Divas koledžas pievieno universitātēm; RSU pauž sašutumu par lēmumu Rīgas 1.medicīnas koledžu pievienot LU

Rīgas 1.medicīnas koledža turpinās pastāvēt kā Latvijas Universitātes (LU) aģentūra Latvijas Universitātes Rīgas 1.medicīnas koledža, un Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledža kļūs par Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) aģentūru Rīgas Tehniskās universitātes Tehnoloģijas koledža. Tikmēr Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) pauž nepamierinātību par to, ka medicīnas koledža pievienota LU.

«No 2019.gada 1.jūlija plānots reorganizēt divas Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) padotībā esošās valsts koledžas, pievienojot tās universitātēm,» pastāstīja ministrijā.

«Reorganizācijas rezultātā visas pašreizējās Rīgas 1.medicīnas koledžas un Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžas īstenotās programmas turpinās īstenot universitāšu aģentūras, nodrošinot studējošiem plašākas studiju un pētniecības iespējas un paaugstinot starptautisko konkurētspēju,» stāsta ministrijā.

LU ieskatā, Rīgas 1.medicīnas koledžas integrācija ir nozīmīgs ieguldījums Latvijas izglītības uz zinātnes telpas nostiprināšanā, kas pozitīvi ietekmēs tautsaimniecības izaugsmi. «Studentiem būs daudz plašākas iespējas turpināt studijas universitātēs un iesaistīties pētnieciskajā darbā sev tuvā zinātnes nozarē. Ieguvumi studentiem būs daudz un dažādi – paaugstināta studiju resursu pieejamība, tajā skaitā LU e-resursu klāstam, iespēja jau laikus sagatavoties studijām augstākā līmenī un kļūšana par daļu no lielākas studentijas ar visām papildu iespējām, piemēram, kultūras un sporta jomā. Turklāt studentiem būs ļoti spēcīgs pārstāvniecības spēks – LU Studentu padome,» stāsta LU prorektors eksakto, dzīvības un medicīnas zinātņu jomā Valdis Segliņš.

Tikmēr RSU pauž uzskatu, ka «šāds izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska atbalstīts lēmums ir pretrunā ar labas pārvaldības praksi un neliecina par valsts resursu saimniecisku izmantošanu». «Minētais lēmums ir arī pretrunā ar OECD un Pasaules Bankas rekomendācijām par Latvijas augstākās izglītības attīstību starptautiskā mērogā. Priekšvēlēšanu gaisotnē pieņemtais lēmums ir sasteigts un nevairo uzticību augstākajai izglītībai Latvijā,» tā RSU.

Tāpat RSU uzskata, ka augstākā izglītība Latvijā būtu jākonsolidē ap tiem studiju un pētniecības centriem, kas jau ir specializējušies konkrētajā jomā, šajā gadījumā, veselības aprūpes un medicīnas izglītībā un pētniecībā. «RSU studiju virzieni saskan ar Rīgas 1.medicīnas koledžu un nākotnē varētu viens otru papildināt, nodrošinot studiju pēctecību. Lēmums par koledžas pievienošanu LU rada jautājumu, vai vēlēšanu gaisotnē Izglītības un zinātnes ministrija ir izvēlējusies labāko koledžas attīstības modeli,» pārdomās dalās RSU pārstāve Ieva Nora Gediņa.

RTU attīstības prorektors Artūrs Zeps uzskata, ka vienošanās ar Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžu par tās integrāciju RTU ir labs piemērs, kā izglītības iestādes sadarbībā ar industriju pārdomātā procesā vienojas kopīgi strādāt, lai darba tirgum sagatavotu izcilus speciālistus.

Arī Olaines Mehānikas un tehnoloģijas koledžas direktore Dace Vilkena: «Varēsim vieglāk un ātrāk reaģēt uz nozaru darbaspēka pieprasījuma izmaiņām un operatīvāk sagatavot nozarēm nepieciešamos speciālistus ar profesionālo kvalifikāciju.»

«Ministrija, īstenojot augstākās izglītības reformas saistībā ar koledžu iekļaušanu universitātēs, individuāli izvērtē katru gadījumu, novērtējot katras koledžas iespējamo integrāciju kontekstā ar profesionālās izglītības attīstības tendencēm. Pārmaiņu mērķis ir mobilizēt profesionālās un augstākās izglītības resursus, lai veicinātu augstākās profesionālās izglītības orientāciju uz inovāciju kompetenču veidošanu un tādējādi nodrošinātu Latvijas ekonomikas attīstībai nepieciešamā cilvēkkapitāla attīstīšanu,» stāsta ministrijā.

RSU gan apgalvo, ka «šobrīd būtu nepieciešama atklāta diskusija ar ieinteresētajām pusēm un sabiedrību, lai, balstoties uz faktiem un konkrētiem tālākās attīstības plāniem, pieņemtu sabiedrības un valsts interesēm atbilstošu un izsvērtu lēmumu».

«Līdz ar Rīgas 1.medicīnas koledžas reorganizāciju noslēgsies 2010.gadā uzsāktais medicīnas koledžu reorganizācijas process, kura ietvaros pakāpeniski izstrādāts katras medicīnas koledžas atbilstošākais integrācijas modelis. Integrācija ļaus koledžai turpināt arī profesionālo izglītības programmu īstenošanu, izmantojot Latvijas Universitātes resursus, tai skaitā ciešāk sadarboties ar Latvijas Universitātes Paula Stradiņa medicīnas koledžu un Latvijas Universitātes Rīgas medicīnas koledžu,» uzskata IZM.

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas