Valdība ir uzņēmusies lielas izdevumu saistības, kurām nav pietiekams resursu segums valsts budžeta plānos. Tas varētu radīt smagas izvēles 2019.gada budžeta sastādīšanā, kā arī problēmas politiskajām partijām īstenojot savas prioritātes valdības sastādīšanas procesā, uzskata Fiskālās disciplīnas padomē.
Īpaši problemātiska ir budžeta sastādīšana ar deficītu apstākļos, kad ekonomika strauji attīstās. Saglabājas ļoti augsts risks, ka nepietiekami kontrolējot budžeta izdevumu līmeni pašlaik var nākties samazināt budžeta izdevumus vai palielināt nodokļu slogu, lai kompensētu nesabalansētību, BNN informē Fiskālās disciplīnas padome.
Padome ceturtdien, 29.novembrī, noturējusi kārtējo sēdi, izskatot jautājumus par ierosinātajiem grozījumiem likumā par budžetu un finanšu vadību, kā arī skatījusi fiskālās attīstības perspektīvas.
Kā zināms, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija ir sākusi skatīt priekšlikumu par grozījumiem likumā par budžetu un finanšu vadību, galvenokārt sakarā ar pagaidu budžeta regulējumu, kamēr jaunā Saeima apstiprinās jauno valdību. Saeimas komisijā skatītais priekšlikums ierosina atteikties no ierobežojuma pagaidu budžetā vienā mēnesī izdevumu pilnvarojumam nepārsniegt vienu divpadsmito daļu no iepriekšējā gada budžetā apstiprinātajiem izdevumiem.
Fiskālās disciplīnas padome ierosina pagaidu budžeta gatavošanā ievērot maksimālos budžeta izdevumu apmērus 2019.gadam, kuri ir apstiprināti Vidēja termiņa budžeta ietvara likumā 2018., 2019. un 2020. gadiem. Jebkādi izdevumu palielinājumi pensijām, pabalstiem un darba apmaksai, kuri nav bijuši ietverti vidēja termiņa ietvara likumā, ir pilnībā jākompensē ar citu valsts budžeta izdevumu samazinājumu, brīdina eksperti.
BNN jau rakstīja, ka parlaments ceturtdien, 29.novembrī, pirmajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus budžeta un finanšu vadības likumā, lai no nākamā gada garantētu finansējumu vairākiem iepriekš Saeimā pieņemtajiem lēmumiem, tostarp nodrošinātu lielākas pensijas un pabalstus, algu pieaugumu skolotājiem, kā arī izpildītu Satversmes tiesas spriedumu par atalgojumu tiesnešiem un prokuroriem.
Rosinātie grozījumi paredz, ka nākamā gada budžeta izdevumi nevarēs pārsniegt vidēja termiņa budžeta ietvara likumā attiecīgam gadam noteiktos izdevumus.
Galīgajā lasījumā par grozījumiem Likumā par budžetu un finanšu vadību Saeimā plānots lemt 6.decembrī.