Uzņēmumiem un uzraugiem būtu jāturpina darbs, lai sagatavotos visiem iespējamiem Brexit scenārijiem, piedaloties Lielbritānijā notiekošajā starptautiskajā finanšu servisu forumā City Week, norāda Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja vietnieks finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgus savienības jautājumos Valdis Dombrovskis (V).
Lai arī pārrunas attiecībā uz Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) joprojām norisinās, EK galvenā prioritāte ir pārvaldīt riskus un neskaidrības, ko rada šīs izmaiņas, savā runā norāda Dombrovskis, piebilstot, ka viņš saskata divus riskus.
Pirmais risks ir saistīts ar joprojām esošajām neskaidrībām par Brexit vienošanos. Viņš skaidro, ka panākta vienošanās par kopīgu juridisku tekstu, kas aptver vairākas lielas daļas no nākotnes Brexit vienošanās, tostarp pārejas periodu līdz 2020.gada 31.decembrim. Taču būtiski pārrunu jautājumi joprojām saglabājas, lai šo vienošanos varētu pabeigt, tostarp attiecībā uz Īrijas robežu un Brexit vienošanās pārvaldību, norādīja Dombrovskis.
«Es kā par finanšu stabilitāti atbildīgais viceprezidents aicinu visas puses – uzņēmumus un uzraugus – turpināt darbu, lai sagatavotos visiem iespējamiem scenārijiem. EK nodrošina atbalstu, kā vien tā spēj. Mūsu publicētie ziņojumi palīdz finanšu pakalpojumu nozarei noteikt paredzamas sekas, ko varētu radīt darbības tiesību zaudēšana. Taču iesaistītajiem uzņēmumiem pašiem jānosaka, kā konkrēti Brexit ietekmēs to biznesa modeli,» uzsvēra EK priekšsēdētāja vietnieks.
Otrs risks, viņaprāt, ir saistīts ar ES nākotnes attiecībām ar Lielbritāniju. Līdz šim Lielbritānija un citas ES dalībvalstis kopīgi pārvaldīja riskus, nosakot vienotus noteikumus, savukārt Eiropas Tiesa garantējusi, ka tie ir piemērojami visiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem no visām bloka dalībvalstīm, teica Dombrovskis. Tādējādi valstis labprāt pieņem, ka uzņēmumi no visas ES eksportē finanšu pakalpojumus, kā arī riskus, viņu teritorijā, šīm valstīm pašām neuzraugot šīs kompānijas.
Brexit gadījumā Lielbritānija vairs nebūs šīs sistēmas sastāvā, atgādina EK priekšsēdētāja vietnieks, vēršot uzmanību, ka tādējādi katrai pusei būs jānosaka un jāīsteno savi noteikumi, lai aizsargātu investorus un nodrošinātu finanšu stabilitāti.