Eiropas Komisijas (EK) lēmums sākt dialogu ar Polijas pārvaldi par tiesiskuma un preses brīvības jautājumiem šajā valstī kaismīgi apspriests plenārsesijas debatēs otrdien, 19.janvārī, piedaloties Polijas premjerministrei Beātai Šidlo. Dažu politisko grupu vadītāji kritizē viņas vadīto valdību par demokrātijas pārkāpumiem, kamēr citi piekrīt viņas apgalvojumiem, ka Polijā tiesiskuma principi nav pārkāpti.
Eiropas Komisija ierosinājusi izmeklēšanu, lai pārbaudītu, vai Polijā nav apdraudēta likuma vara, reaģējot uz Šidlo vadītās valdības īstenotajām reformām. Vēlēšanās uzvaru guvušās partijas Likums un taisnīgums un tās vadītās valdības oponenti apgalvo, ka valstī tiek ieviestas reformas, kuru mērķis ir nostiprināt valdošās partijas kontroli pār tiesām un medijiem.
EP priekšsēdētājs Martins Šulcs atklāja diskusiju ar piezīmi, ka «tiesiskuma saglabāšana Polijā ir «būtiska Eiropas Savienības (ES) nākotnei»». «ES ir vairāk nekā tikai kopīgs tirgus. Tā ir savienība, kas ir būvēta uz kopīgām vērtībām – tiesiskumu, demokrātiju un pamattiesībām. Bet šīs vērtības nav pašsaprotamas, mēs esam tās iemācījušies, un šī mācība ir bijusi rūgta,» piebilda Nīderlandes ārlietu ministrs Berts Konders, aicinot Polijas valdošo vairākumu uz atvērtu diskusiju. Savukārt Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Frānss Timmermans uzsvēra, ka Komisija vēlas «konstruktīvu un faktos balstītu dialogu ar Poliju, lai novērstu sistēmisku apdraudējumu tiesiskumam».
Tikmēr Polijas premjere Beāta Šidlo argumentēja, ka tiesiskuma principi Polijā nav pārkāpti. «Polijas iedzīvotāji mūsu programmu izvēlējās demokrātiskās vēlēšanās, un mēs to īstenojam, ievērojot mūsu konstitūciju un Eiropas līgumus. (…) Debates par Polijas konstitucionālo tiesu ir politiskas, nevis juridiskas, tāpēc tas ir Polijas iekšējais jautājums, bet es esmu gatava sarunāties arī ar opozīciju,» viņa piebilda.
Estebans Gonzaless Ponss (ETP, Spānija) norādīja, ka lielākais autoritārisms vienmēr «nāk no iekšpuses», un brīdināja, ka «uzbrukumi tiesu varai un masu mediju kontrolei varētu būt pirmais solis ceļā uz demokrātijas iznīcināšanu». Viņš arī uzsvēra, ka «vienīgais mērķis ir noskaidrot, vai netiek apdraudētas ES vērtības» un ka «neviens nevēlas Poliju sodīt». Tikmēr Džanni Pitella (S&D, Itālija) uzsvēra, ka tiesu un mediju neatkarība ir absolūts ES demokrātijas priekšnoteikums. Viņš pauda savas grupas bažas par pēdējā laika notikumu attīstību Polijas pārvaldē, kas ir pretrunā valsts vēsturei un tās vēsturiskajai cīņai pret diktatūru.
Sijeds Kamals (ECR, Lielbritānija) teica, ka «pēc sarunām ar Polijas deputātiem ir skaidrs, ka Polijas pārvaldes iestāžu nolūks nav ierobežot viedokļu daudzveidību plašsaziņas līdzekļos». Viņš jautāja, kādēļ Komisija un EP deputāti nebija uztraukušies, kad iepriekšējā valdība iecēla amatpersonas konstitucionālajā tiesā.
Gijs Ferhofštads (ALDE, Beļģija) teica Šidlo: «Jūsu partija uzvarēja vēlēšanās un ieguva spēcīgu pārsvaru; jums ir tiesības pārveidot plašsaziņas līdzekļu sistēmu un reformēt civildienestu. Bet jums nav tiesību iet pret vairākuma viedokli, lai atteiktos no demokrātiskām pārbaudēm un pārskatiem jūsu valstī. Tas ir pretrunā ar konstitūciju un netika izziņots jūsu partijas priekšvēlēšanu programmā». Gabriela Cimmere (Apvienotie kreisie, Vācija) piebilda: «neoliberālās reformas, kas ir ES dalības priekšnoteikums, nav nesušas labklājību visiem. (..) Tāpēc daudzi cilvēki Polijā uzskata, ka ES ir atbildīga par sociālo plaisu sabiedrībā.»
«Mēs raizējamies ne tikai par tiesiskuma principu ievērošanu Polijā, bet par Eiropas Savienību kopumā,» teica Rebeka Harmsa (Zaļie, Vācija), piebilstot, ka valdošajam vairākumam nevajadzētu diktēt lēmumus bez pienācīgām debatēm ar opozīciju.
«Polijas jautājumi ir jāizšķir Polijā, un tas jādara pašiem poļiem,» uzsvēra Jaroslavs Ivačkevičs, Polijas deputāts no grupas Brīvības un tiešās demokrātijas Eiropa. «Šīs debates ir nevajadzīgas un nepamatotas, bet tām ir viens labums – tās vairos eiroskepticismu,» viņš piebilda. Arī Mihals Marusiks (Nāciju un brīvību Eiropa, Polija) piebilda, ka Polijas kritizēšana parāda tikai to, ka tā aizstāv poļu intereses, un ka notiekošās debates ir nepamatota iejaukšanās Polijas iekšējās lietās.
Ref: 102.000.102.11654