Eksperts: Krievija iestigs Sīrijas militārajā situācijā

NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra vadītājs Jānis Sārts

Lai uzturētu operāciju Sīrijā, Krievijai nepieciešams gūt nepārtrauktus panākumus, uzsver NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors Jānis Sārts, piebilstot, ka, visdrīzāk, tā iestigs Sīrijas militārajā situācijā.

Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā (EKPL) rīkotajā diskusijā par situāciju Sīrijā Sārts klātesošajiem norādīja, ka Krievija pašlaik Sīrijā veic uzlidojumus un, iespējams, tam sekos arī sauszemes operācijas. «Taču tam visam ir ierobežojoša ietekme. Lai uzturētu operāciju, gūtu nepārtrauktus panākumus, viņi iestigs Sīrijas militārajā situācijā, un šīs ziņas nav labas,» sacīja Sārts. Viņš arī norādīja, ka vienas problēmas vietā Krievijai tagad būs divas, papildus tām arī ekonomiskās grūtības. «Ilgtermiņā tas nebija stratēģiski prātīgs gājiens, kas neuzlabos kopējo drošības situāciju,» viņš sacīja.

Runājot par Islāma valsti, kas ir teroristiska organizācija, Sārts norādīja, ka viņa vadītais centrs analizējis tās aktivitātes sociālajos tīklos, kā arī propagandu. «Sociālie tīkli ir viņu pamata darbības veids, bāze, kas ierobežo arī mūsu iespējas viņus apspiest,» viņš sacīja. «Viņi ļoti labi izmanto cilvēku lētticību,» piebilda Sārts.

«Ir bijušas dažādas teroristiskās organizācijas, taču tagad Islāma valsts ir dominējošā,» pauda NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors, par iemeslu minot, ka pārējās teroristiskās organizācijas nebija izvirzījušas tādas ambīcijas. Sārts par piemēru minēja to, ka arābu auditorijai teroristiskā organizācija savu rīcību sauc par kalifātu, kas ir daudz plašāks jēdziens par vārdu «valsts».

Viņš piebilda, ka Islāma valsts kaislīgi un kareivīgi cenšas panākt, lai tā tiek dēvēta par valsti, kuras nemaz nav. Neskatoties uz to, organizācija prasmīgi spējusi piesaistīt auditoriju un atbalstītājus, īpaši jauniešu vidū, kas pārsvarā informācijas iegūšanai izmanto sociālās vietnes, tostarp Twitter. 

Sārts arī skaidroja, ka Islāma valsts savā ziņā ir panākusi savu – izmantojot šokējošus elementus, tostarp galvu griešanu un seno pieminekļu iznīcināšanu, arī Rietumos par to runā. «Tas arī pie mums atbalsojas,» viņš piebilda.

Runājot par sociālajām vietnēm, Sārts uzsvēra, ka Twitter ir šo teroristu mugurkauls, neskatoties uz vairāku valdību centieniem slēgt viņu profilus. «Viņiem ir ārkārtīgi izturīga struktūra, kas cīnās pret šiem mēģinājumiem,» Sārts zināja sacīt. Viņš arī informēja, ka Islāma valsts izplatītajos materiālos redzams, ka tā daļu Eiropas redz kalifātā.

Savukārt Saeimas deputāts Atis Lejiņš diskusijā par Sīriju norādīja, ka Eiropa nevar uzņemt visus bēgļus, jo tās kapacitāte tuvojas beigām. Viņš gan pauda viedokli, ka pēc gada konflikts būs beidzies, taču tam sekos sarežģīta situācija ar Sīrijas nākotni. Tāpat Lejiņš pauda viedokli, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins «ar asiņainām rokām visu dara tikai sevis dēļ». «Gluži kā Ukrainā,» pauda Lejiņš.

Tikmēr Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks-politiskais direktors Eduards Stiprais sacīja, ka Sīrijas prezidents Bašars al Asads noveda savu valsti līdz pilsoņu karam. «Jādomā, ka viņš nebija īsti kvalificēts kā politiķis. Viņš pārspīlēti reaģēja,» pauda Stiprais. Viņš gan norādīja, ka Asads var būt daļa no risinājuma, taču ne pats risinājums.

«Ja mēs cenšamies risināt svarīgākās problēmas, nodrošināt sabiedrības un valsts atjaunošanu bez tā visa, mēs varētu tikai uz laiku izdarīt ielāpus, un pēc kāda laika tas viss atkal uznirtu,» uzskata Ārlietu ministrijas pārstāvis.

Jau vēstīts, ka Krievijas armija 30.septembrī sāka gaisa spēku operāciju pret Sīrijas nemierniekiem, šādi sniedzot atbalstu Sīrijas prezidenta Bašara al Asada valdībai.

Atbilstoši oficiāliem datiem nepilna mēneša laikā Krievijas lidmašīnas iznīcinājušas vairāk nekā 8000 mērķu pārsvarā ar augstas precizitātes raķetēm un koriģējamām aviobumbām.

Sīrijā kopš 2011.gada notiek pilsoņkarš, kurā pret valdību cīnās sašķeltās bruņotās opozīcijas grupējumi un ekstrēmistu organizācijas, tādas kā Islāma valsts un Al Nusra. Atbilstoši ANO datiem kopš karadarbības sākuma Sīrijā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 250 000 cilvēku.

Ref: 102.000.102.11068

Saistītie raksti

ATBILDĒT

Lūdzu, ievadiet savu komentāru!
Lūdzu, ievadiet savu vārdu šeit

Jaunākās Ziņas