Eksperts: Ķīnas ekonomika vairs nevar paļauties tikai uz investīcijām

Ķīnas ekonomikai jāatsakās no pašreizējā izaugsmes modeļa un jāpāriet uz rietumu stilā orientētu sistēmu. Šīs valsts attīstības ceļš uz lielāku patēriņā balstītu ekonomiku notiek pārāk lēni un nelīdzsvaroti, uzskata dāņu investīciju uzņēmuma Saxo Bank resursu stratēģijas vadītājs  Ole Hansens (Ole Hansen).

Ienākumi un ieguldījumi Ķīnā šobrīd nav līdzsvarā – ieguldījumi ir pārāk lieli un tas veicina parādu veidošanos gan privātajā, gan valsts sektorā, secina Saxo Bank pārstāvis.

«Mēs jau sen esam skeptiski jautājumā par Ķīnas ekonomikas potenciālu. Pašreizējā haosa situācijā viena lieta ir skaidra – Ķīnas ekonomikai jāpāriet uz rietumu stila pieprasījumam orientētu sistēmu, jo tā vairs nevar paļauties tikai uz investīcijām,» skaidro Hansens.

Ķīnas Tautas Banka (People’s Bank of China) ir samazinājusi rezervju prasības komercbankām un bāzes procentu likmi par 25 bāzes punktiem. Ņemot vērā bažas par inflāciju akciju tirgū, šis lēmums Saxo Bank ekspertu acīs šķiet dīvains. Radušās sekas pašreiz ir jūtamas ļoti dramatiski. Ķīnā miljoniem investoru izmisīgi cenšas samazināt zaudējumus, realizējot akcijas. Valdošā panika un neveiksmes ir radījušas indeksa kritumu par 33% .

Vairāk nekā 80 miljoni ķīniešu investoru izjūt kraso korekciju sekas, tāpat tirgū ir jūtama Grieķijas ietekme. Grieķija ir Eiropas problēma, bet tā kalpo kā piemērs, lai izvairītos no līdzīgām situācijām citās valstīs. Ķīnas riski ir daudz dziļāki, tie rada reālus draudus Austrālijas un citu valstu ekonomikām, kas ir atkarīgas no Ķīnas izejvielu eksporta. Finanšu stabilitātes riski Ķīnā būs jūtami daudz spēcīgāk, tos var jau novērot preču cenu kritumā. Dzelzs rūdas cena ir visjūtīgākā attiecībā uz Ķīnas ekonomisko aktivitāti, piektdien, 10.jūlijā, tā samazinājās par 10%, kas ir līdz šim zemākais līmenis kopš 2009.gada un lielākais vienas dienas kritums. Pēdējās nedēļas laikā izejvielu cena ir samazinājusies par 25%, stāsta uzņēmumā.

Neatkarīgi no reģionālajiem akciju tirgiem, Ķīnas preču sektors ir smagi cietis. Kā norāda Bloomberg preču indekss, kritums ir par 7%, un pēdējo trīs dienu laikā zaudējis 4,2%, kas ir visvairāk kopš 2011.gada. Nafta ceturtdien, 9.jūlijā, piedzīvoja vislielāko kritumu pēdējo piecu mēnešu laikā.

Ref: 102.000.102.10278

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas