Eiropas Komisijas (EK) brīdina Latviju, ka valstij draud risks nesasniegt 50% sadzīves atkritumu pārstrādes mērķi līdz 2020.gadam.
Par to liecina jaunākais EK ziņojums par vides politikas īstenošanu Latvijā, kurā norādīts, ka 2014.gadā Latvijā poligonos tika apglabāti 79% sadzīves atkritumu, kamēr vidēji Eiropas Savienībā (ES) – 26%.
«Mērķi ir sasniedzami, bet tikai gadījumā, ja tie valsts un atbildīgo ministriju līmenī tiek izvirzīti par prioritāti un procesā tiek iesaistīti visi ķēdes posmi, sākot no iedzīvotājiem, uzņēmumiem un beidzot ar konkrētiem valsts un pašvaldību politikas instrumentiem, kas nodrošina mērķu sasniegšanu,» BNN uzsver Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA Eco Baltia grupa.
Apsaimniekošanas uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Māris Simanovičs BNN norāda, ka valsts institutūcijām, pašvaldībām, iedzīvotājiem un uzņēmumiem ir jāstrādā kā komandai, jāvienojas par Latvijai piemērotākajiem un ekonomiski izdevīgākajiem risinājumiem un tie konsekventi jāievieš.
EK norāda, ka Latvijai ir jāveic apjomīgi ieguldījumi dalītās vākšanas infrastruktūras attīstībā, pārstrādes kapacitātes palielināšanā un tirgus instrumentu pilnveidē, piemēram, piesārņojošu produktu aplikšanā ar augstākiem nodokļiem.
«Pozitīvi, ka pēc ilgstošiem solījumiem beidzot ir atvērta ES fondu programma dalītās vākšanas infrastruktūras izveidei, taču ar to būs par maz. Turpmākām privātām investīcijām nozarē svarīgi būs arī citi politiskie un finansiālie instrumenti, kas motivē iedzīvotājus šķirot atkritumus, bet pašvaldības un apsaimniekotājus attīstīt šķirošanas infrastruktūru un atkritumu pārstrādi, nevis koncentrēties uz šobrīd lētāko atkritumu noglabāšanu poligonā,» BNN skaidro SIA Eco Baltia grupa.
Uzņēmums norāda, ka šobrīd notiek visi sagatavošanās darbi, lai 2018.gadā varētu uzsākt integrēta polimēru pārstrādes kompleksa būvniecību. Tas iecerēts kā Eiropas līmeņa pārstrādes komplekss, kas vēl vairāk nostiprinās pārstrādes uzņēmumu konkurētspēju globālajos tirgos.
Jāpiebilst, ka EK ziņojumā tiek uzsvērta arī nepieciešamība risināt jautājumus, kas saistīti ar bioloģiski noārdāmo atkritumu novirzīšanu no atkritumu poligoniem.
Latvijā 2014.gadā tikai 4% atkritumu tika kompostēti, kamēr ES vidēji 28%. «Atšķirībā no mūsu kaimiņiem Lietuvā un Igaunijā, kur pie šiem jautājumiem tiek aktīvi strādāts un attīsta arī infrastruktūru, Latvijā šie jautājumi valstiskā līmenī tikpat kā nav risināti,» BNN komentē Eco Baltia grupa.
Tiek uzsvērts, ka ir nepieciešams valstisks uzstādījums un stimuls, lai pašvaldības būtu ieinteresētas ieviest iedzīvotājiem ērtus un pieejamus risinājumus bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem.
Ref:224.000.103.411