Pēc starpsavienojumu NordBalt un LitPol Link darbības uzsākšanas elektrības cena vairumtirgū ir būtiski samazinājusies, un pēc biržas kotācijām aprēķinātā vidējā sagaidāmā cena šī gada atlikušajam periodam ir 34,14 eiro par MWh.
Vairumcenas samazināšanās, aizvien blīvāks starpsavienojumu tīkls ir pamanāmākās izmaiņas pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas, kas noslēdzās pērnā gada sākumā. Jaunas iespējas patērētājiem radīs nākamgad gaidāmā gāzes tirgus atvēršana. Pirms konferences Enerģētika 2016, kurā tiks runāts par enerģētikas nozares aktuālajiem jautājumiem, speciālisti apkopojuši svarīgākos ieguvumus no atvērtā elektrības tirgus ar perspektīvu skatu uz sagaidāmo gāzes tirgus liberalizāciju Latvijā.
Tirgus atvēršana mobilizē piegādātājus un ražotājus
Latvijas enerģētikas nozarē sevi ir apliecinājis elektroenerģijas tirgus, taču tā izveide tika sākta jau ļoti savlaicīgi. Šobrīd redzams, ka tirgus pilda savu uzdevumu – piegādā patērētājiem elektrību par tirgum atbilstošu cenu, atzīst AS Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.
«Tikpat svarīgs notikums, kas ietekmēs gan uzņēmumus, gan lielāko daļu mājsaimniecību, ir gāzes tirgus atvēršana. Līdzīgi kā elektrības tirgū, viena būtiskākā piegādātāja vietā jānāk vairākiem tirgotājiem, jāveic arī Eiropas Komisijas pieprasītā gāzes tirdzniecības un piegādes nodalīšana. Tas nodrošinās patērētājiem caurskatāmu un tirgum atbilstošu cenu visās komponentēs – gan dabasgāzes, gan piegādes tarifā,» skaidro AS Latvenergo Ražošanas direktors Māris Kuņickis.
Integrētais tirgus izlīdzina cenas Baltijas valstu reģionā
Iepriekš prognozētais starpsavienojumu efekts brīvā elektroenerģijas tirgus apstākļos ir piepildījies, jo tirgus statistika liecina, ka februārī un martā Latvijai pieejamā elektrības cena biržā NPS (Nord Pool Spot) jau ir tuva Skandināvijas valstu cenām – ap 30 eiro par MWh, bet vēl pirms trīs četriem gadiem tā bija ap 50 eiro par MWh.
«2016.gadā lielākā ietekme tirgū ir Lietuvas – Zviedrijas starpsavienojumam, kas izlīdzināja Latvijas un Lietuva reģiona cenu ar Igauniju. Mēs prognozējam, ka pārskatāmā nākotnē būs lielāka cenu svārstību amplitūda, proti, dienā tās nebūs augstākas kā iepriekš, bet naktīs var kļūt vēl zemākas, nekā ir tagad,» atzīst Žīgurs.
Tādējādi līdz ar NordBalt un LitPol Link starpsavienojumu darbību Baltija ir vislabāk integrētais reģions Eiropā, kas paver iespēju gan tirgotājiem, gan lietotājiem iegādāties elektrību vairākās Skandināvijas valstīs. Vēl pirms desmit gadiem Baltija enerģētikas jomā bija kā izolēta sala, taču šobrīd reģions ir ne tikai labi savienots ar citām valstīm, bet arī nozīmīgs elektroenerģijas tranzīta punkts, informē konferences organizatori.
Elektroenerģijas cena ir salīdzināma un objektīva, tarifi – regulēti
Latvijas un kaimiņvalstu darbošanās vienotā biržā padara elektrības cenu saprotamu, caurskatāmu un salīdzināmu.
«Vislabākā cena ir tirgus cena. Tas ir svarīgs ieguvums visiem patērētājiem – gan iedzīvotājiem, gan juridiskām personām: par elektroenerģiju maksāt tik, cik tā patiešām maksā. Tāpat ir skaidri saprotams, kādi faktori un cik lielā mērā veido gala tarifus. Proti, mēs vairs nedzīvojam vidē, kad regulētās cenas radīja neprecīzu priekšstatu par to, cik patiesībā maksā elektrība,» skaidro enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš.
Runājot par piegādes nosacījumiem, speciālisti atgādina, ka divas elektroenerģijas tarifa komponentes regulē valsts. Šobrīd esošais regulējums, tarifi un maksājumi tiek pilnveidoti, tādēļ patērētājus, iespējams, gaida izmaiņas.
Piemēram, maksas par pieslēgumu ieviešana elektrības tarifā galapatērētājiem – privātpersonām šo sistēmu padarītu taisnīgāku. Pieslēgums ir viens no sadales pakalpojumiem, kura kvalitāte ir jāuztur neatkarīgi no elektroenerģijas patēriņa. Savukārt jaunajā obligātā iepirkuma komponentes (OIK) aprēķinā AS Enerģijas publiskais tirgotājs ir ņēmusi vērā mērķdotāciju OIK samazināšanai, līdz ar to kopējā OIK arī pēc 2016. gada 1.aprīļa nav mainījusies un ir 2,679 centi/kWh.
Atvērtais tirgus liek patērētājiem mainīt paradumus
Taču lielākais ieguvums ikvienam Latvijas klientam, atveroties elektroenerģijas un drīzumā – arī gāzes tirgum, ir iespēja izvēlēties savu tirgotāju. Visiem tirgotājiem ir vienādi piegādes nosacījumi, tādēļ patērētājiem jāpievērš uzmanība gan piedāvātajai cenai, gan līguma nosacījumiem, apmaksas ērtumam un papildu pakalpojumiem, kas ikdienā atvieglo ar elektrības lietošanu saistīto jautājumu risināšanu.
Atvērtais tirgus nereti ietekmē arī iedzīvotāju dzīves stilu: ja iepriekš tas bija ikdienišķs maksājums, tad tagad ikviens var īstenot «privāto energoefektivitātes programmu», savā labā izmantojot elektrības vairumcenas svārstības, norāda konferences rīkotāji.
Patērētāji var izvērtēt un mainīt savus elektrības lietošanas paradumus, mazinot tās patēriņu pīķa stundās. Šobrīd «laimīgais komplekts» ir tiem, kuriem ir uzstādīts viedais skaitītājs un kuri pērk elektrību par biržas cenām, atzīst Āboltiņš. Pēc viņa teiktā, tirgū veiksmīgāks ir tas, kurš aktīvāk piedāvā savus pakalpojumus. Proti, jo lielāka ir pašu tirgotāju aktivitāte, jo patērētāji aktīvāk līdzdarbojas, izvēloties piegādātāju.
Ref: 102.000.102.12412