Desmit Saeimas deputāti iesnieguši pieprasījumu Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, izvērtēt ārlietu ministra Edgara Rinkēviča rīcību. Viņuprāt, Rinkēvičs izvairījies no normatīvajos aktos noteikto pienākumu pildīšanas nepilngadīgo Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzībā Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē un nepatiesi sniedzis ziņas Saeimas deputātiem.
Deputātu ziņojumā teikts, ka šis jau esot otrais deputātu omēģinājums rudens sesijā sagaidīt konkrētas atbildes un atbildīgu rīcību no ārlietu ministra attiecībā uz nepilngadīgo aizsardzību ārvalstīs.
Pirmos jautājumus deputāti – Inguna Sudraba, Jūlija Stepaņenko, Ivars Brīvers Silvija Šimfa un Gunārs Kūtris – uzdevuši šā gada oktobrī, kad bažas par ministrijas atbildību un kompetenci atbilstoši Saeimas pieņemtajai Deklarācijai par nepilngadīgo Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzību ārvalstīs raisīja Latvijas vēstnieces Apvienotajā Karalistē Baibas Bražes sniegtā intervija LNT raidījumā 900 sekundes.
Deputātu ziņojumā izteikts pārmetums, ka vēstniece nespējusi pat aptuveni nosaukt no Latvijas valstpiederīgo ģimenēm izņemto bērnu skaitu, kā arī demonstrējusi savu subjektīvo attieksmi pret atsevišķām ģimenēm, paužot savu pārliecību par notikušā pareizību jeb atbilstību bērna labākajām interesēm.
Jānorāda, ka ceturtdien, 30.novembrī, pieprasījumā Ministru prezidentam deputāti – Sudraba, Nellija Kleinberga, Stepaņenko, Šimfa, Vilis Krūmiņš, Mārtiņš Šics, Jānis Ruks, Brīvers, Rihards Melgailis, Juris Viļums, Andris Morozovs un Alfrēds Rubiks aicinājuši Ministru prezidentu rosināt ārlietu ministru izvērtēt vēstnieces Baibas Bražes atbilstību ieņemamajam amatam un dienestam.
Deputāti aicinājuši Ministru prezidentu sniegt arī vērtējumu par konkrētām ārlietu ministrijas darbībām un atbildību par nepilngadīgo Latvijas valstspiederīgo tiesību aizsardzībā. Tāpat deputāti rosinājuši uzlabot Ārlietu ministrijas politiku Latvijas nepilngadīgo valstspiederīgo tiesību aizsardzībā atbilstoši ministrijai saistošajai Saeimas Deklarācijai, Konsulārajam reglamentam, 1963.gada Vīnes konvencijai par konsulārajiem sakariem, 1961.gada Vīnes konvencijai par diplomātiskajiem sakariem un Bērnu tiesību aizsardzības konvencijai un sadarbību ar pārējām iesaistītām Latvijas kompetentām iestādēm.
Pieprasījumā izteikts lūgums nodrošināt deputātu tiesības uz kompetentu un patiesu informāciju pieprasījumā uzdotajiem jautājumiem, tai skaitā iespēju iepazīties ar Ārlietu ministrijas izstrādātajām vadlīnijām vēstniecībām par to rīcību, gadījumos, kad tiek saņemta informācija par nepilngadīgo valstspiederīgo izņemšanu no ģimenes.
Deputātu pieprasījumā norādīts, ka līdz šim ministrijas sniegtās atbildes bijušas formālas un nepilnīgas, izvairoties sniegt konkrētu, uzticamu un pārbaudāmu informāciju savas valsts bērnu tiesību aizsardzībā.
Ref: 225.000.103.2997