Ekonomists: maksājumu karšu drošībā esam stipri priekšā ASV

Par spīti tam, ka norēķinu karšu tirgus Latvijā ir salīdzinoši mazs, veiksmīgi tiek īstenoti starptautisko maksājuma karšu izdevējorganizāciju ieviestie jauninājumi maksājuma karšu drošībā. Ir lietas, kur esam stipri priekšā ASV, piemēram maksājuma karšu aprīkošanā ar čipiem, biznesa ziņu portālam BNN.LV norāda SEB bankas Maksājuma karšu attīstības un atbalsta pārvaldes vadītājs Andris Lazdiņš.

Mums šī jau ir otrā čipu paaudze, kamēr Amerikas Savienotajās valstīs vēl joprojām tiek izmantota magnētiskā josla, atklāja Lazdiņš.

Protams, tehnoloģijām attīstoties un pieaugot iedzīvotāju pieprasījumam pēc ērtākiem un modernākiem norēķinu veidiem, noteikti parādīsies arī jauni apmaksas veidi vai arī tiks paplašināti jau esošie. Tomēr jānorāda, ka jebkuras jaunas tehnoloģijas vai apmaksas veida ieviešana ir saistīta gan ar lielām finansiālām investīcijām, gan ir arī laikietilpīgs process, uzsver ekonomists.

Viņš arī piebilst, ka maksājuma karte kļūst par aizvien biežāk izmantotu norēķinu veidu. Piemēram, 1. ceturksnī, salīdzinot ar šo pašu periodu pērn, par 15% pieaudzis ar SEB bankas maksājuma kartēm veikto darījumu apjoms. Tāpat par 9% pieaudzis arī veikto darījumu apjoms SEB bankas maksājuma karšu pieņemšanas iekārtās tirdzniecības vietās un pie pakalpojumu sniedzējiem.

Līdz ar to, pēc ekonomista domām, nav pamata bažām, ka tuvākās piecgades laikā maksājumu kartes varētu zaudēt savu lomu elektronisko norēķinu vidū.

Savukārt Latvijas Krājbankas Norēķinu karšu pārvaldes vadītāja Ludmila Bērziņa biznesa ziņu portālam BNN.LV norāda, ka magnētisko joslu saturošu maksājumu karšu nomaiņa ar čipkartēm pasaulē notiek jau 10 gadus un vēl arvien ir valstis, kas nav pilnībā pārgājušas uz šīm kartēm.

Tomēr pasaulē viennozīmīgi tiek meklēti jauni, ērti, ātri un droši maksājumu risinājumi, lai arī tuvāko gadu laikā nebūs iespējams atteikties no maksājumu kartēm.

Ne Eiropā, ne pasaulē pašlaik nav vienota norēķinu standarta, kas būtu pietiekami plaši lietots un drošs, lai aizstātu maksājumu kartes. Runa varētu būt par izmaiņām datu nesējā – mēs jau esam piedzīvojuši migrāciju no magnētiskā celiņa uz čipu, šobrīd jaunākās inovācijas maksājumu tehnoloģijās nodrošina patērētājus ar iespēju veikt mobilos maksājumus, teic eksperte.

Pilnīga atteikšanās no maksājumu kartēm šādā periodā var notikt tikai kaut kādā lokālā līmenī, kad tiek ieviests jauns drošības standarts norēķinos, bet ārpusē tas nestrādās, jo tad ir nepieciešama globāla vienošanās par šādu standartu, atzīst Bērziņa.

 

 

 

Saistītie raksti

1 komentārs

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas