«Pareizā prezidenta» parametriem nav vienas pareizās versijas. Mazohistisks ir formulējums «lai tautai nebūtu kauns», naivi ir šovmena meklējumi «lai māk labi uzstāties un zina svešvalodas», komentējot, kādam jābūt Valsts prezidentam, norāda žurnālists Jānis Domburs.
«Kandidātu deficīts rāda, cik štruntīgi ir ar partijām un pilsonisko sabiedrību. Koalīcijas partijas muļķo tautu, solot diskutēt ar sabiedriskajām organizācijām, jo bez konkrēta piedāvājuma tās ir tikai pļāpātavas. Iepriekš prezidentu izvēle lielākoties bija darījums vai kompromiss starp mazāko ļaunumu un lielāko kretīnu. Nekas neliecina, ka tagad politiķu pieeja atšķirsies,» žurnālam Ir uzsver Domburs.
Viņaprāt, būtu loģiski, ka prezidents ir sabiedriski politiska figūra, kas personificē saprotamas vērtības un spēju ne vien runāt, ko daudzi grib, bet virzīt mērķus, ko vajag, un veicināt to īstenošanu. «Jāpreparē kandidāti, sākot ar to, ko Andris Bērziņš ir vai nav (iz)darījis. Viņa teiktais par paveikto ir ļoti diskutabls. Visiem nosauktajiem ir vājās vietas. Tikai publiskās diskusijās starp un par kandidātiem izkristalizētos labākais,» uzsver žurnālists.
Viņš gribētu, lai prezidenta vērtību mērs būtu demokrātijas attīrīšana no divkosības un korupcijas, jautājumi par vienu likumu un vienu taisnību visiem. «Bet tādus ļaudis Latvijā augstos amatos neliek,» tā Domburs.
BNN jau vēstīja, ka lielākā daļa partiju nosaukt oficiālu prezidenta amata kandidātu nesteidzas, un arvien biežāk izskan versijas par politiķu līdz šim neminētu «melno zirdziņu», kas varētu parādīties vēlēšanu otrajā kārtā.
Vēl laikā, kad tikai sāka izskanēt pirmie prezidenta amata kandidātu vārdi, politiķi solīja šoreiz valsts galvu izraudzīties, ņemot vērā vēlētāju viedokli. Solīja sabiedrisko apspriešanu. «Sabiedriskā apspriešana visdrīzāk ir rezultējusies tādā ideālā tēlā, kā teica Anna Brigadere, lai būtu sirds kā dimanta oliņa,» nesen intervijā Latvijas Televīzijai saka politologs, Latvijas Universitātes asociētais profesors Ivars Ījabs.
Politologs arī skaidro – pat reāli īstenotajās diskusijās ar sabiedrību apspriestas prezidentam vēlamās īpašības, bet ne reāli kandidāti, kam tās piemīt, tāpēc iznākuma faktiski nav. Viņaprāt, jau minētie kādas konkrētas partijas kandidāti reāli uz augsto amatu nepretendē.
«Tie ir tādi parādes zirgi, uz kuru fona partijas pašas profilējās: „Skatieties, kāds mums skaists, talantīgs un jauks, tikai nezin kāpēc brīnāmies, kāpēc pārējie par viņu negrib balsot.» Tāpēc ka pārējiem ir tieši tādi paši skaisti, gudri un jauki,» teic politologs.
Politoloģe, Providus pētniece Iveta Kažoka norāda, ka daudzi no partiju minētajiem kandidātiem ir vien diezgan bezatbildīga sabiedrības reakcijas testēšana: «Ja kāda partija piesauc cilvēkus, kas ne tikai nav izcēlušies savā iepriekšējā darbībā, bet tiešām pat nezina elementāri valodas, tad tas ir viņu vēlētāju ziņā – saprast, ko viņi un arī Latvija kopumā ir pelnījusi.»
Abi politologi gan uzskata – kopš pašreizējais prezidents Andris Bērziņš paziņoja, ka uz otru termiņu nekandidēs, izskanējuši tik daudzi vārdi, ka, visticamāk, kā zibens spēriens no skaidrām debesīm valsts galvas izvēle tomēr nebūs. «Es domāju, ka nekāda brīnumkandidāta, kas līdz šim nebūtu pieminēti nekādā līmenī, neparādīsies, jo nav mums tāda absolūti ideāla tēla, kurš te tagad nolaidīsies un savāks to Saeimas vairākumu,» saka Ījabs.
Kā ziņots, pašreizējais prezidents Andris Bērziņš aprīļa pirmajā pusē pavēstīja par nekandidēšanu uz Valsts prezidenta pilnvaru otro termiņu. Kā potenciālie prezidenta amata kandidātu minēti Latvijas Universitātes rektors Mārcis Auziņš, Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete, Eiropas Kopienu tiesas tiesnesis Egils Levits, diplomāts un Latvijas vēstnieks NATO Māris Riekstiņš, kā arī oficiāli izvirzītie kandidāti – Latvijas Reģionu apvienības politiķis un Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars un Saeimas deputāts Gunārs Kūtris, kuru izvirzījusi opozīcijā esošā partija No sirds Latvijai.
Savukārt neoficiālajās sarunās politiķi prognozē, ka nākamais Valsts prezidents pirmajā vēlēšanu kārtā netiks ievēlēts, līdz ar to arī īstais kandidāts uz šo amatu varētu kļūt zināms tikai pēc pirmās vēlēšanu kārtas.
Ref: 102.000.102.9742