Izraudzīti divi pieredzējuši astronauti, kuri Starptautiskajā Kosmosa stacijā pavadīs veselu gadu – daudz ilgāk nekā parasti. Misijas mērķis ir izpētīt cilvēka ķermeņa un psihes reakciju uz ilgstošu atrašanos kosmosā.
Projekts ir saistīts ar ASV un Krievijas plāniem sūtīt cilvēkus uz Marsu, jo šāda misija no astronautiem prasītu spējas kosmosā pavadīt pat vairākus gadus no vietas, raksta The Guardian.
Uz Starptautisko Kosmosa staciju 2015.gadā dosies ASV astronauts Skots Kellijs (Scott Kelly) un krievu kosmonauts Mihails Korņenko. Uz Zemes viņi atgriezīsies tikai 2016.gadā.
Kellijs ir 48 gadus vecs atvaļināts ASV Jūras spēku kapteinis, kurš savā pirmajā kosmosa misijā devās 1999.gadā. Vēlāk viņš vadījis vēl vienu līdzīgu misiju un divas reizes bijis Starptautiskajā Kosmosa stacijā.
Korņenko ir 52 gadus vecs aviācijas sistēmu speciālists un bijušais gaisa desantnieks. Uz Starptautisko Kosmosa staciju viņš pirmo reizi devās 2010.gadā un kopumā kosmosā ir pavadījis vairāk nekā 176 dienas.
Visa garā ceļojuma laikā regulāri tiks pārbaudīts abu astronautu veselības stāvoklis un garīgā labsajūta. Uz Zemes palikušie zinātnieki pētīs mikrogravitātes ilgtermiņa ietekmi uz visu, sākot no muskuļu masas un redzes un beidzot ar fizisko spēku un kaulu blīvumu.
Lai sagatavotos garajai misijai, abi astronauti ASV un Krievijā izies divus gadus ilgu apmācību.
Ref: 110.000.103.2817