Ekonomisti: Latvijas iespējamā aizņēmuma procentu likmes būs augstākas nekā pašlaik

Gadījumā, ja Latvija vēlēsies aizņemties starptautiskajos finanšu tirgos, procentu likmes būs augstākas nekā esošajiem aizņēmumiem no Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Komisijas, norāda ekonomisti.

Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības vadītājs Harijs Švarcs norādīja, ka aizdevuma likme būs atkarīga no situācijas finanšu tirgos un Latvijā. Viņš minēja, ka Lietuva jau aizņemas starptautiskajos tirgos, tāpēc Latvijas aizņēmuma procentu likmes, visticamāk, būs ļoti tuvu lietuviešu – uz piecu gadu termiņu eiro izteiksmē tie varētu būt aptuveni 4,5%, uz desmit gadu termiņu – aptuveni 6%.

Šie procenti ir augstāki nekā sākotnējās likmes, ko maksājām SVF (2,8%) un EK (no 2,9% līdz 3,4%), taču jāņem vērā, ka kopš aizdevuma izsniegšanas brīža situācija Eiropā ir mainījusies. Ja Latvija šodien prasītu jaunu aizdevumu, tā likmes varētu būt arī augstākas. Grieķija, piemēram, pašlaik aizņemas no EK par 4,8%, kas jau ir ļoti tuvu tām likmēm, ko varam saņemt paši starptautiskajos tirgos. Turklāt atkārtota aizņemšanās no SVF un EK varētu būt negatīvs signāls investoriem. Tā būtu kā sava veida Latvijas vājuma pazīme, kas grautu mūsu reputāciju, atzina Švarcs.

Pēc Švarca sacītā, patlaban situācija finanšu tirgos ir samērā labvēlīga šādai parāda emisijai, jo investori aktīvi meklē naudas izvietošanas iespējas, tāpēc svarīgi panākt, lai investori notic Latvijas izaugsmes stratēģijai.

Savukārt SEB Wealth Management Pārvaldīšanas nodaļas vadītājs Jānis Rozenfelds norādīja, ka patlaban Latvijas kredītreitings ir uzlabojies, kas padarīs aizņemšanos finanšu tirgos lētāku nekā pirms pusgada vai gada.

Vēl viens pozitīvs faktors pašlaik ir lielā investoru interese par augstāka ienesīguma obligācijām. Pateicoties vēsturiski ļoti zemajām bāzes procentu likmēm, investori ir spiesti meklēt pievilcīgākas alternatīvas. Latvijas valsts obligācijas šādā situācijā varētu piesaistīt visai lielu investoru loku. Ja Latvija emitētu ilgtermiņa eiroobligācijas ar dzēšanas termiņu desmit gadi eiro vai ASV dolāros, tad to ienesīguma likmes varētu būt aptuveni 5,5%-6% – tikai nedaudz augstākas nekā līdzīga termiņa Lietuvas valsts obligāciju likmes jeb par aptuveni 2%-2,5% augstākas nekā desmit gadu Vācijas vai ASV valdību obligāciju ienesīguma likmes, norādīja Rozenfelds.

Viņš stāstīja, ka obligāciju tirgū ir novērojama likmju pieauguma tendence un Valsts kases plāni piesaistīt līdzekļus starptautiskajā tirgū tuvākajā laikā liecina par pārdomātu rīcību, lai mazinātu procentu izmaksas.

 

Saistītie raksti

2 KOMENTĀRI

  1. tā būtu neiedomājama mulķība – aizņemties naudu, lai atdotu veco parādu. un kad būs jaunais parāds jāatdod, atkal aizņemsimies? tā mēs no bedres nekad neizkļūsim, bet tikai grimsim zemāk un zemāk

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas