsākot ilgu izstāšanās procesu.
«Šodien tātad es rakstu, lai stātos spēkā Lielbritānijas tautas demokrātiskais lēmums. Ar šo daru zināmu Eiropadomei saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienību 50.panta 2.punktu Lielbritānijas nodomu izstāties no Eiropas Savienības,» Tuskam adresētajā vēstulē raksta Lielbritānijas premjerministre.
Deviņus mēnešus pēc 2016.gada referenduma, kurā 52% britu atbalstīja valsts nākotni ārpus ES, Lielbritānijas vēstnieks ES Tims Barovs (Tim Barrow) personīgi nogādāja premjeres vēstuli Tuska birojā Briselē.
Pēc dokumenta saņemšanas Tusks paziņoja, ka jau tagad ES Lielbritānijas pietrūkst.
«Mums jau tagad jūsu pietrūkst. Nav iemeslu izlikties, ka šī būtu laimīga diena,» pauda Eiropadomes priekšsēdētājs.
Tikmēr Meja tūlīt pēc vēstules iesniegšanas Briselei, uzstājoties ar runu parlamentā, paziņoja, ka tagad «ceļa atpakaļ nav», un aicināja britus saglabāt nācijas vienotību.
«Šis ir vēsturisks brīdis, no kura atgriezties pagātnē nav iespējams,» skaidroja premjerministre. «Tagad ir laiks mums apvienoties, būt vienotiem.»
«50.panta procedūra tagad ir uzsākta, un saskaņā ar britu tautas gribu Apvienotā Karaliste aiziet no Eiropas Savienības,» deputātiem pavēstīja Meja.
Savā runā, kuru bieži pārtrauca ūjināšana no opozīcijā esošo deputātu puses, valdības vadītāja norādīja, ka Lielbritānija tagad atgūs kontroli pār imigrāciju, kas ļaus valstij turpmāk piesaistīt «spējīgākos un labākos» ieceļotājus.
Tikmēr jau šobrīd Lielbritānijā dzīvojošo trīs miljonu ES pilsoņu statuss būs izstāšanās sarunu «sākotnējā prioritāte», piebilda Meja.
«Mēs gatavojamies izmantot šo iespēju, lai veidotu spēcīgāku, taisnīgāku Lielbritāniju – valsti, kuru mūsu bērni un mazbērni leposies saukt par savām mājām,» uzsvēra premjere, piebilstot, ka Londona sarunās centīsies dibināt «jaunas, dziļas un īpašas attiecības» ar ES, kas būs balstītas sadarbībā tādās jomās kā drošība un tirdzniecība.
Tajā pašā laikā viņa norādīja, ka Lielbritānija tagad «pārņems kontroli pati pār saviem likumiem» un vairs nepakļausies ES tiesai.
«Mēs saprotam, ka Apvienotajai Karalistei, aizejot no ES, jārēķinās ar sekām. Mēs zinām, ka zaudēsim ietekmi pār noteikumiem, kas iespaido Eiropas ekonomiku,» skaidroja Meja.
Ref: 111.111.103.4856