Pērnais gads būvniecības jomā Latvijā noslēdzies ar daudzu mazo celtniecības uzņēmumu maksātnespēju. Cits jautājums ir, cik no viņiem par to paziņojuši – apsviedīgākie izveidoja jaunus uzņēmumus, norāda A.A.& Būvkompānijas pārstāvis Arvīds Apfelbaums.
Viņš uzsver, ka 2010.gadā arī pasūtītāji nebija pārāk laimīgi, jo iegūtos objektus pa dempinga cenām nevarēja realizēt laicīgi, daži objekti netika realizēti un pasūtītājiem bija jāveic jauni iepirkumi.
Attiecībā uz 2011. gadu, Apfelbaums uzsver, ka attīstība ir gaidāma, taču tā būs neliela, jo celtniecības nozare pēc ekonomiskās krīzes attīstīsies pēdējā. Par attīstību liecina privātā kapitāla interese par projektēšanu un celtniecību. Uzņēmumam šis gads būs grūts, 2010.gadā uzņēmumu grupa nodeva ekspluatācijā veselu virkni objektu un tagad tirgū jāatrod jauni pasūtītāji. Rezultāts būs redzams pavasarī.
Viņaprāt, vēl arvien celtniecības nozare būs atkarīga no valsts un pašvaldību pasūtījumiem, Eiropas Savienības struktūrfondu apguves. Ja šajos iepirkumos valsts nenodrošinās godīgas konkurences principus, tad blēži, kas godprātīgi nemaksā nodokļus, izkropļos celtniecības tirgu, kā notiek jau tagad.
Šogad Latvijā pieprasīti būs objekti, kas saistīti ar energoefektivitātes paaugstināšanu, ūdenssaimniecību un, protams, ceļi, jo šo objektu realizācija saistīta ar Eiropas Savienības struktūrfondiem.
Vaicāts par to, kas valstiskā līmenī būtu jādara, lai būvniecības jomas attīstība noritētu straujāk, speciālists uzsver, ka šobrīd valsts budžeta lāpīšana notiek tikai nodokļu paaugstināšanas līmenī. Uzņēmēji pašlaik ir kā izbadējušies dzīvnieki aukstā ziemā, kas domā tikai par izdzīvošanu, gatavi apēst viens otru. Tā nav attīstība. Latvijas tautsaimniecības attīstība būs lēna un arī nozares attīstība būs lēna.
Vienlaikus viņš atzīst, ka būvniecībā konkurence jau tagad pieaug un pieaugs lietuviešu un igauņu dēļ, kas ļoti veikli ir ienākuši Latvijas tirgū. Savukārt ar savu cenu politiku, ko ietekmē augstie nodokļi, latviešu būvnieki ir konkurēt nespējīgi.
Pirmskrīzes līmeni Latvijā būvniecības tirgus varētu sasniegt ne ātrāk kā pēc desmit gadiem, bet varbūt nekad. Treknie gadi nebija normāli, šādai attīstībai mums nebija naudas un tagad mēs ilgi un dārgi par to maksāsim. Un galvenais, ka šajos gados aizņemtā nauda netika izmatota ražošanas attīstībai, bet iedzīvotāju labklājības celšanai. Mēs šādu labklājību nebijām pelnījuši, skaidro Apfelbaums.
ta nu tagad jaunumus pateici. krīgers jau sen to teica