Eiropas Parlaments mudina ieviest vienotu lādētāja tipu visiem tālruņiem

Eiropas Parlaments (EP) aicina Eiropas Komisiju (EK), lai tā, vēlākais, līdz 2020.gada jūlijam iesniedz saistošos noteikumus, kas nodrošinātu vienota tipa lādētāja ieviešanu, informē EP pārstāvis Jānis Krastiņš.

Deputāti arī aicina EK parūpēties, lai patērētājiem vairs nevajadzētu iegādāties arvien jaunus lādētājus ar katru jaunu ierīci, un tādējādi tiktu samazināts gadā saražoto lādētāju skaits, īstenojot nošķiršanas stratēģijas — nošķirot lādētāju iegādi no ierīču iegādes, tomēr piebilst, ka šādi pasākumi nedrīkst izraisīt cenu paaugstināšanos.

EP arī vēlas, lai EK veiktu pasākumus, lai nodrošinātu dažādu bezvadu lādētāju savietojamību ar dažādām mobilajām iekārtām, un apsvērtu likumdošanas iniciatīvas, kuru mērķis būtu palielināt dalībvalstīs savākto un pārstrādāto kabeļu un lādētāju apjomu.

Balsojumā ceturtdien, 30.janvārī, ar 582 balsīm par, 40 pret un 37 atturoties, EP uzsvēra «nepieciešamību steidzami pieņemt standartu kopējam mobilo radioiekārtu lādētājam», lai samazinātu elektronisko iekārtu atkritumu daudzumu un dotu patērētājiem iespēju izdarīt ilgtspējīgu izvēli.

«Šobrīd patērētājiem nav finansiāla stimula iegādāties mobilās ierīces bez lādētājiem, jo teju visas tiek pārdotas komplektā, turklāt atsevišķi pirkt lādētāju ir pat dārgāk. Tas veido videi nedraudzīgus patēriņa ieradumus. Tieši tāpēc nepieciešama steidzama ES rīcība, lai samazinātu elektronisko iekārtu atkritumu daudzumu un padarītu cilvēku dzīvi vienkāršāku, drošāku un zaļāku,» komentē EP deputāts Ivars Ijabs (AP).

Deputāti aicina EK nekavējoties rīkoties, lai ieviestu kopējo lādētāju un līdz 2020.gada jūlijam pieņemt deleģēto aktu, kas paredzēts jau 2014.gada Radioiekārtu direktīvā. Tajā aicināts izstrādāt vienotu lādētāja tipu un EK uzdots to nodrošināt ar deleģētu aktu.

Ik gadu pasaulē tiek radīti aptuveni 50 miljoni tonnu elektronisko ierīču atkritumu (e-atkritumu), proti, vidēji vairāk nekā seši kilogrami uz vienu cilvēku. Kopējais e-atkritumu apjoms Eiropā 2016.gadā bija 12,3 miljoni tonnu jeb vidēji 16,6 kilogrami uz vienu iedzīvotāju. Deputāti norāda, ka arī viedtālruņu īsais aprites cikls sekmē arī e-atkritumu, tostarp lādētāju, apjoma pieaugumu.

Lasiet arī: Aptauja: Trešdaļai iedzīvotāju maldīgi uzskati par mobilo ierīču kiberdrošību

Tomēr pašlaik kļuvis skaidrs, ka EK izvēlētā pieeja – «iedrošināt» nozares uzņēmējus izstrādāt vienotus lādētājus – neatbilst likumdevēju mērķiem. Brīvprātīgie nolīgumi starp dažādiem nozares dalībniekiem nav snieguši vēlamo rezultātu, secina EP.

Parlamentā gan nenoliedz, ka ir panākts zināms progress – 2009.gadā tirgū bija vairāk nekā 30 lādētāju veidu, kamēr pašlaik visbiežāk izplatīti tikai trīs lādētāju tipi.

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas