Strādājot pie 2014. līdz 2020. gada Eiropas Savienības fondu plānošanas dokumentiem, svarīgi analizēt pagātnes norises un izdarīt secinājumus par to, kā nākotnē varam uzlabot ES fondu izmantošanas efektivitāti, norāda padomniece ES fondu jautājumos Baiba Traidase.
Viņa piebilst, ka šobrīd Latvijai ir labākais laiks izvērtēt paveiktā apjomu un kvalitāti, un noteikt nākamā naudas piešķīruma posma mērķus.
Pirmkārt, svarīgi būtu sekot līdz rezultātu – mērķu sakarībai. Plānošana jāveido ar pārliecību, ka katrs izvēlētais pasākums būtiski ietekmē mērķa sasniegšanu un dara to visefektīvākajā veidā. Vērtējot 2007. līdz 2013. gada plānošanas perioda dokumentus, parādās vairākas neskaidrības. Piemēram, daudzos gadījumos nav pārliecības, vai finansējums novirzīts tieši aktuālāko problēmu risināšanai un kā tieši šo problēmu risināšana iekļaujas kopējā valsts attīstības stratēģijā.
Otrkārt, prognozējot viena sektora ieguvumus, nevajadzētu aizmirst, ka tie var veidoties otra sektora izspiešanas rezultātā. Piemēram, potenciālais pieaugums dzelzceļa kravās varētu vismaz daļēji atspoguļoties sauszemes kravu apjomu samazinājumā. Tāpēc, valstiski un makroekonomiski raugoties, kopējais transporta nozares ieguvums no ES fondiem varētu izrādīties mazāks, nekā lēsts, projektus plānojot.
Treškārt, uzmanīgāk vērtējamas Latvijas reģionu atšķirības un vajadzības. Kritiski izvērtējot, var izrādīties, ka, piemēram, Latgales ekonomiskās attīstības veicināšanai nepieciešami labi ceļi, platjoslas internets un darbinieku subsīdijas, bet Rīgā vairāk vajadzīgs riska kapitāls, uzsver eksperte.
Un visbeidzot – joprojām aktuāls ir jautājums par efektīvu fondu administrēšanu. Šajā plānošanas periodā ir darīts daudz, lai vienkāršotu dokumentu sagatavošanu un iesniegšanu, kā arī uzlabotu naudas plūsmu. Tomēr nākamajā periodā mazāks iestāžu skaits, pilnvērtīga informācija internetā un vienota informatīvā tālruņa pakalpojums varētu palīdzēt sistēmu veidot vieglu, saprotamu un efektīvu visiem interesentiem, pārliecināta Traidase.
Eiropā aizvien biežāk runā par alternatīvām ES fondu ietekmes vērtēšanas metodēm. Latvijā gandrīz visas administrēšanā iesaistītās iestādes veic savus pētījumus, ar savu mērķi un uzdevumu. Ja apvienotu resursus gan pasūtītāja, gan izpildītāju pusē, mēs iegūtu pilnvērtīgāku ES fondu neto ietekmes vērtējumu. Svarīgāk par to, cik miljonus mums iedos, ir tas, ko mēs par tiem spēsim iegūt. 2012. gads ir īstais laiks, lai to labi izdomātu, tā eksperte.
Ref: 102.000.102.895